banner34

banner6

banner45

13.11.2023, 15:52

Buluşunuzu eskitmeyin

Bir buluşa patent tescili alınabilmesi için 3 unsur gereklidir.

  1. Yenilik
  2. Sanayiye uygulanabilirlik
  3. Buluş basamağını aşmak

Bir buluş yapıldığında sorulacak ilk soru; “Ne zaman buldunuz?” dur. Buluşunuz 1 yıldan eskiyse, kamuya sunulup sunulmadığı ile ilgili üstüne bir düşünülmesi gerekir. Başvuru yapmadan 12 ay öncesinde eğer bu buluşu kamuya sunduysanız buluşunuz eskimiş sayılır ve tescil alınması riske girer.

Patent hukukunda geçerli olan mutlak yenilik unsuru gereği, buluş konusunun başvuru tarihinden önce dünyanın herhangi bir yerinde kamuya açıklanmış olması onun yeniliğini ortadan kaldırır. Burada 12 aylık bir hoşgörü süresi tanınmıştır. Başvuruda bulunan kişinin aşağıdaki durumları 12 aylık sürede yapmış olması başvuru aşamasında yeniliği etkilemez. Hoşgörü süresinden önce yeniliği etkileyen durumlar neler olabilir?

  • Başvuru tarihinden önce aynı kişiye ait başka bir başvuru yapılmış olması: Bu genelde koruma süresi biten başvurular için talep edilebiliyor. Bazen de başka bir ülkede tescil ettirmeye sonradan karar verilebiliyor ve 12 aylık süre geçmiş oluyor
  • Başvuru tarihinden önce başvuru sahibinin herhangi bir sosyal medyada, internet sitesinde veya katalogda ürünün tanıtımının yapılması.
  • Başvuru tarihinden önce başvuru sahibinin buluşu tanıtıcı bir fuara katılması.
  • Başvuru tarihinden önce başvuru sahibinin buluşla ilgili makale yayınlaması.
  • Başvuru tarihinden önce başvuru sahibinin buluşla ilgili video çekip, bunu internet üzerinde yayınlaması.
  • Başvuru tarihinden önce farklı bir kişi tarafından bu bahsedilen durumların gerçekleştirilmiş olması. Burada 12 aylık süreye bakılmaz. Başvuru tarihinden önceki herhangi bir zamanda bunlardan herhangi birinin yapılmış olması ürünün kamuya sunulduğunu göstermektedir.

Bunların tespit edilmesi halince araştırma raporunda buluş yenilik kriteri taşımadığı için iptal edilecektir.

Bir ürünün herhangi bir ülkede üretiliyor olması onu dünya çapında yenilik unsuru taşımaktan alıkoyar. Bir ülkede üretilen ürünü farklı bir ülkede farklı bir kişi tescil ettiremez. Bu ülkede ürünün olmaması ve bu ülkede ilk defa üretilecek olması yenilik unsurunu değiştirmeyeceği için tescile imkan vermez. Buluş, ilk kez bulunan şey anlamı taşımaktadır. Önceden açıklanan bir bilginin tekrar açıklanması buluş özelliği kaybettiğini gösterir.

Bir buluşunuz varsa bunu eskitmeden, bir an önce patent başvurusu yapmalısınız. Birisinin sizden önce yayınlaması, başvuru yapması tüm planlarınızı ve hedeflerinizi bozacaktır. Yenilik unsurunun çok zaman atlandığını ve bu yüzden sonradan sorunlar yaşandığını görüyoruz. Araştırma raporunda çıkmasa, tescil alınsa bile taklit durumunda birisine dava açıldığında, pek çok zaman karşı dava açılarak ürünün başvuru aşamasında yeni olmadığı kanıtlanmaya çalışılacaktır. Başvuru yapmadan önce tüm bu detaylar üzerinde durmalı ve doğru başvuru yapılmalıdır.

İyi haftalar.

Yorumlar (0)
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18