banner6

İş dünyası 2023 önceliklerini değerlendirdi

TÜRKONFED ve TÜSİAD’ın ‘Anadolu Buluşmaları’nda yılın son etkinliği Bursa’da gerçekleşti. MARSİFED ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan ve TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, 2023 için önceliklere vurgu yaptı.

İş Dünyası 27.12.2022, 00:12
İş dünyası 2023 önceliklerini değerlendirdi

Türkiye’nin önde gelen iş dünyası örgütleri TÜRKONFED ve TÜSİAD iş birliğiyle düzenlenen ‘Anadolu Bu­luşmaları’nın dördüncü toplantısı Marmara ve İç Anadolu Sanayici ve İş Dünyası Federasyonu (MARSİ­FED) ev sahipliğinde Bursa’da yapıldı.

Kamu, özel sektör ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katılım gösterdiği buluşmada TÜRKON­FED’in “Yeni Dönem, Yeni Ufuklar” vizyon belgesi ile TÜSİAD’ın “Yeni bir Anlayışla Geleceği İnşa: İnsan, Bilim, Kurumlar” raporu iş insan­ları ile paylaşıldı.

Turan’dan ekonomik istikrar vurgusu

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan “Enflasyondan ve iş­sizlikten zarar gören özellikle sabit ve dar gelirliler açısından ekono­mik koşullar zorlayıcı.

2023’te büyümenin hızlandırıl­ması gerekiyor. Bu nedenle eko­nomi politikalarının büyük bir dikkat ve beceriyle uygulanması gereken bir yıla giriyoruz” dedi.

Sönmez maliyetlere dikkat çekti

Küresel ekonominin beklenen­den daha keskin ve tabana yayıl­mış bir yavaşlama içerisinde olduğuna vurgu yapan TÜRKON­FED Yönetim Kurulu Başkanı Sü­leyman Sönmez de, “Uluslararası gelişmelerin gölgesinde artan cari açık ile girdi ve finansman mali­yetleri, ülkemiz için ciddi riskler doğurabilir. Bu açıdan para ve maliye politikalarını dengeleri gö­zeterek, daha öngörülebilir bir çer­çeveye oturtmamız büyük önem arz ediyor” diye konuştu.

Kaya: Maliyet artışları sanayiciyi etkiliyor

MARSİFED Yönetim Kurulu Baş­kanı Ramazan Kaya ise “Özellikle ham madde ve enerji fiyatlarındaki artış ülkemiz genelinde olduğu gibi Bursa’da da sanayicileri etkiliyor. Bu sorunun çözümü için ihracatta yüksek teknolojili ürünlerin payını artırırken, ithalatta enerji bağımlılı­ğımızı azaltmamız gerekir. Bu sü­reçte fosil kaynaklardan uzaklaşıp, daha yeşil bir dünya için yeşil ener­jiye rüzgar, güneş ve suya dönüşü­müzü hızlandırmalıyız” şeklinde konuştu.

Yılmaz: Dünya hızlı dönüşümden geçiyor

Açılış konuşmalarının ardından SÜTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve 2013-2014 TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz ‘Onur Konuşmacısı’ olarak etkinlikte söz aldı.

Yılmaz, “Dünyamız çok hızlı bir dönüşümden geçiyor. Bu dönem aynı zamanda, başta Avrupa Yeşil Mutabakatı olmak üzere iş dünyası­nın varlığını ve rekabetçiliğini sür­dürülebilmesi için kendisini, iş yapış biçimlerini dönüştürmesinin beklendiği bir dönem” dedi

Yorumlar (0)
12
kapalı
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18
banner51