Balkanlar ile ticaret hacmi büyüyor Balkanlar ile ticaret hacmi büyüyor

İhracatı Geliştirme A.Ş. (İGE) kurulduğu günden bu yana ihracatçılara kefalet paketleri ile verdiği desteği sürdürürken, şimdi de finansmana erişim için bir köprü görevi üstlenerek ihracatçılar ile bankaları bir araya getiriyor. İGE’nin koordinasyonunda, Eximbank ve Uludağ İhracatçı Birlikleri’nin desteğiyle Akbank, Garanti BBVA, İş Bankası, Odeabank ve Yapı Kredi sponsorluğunda gerçekleşen İhracatın Finansmanı Buluşmaları etkinliği 200’ün üzerinde ihracatçının katılımıyla Bursa’da gerçekleştirildi.

Uludağ İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Baran Çelik, “Küresel çapta yaşanan tedarik zinciri problemleri, enerji maliyelerindeki artışlar, başlıca pazarımız konumunda yer alan Avrupa’da resesyon tehlikesi gibi zincirleme sorunlar ile karşı karşıya olduğumuz bir süreçten geçiyoruz. Dünyadaki Merkez Bankalarının faiz artırımları ve sıkı para politikaları nedeniyle finansmana erişimin zor olduğu bir dönemdeyiz. Jeopolitik riskler de her zamankinden daha yüksek. Böylesine zor bir dönemde ihracat odaklı bir büyüme modeli izleyen ülkemizde özellikle küçük ve orta ölçekli firmalarımızın finansmana erişimi, ihracatın tabana yayılması, sürdürülebilir ihracat artışı sağlanabilmesi için İGE’nin önemli bir rol üstleneceğine inanıyoruz.” diyerek sürdürdü.

Akdeniz; “Somut

çözümler üretilecek”

İhracatı Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Kasım Akdeniz, “Ülkemizin daha fazla ihracata, ihracatçılarımızın da daha fazla finansmana ihtiyacı olduğu bu dönemde, ihracatçılarımızın finansmana kesintisiz ve sürdürülebilir şekilde ulaşması için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.

Ülkemiz ihracatı için kritik öneme sahip olan Bursa ve çevresindeki ihracatçılarımız ile kredi verenler arasındaki diyaloğu artırmayı ve ihracatın finansmanı için birlikte somut çözümler üretmeyi önemsiyoruz’’ dedi.