banner8

banner6

01.02.2021, 22:21

Tescilde Brexit güncellemesi

Yurt dışı yapılan tescillerde Avrupa Birliği’ne yapılan başvurular tüm Avrupa Birliği ülkelerini kapsamaktadır. Bununla beraber birliğe giren ve çıkan üyeler olduğunda var olan tesciller için bazı işlemler yapılması gerekir. Eskiden birlikte olmayan ama sonradan eklenen ülkeler için bazen ek dilekçeler vermek ve tescilin eklenen ülkede de tescilli olması talep edilebilir. Yine aynı şekilde Avrupa Birliği’nden çıkan ülkeler içinde belli bir prosedür uygulanması gerekir. Şu an gündemde İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması ve Brexit geçiş döneminin 31 Aralık’ta bitmesi konusu var. Bu da Avrupa Birliği’nde tescilli olan marka, patent veya tasarım tescillerini etkilemekte. Daha önceki dönemde Birleşik Krallık’ta (İngiltere) tescilli olan ürünler bu süreç ile birlikte yenileme sürelerinin dolmasıyla İngiltere’de ki hukuki korumalarını kaybetmekte. Bu korumanın devam edebilmesi için belli prosedürlerin uygulanması gerekiyor.
Avrupa Birliği başvurularının tarihlere göre koruma sağlama detayları aşağıdadır, burada en önemli konu yinelemelerdir;
01.01.2021 öncesi tescillenmiş Avrupa marka ve tasarım başvuruları:
• Bu başvurular için UK bir başvuru numarası atayarak, tüm hakları Avrupa başvurusu ile aynı kalacak şekilde (başvuru tarihi, rüçhan vb.) UK register’a kaydedecek.
• Resmi ofise yeni bir başvuru gerekmeyecek, sertifika gönderilmeyecek.
• Yenilemeler:
*Eğer markanın/tasarımın yenilemesi 01.01.2021’den 6 ay sonraki bir tarihe denk geliyor ise, ayrı bir UK başvurusunda var olan normal işleyişinde işleme alınacaktır.
* Eğer markanın/tasarımın yenilemesi 01.01.2021 den sonraki 6 ay içerisinde bir tarihe denk geliyor ise cezalı ödeme uygulaması yapılmayacak ve geç ödeme süresi içerisinde dahi standart ücretle yenileme yapılabilecektir.
* Marka/tasarım başvurusunun yenileme zamanı 01.01.2021 sonrasına denk geldiği zamanlarda, 6 aylık erken ödeme süreci içinde Avrupa aşamasındayken ödenmiş olması, UK de de yenilenmiş olmasını sağlamayacaktır.
10 yıllık koruma süresinin bitiş tarihi 01.01.2021 sonrasına denk gelen her dosya için UK’ de yenileme ödenmesi gerekmektedir.
* Eğer markanın/tasarımın yenilemesi 01.01.2021 den önceki 6 ay içerisinde bir tarihe denk geliyor ise ve yenileme yapılmadı ise de UK’de oluşturulacak marka/tasarım ‘geçersiz’ şekilde registera kaydedilecek ve Avrupa aşamasında cezalı ödeme sürecinde yenileme yapması durumunda, UK de tekrar bu işlemi yapmasına gerek kalmayacaktır.
01.01.20201’de süreci hala devam eden Avrupa marka ve tasarım başvuruları için UK’ de koruma talep edilecek ise:
• 01.01.2021 itibarı ile 9 aylık süre içinde UK başvurusunun yapılması gerekiyor (resmi ücretler de ödenerek).
• Yapılacak başvuruda marka/tasarım başvuru tarihi geçerli olacak ve rüçhan hakkı gibi haklar da geçerli sayılacak.
Bu hakların geçerli sayılması için sınıf ve başvuru için bir değişiklik yapılmaması şartı bulunuyor.
Hak kaybına uğramamak için sürelerin takibi çok önemlidir.
Yorumlar (0)
24
hafif yağmur