banner34

banner6

05.02.2024, 15:18

Estetikle tasarla, tescille

Görselliğin ve estetiğin günümüzde artan öneminin hepimiz farkındayız diye düşünüyorum. Kişisel görünümden, evlerimizde kullandığımız eşyalara, giydiğimiz, üstümüze aldığımız her üründe artık konforun yerini estetik gözükmek alıyor.

Bunu yazarken Friedrich Nietzsche’den aklıma gelen bir alıntıyı paylaşmak istiyorum.

‘Bir hamam böceği öldürürsen kahramansın, bir kelebeği öldürürsen şeytansın. Ahlakın estetik standartları vardır.’

Nietzsche zamanından bugüne gelen durumu görseydi bu yazıyı bile yetersiz bulabilirdi. Görsellik ve estetik bir ürünü kaliteliymiş gibi gösterebilir. Çok iyi kumaştan yapılmış fakat yanlış tasarlanmış bir kıyafet için çok ucuz duruyor diyebiliriz mesela. Evine yaptığın dekorasyonda kullandığın renkler, mobilya tasarımları, abajur, lamba halılar evini ve seni zengin ve kaliteli gösterebilir. Altın varaklarla kaplı bir ev pahalı bir kaplama kullanılmasına rağmen aynı kaliteyi vermez.

Bir ürünü hitap ettiğin kesime göre tasarlarsın. O kesimin beğenisine sunarsın. O kesim en çok senin ürününü beğensin diye en iyi tasarımı yapmaya çalışırsın. Yaptığın bu tasarımı da başka kimse yapmasın, bu ürünler senden alınsın istersin.

İşte bunu sağlamanın tek yöntemidir ‘Tasarım Tescili’.

Bir ürüne tasarım tescili alınabilmesi için iki koşul aranır;

Birincisi ürünün daha önce üretilmemiş olması yeni gerekir. Yenilik kriterinde yapılmış olan tasarımın daha öce dünya üzerinden kimse tarafından yapılmamış olmasını ifade etmektedir, ikincisi de var olan ürünlerden bıraktığı izlenim olarak ayırt ediciliğinin olması gerekir.

Tasarım tescili alma nedenlerimize bakarsak;

Tasarlanan bir ürünün başkaları tarafından taklit edilmesini ve kopyalanmasını engeller.

Rekabet koşullarında diğer firmalardan ayırt edici olmanızı sağlar.

Sizin hitap ettiğiniz kesime sizin tasarladığınız ürünleri sadece sizin sunmanızı sağlar.

Bu yaklaşım firmaya tekelcilik ve prestij kazandırır.

Etrafınızda gördüğünüz her şeyin tasarımını koruma altına alabilirsiniz. Bu bir kalem olabileceği gibi, bir kahve fincanı da olabilir. Bir araba tasarımı olabileceği gibi bir makine parçası olabilir. Türkiye’de en çok mobilya ve desen tasarımı yapılmakla beraber gözünüzün gördüğü her şey bir estetik değer taşımakta veya tasarımıyla fark yaratmakta ise tasarım tescili ile korunabilir.

Estetikli tasarımlar yapın, başkalarının taklit etmesini engellemek için tasarım tescili ile koruyun. İyi haftalar.

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18