Otomotivde hedef 1 milyon adet ihracat

Otomotiv Sanayii Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Eroldu, yılı kabaca 1 milyon adet ihracat ve 1,36 milyon adet üretim ile kapatmayı öngördüklerini bildirdi.

Sektörel Haberler 13.12.2022, 00:05
Otomotivde hedef 1 milyon adet ihracat

OSD Başkanı Eroldu, yap­tığı açıklamada, 2022’de, en önemli ihraç pazarı olan Av­rupa’da ve küresel seviyede etki yaratan birçok zorluğun eş zamanlı yaşandığını belirtti.

Mikroçip darboğazı etkileri başta olmak üzere tedarik zin­ciri sorunları devam ederken, küresel enflasyon ile birlikte ihraç pazarlarında talep daral­ması yaşandığını hatırlatan Eroldu, Ukrayna-Rusya savaşının enerji arzı ve güvenilirliği ile çeşitli ham madde bu­lunurluklarını olumsuz etkilediğini vurguladı.

Eroldu, “Ekim ayında paylaştığımız 2022 yıl sonu öngörülerimiz, ocak ayın­daki öngörülerimize paralel seviyede, 1,04-1,10 milyon adet ihracat ve 1,38- 1,47 milyon adet üretimdi.

Bugün itibarıyla baktığımızda yılı kabaca 1 milyon adet ihracat ve 1,36 milyon adet üretim ile kapat­mayı öngörüyoruz” ifadele­rini kullandı. 2023’ün öngörülmesi zor, belirsizlik­lerle dolu bir yıl olacağına işa­ret eden Eroldu, şunları kaydetti:

“Ekim ayında açıklanan IMF Dünya Ekonomik Görü­nümü Raporu’nda 2023 yılı ekonomik büyüme beklentisi yüzde 2,9’dan yüzde 2,7’ye düşürüldü. Rapora göre, gelecek yıl yüksek enflas­yon, ekonomik büyüme sorunları, Rus­ya’nın Ukrayna’da sürdürdüğü savaş ve Kovid-19 salgınının ekonomi üzerin­deki ağır baskısının devam edeceği tahmin ediliyor.

Burada önemli gördüğümüz husus, kendi etki alanımızda olan ülkemizin ekonomi ve dış ticaret politikalarının sanayi faaliyetlerini koruyacak yapıda şekillendirilmesidir.”

Yorumlar (0)
12
kapalı
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18
banner51