banner34

banner50

banner6

27.11.2023, 16:23

OTOMOBİL UÇAR GİDER….!!!

Yerde yaklaşık 5, 10 santim kar var, hava soğuk, NOSAB’da, fabrikada camdan dışarıyı seyrediyorum.

Üstü açık bir golf arabası geçiyor, üstünde iki kişi, sıkı bir şekilde giyinmişler. Biri aracı kullanırken diğeri de dizüstü bilgisayar ile bir şeyler yazmaya çalışıyor.

Aradan saatler geçiyor, o soğukta çalışma devam ediyor.

Daha sonraki günlerde üzerine ağırlık yüklenmiş şekilde, belli açıdaki bayırlarda çalışmalar yapılıyor.

Aradan yıllar geçti, yine yağmurda çamurda testlerin devam ettiğini gözlemledim.

Ama asıl bilimsel testlerin de yerinde yapıldığına bizzat şahit oldum. Yani “taş gibi” derler ya aynen öyle.

Elli yıllık arkadaşım AHMET ÖZKILIÇ, bir ideali vardı, elektrikli otomobil yapmak. O dönemki üniversite sınavları onu iktisat eğitimi görmeye mecbur etti ama o doğuştan matematik kafalı biri ve benim gözümde bir mühendisti.

Derken PİLOTCARLAR yürümeye başladı, sonra İstanbul Havaalanı’nda hizmet etmeye ve ardından da yurtdışına ihracata başladı.

PİLOTCARLAR yürümeye başlayınca Ahmet Özkılıç PİLOT TAŞIT A.Ş.’deki işlerinin yoğunluğu nedeni ile direksiyonu daha 30’lu yaşların başındaki ŞÜKRÜ ÖZKILIÇ’a devretti.

Geçen gün bir baktım, değişik bir kamyonet. PİLOTCARLAR’ın yeni modeli ve sonunda hayali olan trafiğe çıkma lisansı da halledilmiş bir vaziyette yollarda.

Kamyonete bakarken aklıma rahmetli Münir Nurettin Selçuk’un bestesi olan

“Otomobil uçar gider” şarkısı geldi. Şarkının bir yerinde şöyle der…

“Otomobil tuttu yolu, bu yolda macera dolu…”

Evet, bana göre Türkiye’nin ilk elektrikli aracı ve doğum yeri yine BURSA VE GURURLA DİYORUM Kİ NOSAB’DA.

Yaklaşık on yıl önce başlayan bu macera gelecek yıllarda harikalar yaratacak ve inşallah dünyaya kendini tanıtacak. Çünkü ben yeni jenerasyondan yana her zaman ümitliyim.

Ancak şarkının sözlerindeki “bu yolda macera dolu”ya bir gönderme yaparak yeni jenerasyon Şükrü Özkılıç’a ve onun gibi mücadeleci tüm gençlere, kendi evlatlarıma söyler gibi söylüyorum, sakın alınmasınlar.

Gençler harika işler yapıyorsunuz ama daha yolun başındasınız

“Marifet iltifata tabidir” ama sakın ha…

Yani şımarmayın, havalanmayın, mütevazi olun ve çalışın, çalışın, çalışın.

Yazımı aynı şarkının sözleriyle bitirmek istiyorum.

“Güzel yolcu güle güle” diyor ve yüzde yüz yerli, yüzde yüz milli otomobili güzelim resimleri ile sizlerin görüş ve yorumlarına bırakıyorum.

NOT: Bu yazımı 16.06.2020 yılında Ekohaber Gazetesi’nde yayınlamıştım…

Bugün 18.11.2023 yani yaklaşık 3.5 yıl sonra Bursa Tüyap’ta elektirikli otomobiller fuarında Pilotcar’ı ziyarete gittim ve artık uçan otomobilin direksiyonunda Şükrü Özkılıç var. Tam sürat gidiyor ve ihracatı da başarı ile gerçekleştiriyor. Pilotcar’ın yeni yakın hedefi yıllık 5000 adet ve yeni yatırımları ile bu adet için yeterli üretim kapasitesine sahip.

Bir kez daha ülkem adına ve geleceğim olan gençlerimizin adına gururlandım Pilot Taşıt A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özkılıç’ı Pilotcar Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Özkılıç’ı ve tüm Özkılıç Ailesini de yürekten kutluyorum. Ayrıca bugün fuara katılan , elektrikli yürüyen araçlar, şarj cihazları üreticileri ve bu işin yan sanayini oluşturan gizli kahramanlarını ülkem adına kutluyor hepsine sonsuz başarılar diliyorum. Evet otomobil tuttu yolu güzel ülkem girişimci dolu…!

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18