banner34

banner6

banner44

banner45

Zorlu Enerji Depolamalı RES için ön lisanslarını tamamladı

Zorlu Enerji’nin, Tekirdağ’da ve Kırklareli’nde kuracağı rüzgar enerjisi santralleri (RES) başvurusu Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından onaylandı.

Şirketler 14.08.2023, 22:39
Zorlu Enerji Depolamalı RES için ön lisanslarını tamamladı

Türkiye’de ürettiği elektriğin tama­mını yenilenebilir enerji kaynak­larından gerçekleştiren Zorlu Enerji, Te­kirdağ’da kuracağı Yeniçiftlik RES ve Kırklareli’nde kuracağı Hamitabat RES ile portföyünde ilk kez depolamalı elek­trik üretim tesisine sahip olacak.

Şirketin aldığı bu ön lisans­lar sayesinde gerçekleştire­ceği yatırımlar sonucunda toplamda 375 megavat depo­lamalı rüzgar enerjisi gücüne sahip olacak.

İki farklı depolamalı rüzgar santrali ön lisans başvurusu EPDK tarafından onaylanan Zorlu Enerji’nin Yatırımlar, İşletme ve Bakımdan Sorumlu Genel Mudurü Ali Kındap, “Bugün sa­hip oluğumuz yenilenebilir enerji port­föyümüzün payını daha da artırmak ve kaynak çeşitliliğini geliştirmek için ça­lışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Kurulacak Depolamalı Rüzgâr Enerjisi Santrallerimiz saye­sinde yenilenebilir enerji kaynakların­dan maksimum düzeyde yararlanmayı ve ülkemizin enerji verimliliği yolunda ilerlediği kulvara güç katmayı amaçlı­yoruz. Depolamalı rüzgar enerji sant­rallerimiz tamamlandıklarında yılda 24 milyon ağacın sıfırladığı CO2 salımına eşdeğer olan 532 bin ton karbondioksit salımının önüne geçecek. İki santralimiz­den elde edeceğimiz enerjiyle yıllık 328 binden fazla hanenin elektriğinin daha yenilenebilir kaynaklardan sağlayabilece­ğiz” dedi.

Geleceğin enerji şirketi olma vizyonu doğrultusunda odağına sürdü­rülebilirliği alan Zorlu Enerji, gerçekleş­tireceği iki önemli yatırımla sektörün sürdürülebilir olma yolculuğuna kat­kıda bulunmaya devam edecek.

Yorumlar (0)
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18