banner34

banner6

banner45

Otomotivde yılın şampiyonu “Newky”

OİB’in düzenlediği Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’nda (OGTY) yılın şampiyonu seçilen Newky, yapay zeka ve sensörler sayesinde dijital anahtara dönüştürdüğü cep telefonu ile araçları siber saldırılardan koruyor.

İş Dünyası 20.11.2023, 21:09
Otomotivde yılın  şampiyonu “Newky”

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından Türkiye otomotiv sektöründe katma değerli ürün ve teknolojileri geliştirmek amacıyla düzenlenen Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’nda (OGTY) ödüller sahiplerini buldu. Bu yıl 12.si “Sürdürülebilirlik” teması ile gerçekleştirilen OGTY’de yılın birincisi Newky projesi ile Çetin Kosifoğlu oldu.

Büyük ödül olan 360 bin TL’nin sahibi olan Newky, yapay zeka ve sensörlerle donatılan bir araç siber güvenlik kutusu özelliği taşıyor. Yapay zeka ile kullanıcının biyometrik verilerini cep telefonunda çok faktörlü doğrulamadan geçiren ve telefonu güvenli bir dijital anahtara dönüştüren Newky, böylece QR kod okutularak bağlanılan araçları siber saldırılardan koruyor. Aracın elektronik kontrol ünitesini koruyan proje, aynı zamanda paylaşımlı araçlardaki parça değişim ve hırsızlık teşebbüslerini de tespit ederek müdahale için bilgilendirme yapıyor.

Yorumlar (0)
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18