Otomotiv ihracatı temmuzda hız kesti

Sektörel Haberler 08.08.2022, 22:30
Otomotiv ihracatı temmuzda hız kesti

Otomotiv ihracatı temmuzda yıllık bazda yüzde 3,5’lik artışa karşın aylık bazda yüzde 26 civarında düşüş yaşadı. Bu dönemde, otomobil ihracatı yüzde 8 düşerken, tedarik sanayi ihra­catı ise yüzde 10 arttı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre Türkiye ihracatının 16 yıldır üst üste lider sektörü olan otomotiv endüstrisinin temmuz ayı ihracatı bir önceki se­nenin aynı dönemine göre yüzde 3,5 artış ile 2 milyar 51 milyon dolar oldu. Türkiye ihracatında ikinci sırada yer alan endüstrinin payı ise yüzde 11,1 ola­rak gerçekleşti. Yılın ilk yedi ayında oto­motiv endüstrisi ihracatı yüzde 5,8 artarak 17,3 milyar dolar, ortalama aylık ihracat ise 2,5 milyar oldu.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik “Yüksek enflasyonun da etkisiyle en büyük pazarımız Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri gibi pazar­larda yaşanan daralmalar, talep deği­şimleri ve uzun bayram tatiline rağ­men geçen ayki perfor­mansımızda artış sürdü.

Geçen ay en çok ihra­cat gerçekleştirdiğimiz ürün grubu tedarik endüstrisinde çift haneli artış kaydettik. Birleşik Krallık yüzde 38’lik artışla Almanya’yı geçerek en çok ihracat yapılan ülke oldu. İtalya, Amerika Birleşik Devletleri ve Ro­manya’ya çift haneli artış yaşadık” dedi.

Yorumlar (0)
12
kapalı
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18
banner51