26.02.2024, 16:45

30 Bin TL’niz varsa uçuş korkusunu yenebilirsiniz

Bir kaç gün önce internette surf yapıp, sosyal medyada gezinirken Türk Hava Yolları’nın Instegram hesabında genç bir kadını uçağın içinde pencereden gökyüzünü seyrederken gösteren bir fotoğrafıyla şöyle bir duyuru vardı.

“Uçuş korkunuzu yenin,

Hayatınızı bekletmeyin.

Uçuş korkusu nedeniyle ertelediğiniz yolculuklara özgürce çıkabilmek için

Turkish Airlines Aviation Academy’nin

17-18 Şubat’ta gerçekleştireceği “Uçuş Korkusunu Yenme Programı’na katılmayı unutmayın.”

Yüzlerce kez uçağa binmiş, bir kaç kez de 10 saati aşan uçuşlar yapmış ve de geçmişte kokpitte bile seyahat etmiş birisi olarak doğrusunu söylemem gerekirse uçak yolculuğu beni hala daha heyecanlandırır. Türbülansa giren uçaklarda bir çok yolcu gibi ben de acayip korkar ve dualar ederim.

Bu nedenle THY’nin yayınladığı bu duyurusu bana ilginç geldi ve bir mail atarak programa katılmak istediğimi belirttim. Kısa sürede gelen cevabi mailde aynen şunlar yazıyordu;

“Sn. Musa Alioğlu

Talebiniz tarafımıza ulaşmıştır. Size, 3 iş günü içinde geri dönüş yapacağız.

İyi günler dileriz. Saygılarımızla.

Turkish Airlines Aviation Academy”

THY, dakikliği ve titizliliğiyle üç güne kalmadan bana hemen dönüş yaptı. Şimdi gelin gelen yazıyı okuyalım.

“Sayın Musa Alioğlu,

Öncelikle web sitemizden talebinde bulunduğunuz programımıza olan ilginiz için teşekkür ederiz.

Programımıza katılmak istemeniz ve uygun görmeniz durumunda ekte yer alan anketteki soruları gün içerisinde doldurmanızı, tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

Formunuz onayınıza istinaden psikologumuza iletilecektir ve akabinde psikoloğumuz sizinle bir telefon görüşmesi gerçekleştirecektir. Size kısaca programınızdan bahsetmek isteriz.

Uçuş Korkusunu Yenme Programımızı 02-03 Mart 2024 tarihleri içerisinde gerçekleştirmeyi planlamaktayız.

Programımızın detayları aşağıda mevcuttur;

Hafta sonu iki gün yoğun bir şekilde gerçekleştirmekte olduğumuz programımız Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi’nde başlamaktadır. Sabah saatlerinden itibaren teknik eğitmenimiz, kaptan pilotumuz, kabin yer eğitmenimiz ve psikologlarımız tarafından yüzyüze sınıf eğitimleri verilmektedir. Akabinde Florya Uçuş Eğitim Merkezi’ne geçerek simülatörde bir türbülanslı, bir türbülanssız sanal uçuş yapılmaktadır.

Ø Programın ikinci günü ise Türkiye’deki uygun bir destinasyona, bir yolcu uçağı içinde katılımcılarımız için ayrılmış koltuklarda, gidiş-dönüş gerçek uçuş yapılmaktadır. Gerçek uçuş esnasında teknik eğitmenimiz, psikologlarımız ve eğitim koordinatörümüz size eşlik etmektedir.

Ø Program ücretimiz 30.000 TRY’dir. (Türk Lirası kodu) Emekli, öğrenci, öğretmenlere, belge ibraz etmeleri durumunda indirimli ücretimiz olan 21.000 TRY uygulanmaktadır. Daha detaylı bilgi alabilmek için aşağıda bulunan linkten programımızı inceleyebilirsiniz.

https://akademi.thy.com/ozelprogramdetay/ucus-korkusunu-yenme-programi/2

Bilgilerinize arz ederim. Saygılarımla,”

Program hakkında bilgi araştırırken ücreti 30.000 TL olarak görünce bir yanlışlık var diye düşünmüştüm. Fakat işin içinde bir şehirlerarası uçuşun olduğunu görünce, içimden “olabilir’

diye düşündüm ama yine de rakam bana yüksek geldi ve emin olamadım.

Verilen telefonu arayıp, bu rakamın doğru olup olmadığını sordum. Telefona çıkan hanımefendi, çok nazik ve inandırıcı bir ses tonuyla rakamın doğru olduğunu ve programın neler içerdiğini gayet güzelce anlatıverdi.

Kendisine rakamın benim için yüksek olduğunu ve de programa bu nedenle katılamayacağımı söyledim.

THY, yararlı ve olumlu bir iş yapıyor. Buna hiç bir itirazım yok ve olamaz.

Mutlaka bu iş için uzman şirketlerden hizmet alıp ücret ödemektedirler.

Yapılacak olan uçak yolculuğunun da elbette bir maliyeti ve bedeli vardır.

THY Eğitim Başkanlığı’nın bu hizmeti düşünmesi ve hayata geçirmesinin elbette faydası olacak ve benim gibi “Korkak yolcular” her halde bu kısa eğitimden sonra artık rahatça uçağa bineceklerdir diye düşünüyorum.

Tabii ki, 30 Bin TL’yi ödeyebilecek gücü olanlar bu eğitime katılabilecek. Bu parayı ödeyemeyecek bir çok insan benim gibi uçuştan korkmaya devam edecektir. Sözün özü, benim korkum bana kalsın ve ben de korkumu kendi kendime yenmeye gayret edeyim. Kaldı ki, fiyatlar arttığı için eskisi gibi fazla uçak yolculuğu da yapmıyorum.

Herkese korkusuz ve de emniyetli yolculuklar diliyorum.

İyi uçuşlar Türkiyem…

Yorumlar (0)
12
kapalı
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18
banner51