İş dünyası umutlu

BUSİAD’ın İktisadi Yönetim Anketi’nin sonuçlarına göre firmalar, geleceğe daha iyimser bakıyor.

İş Dünyası 07.02.2023, 00:12
İş dünyası umutlu

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD), Bursa ekonomisinin nabzını tutmak adına üyeleri nezdinde Ocak 2023’te gerçekleştirdiği BUSİAD İktisadi Yönelim Anketi’nin üçüncüsünün sonuçlarını açıkladı.

Bursa Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Özdemir’in katkılarıyla gerçekleştirilen çalışmada, ankete katılan firmalar, geleceğe daha iyimser bakıyor.

Ankete katılan firmaların, bir önceki çeyreğe göre performanslarında ortalama olarak olumlu yönde değişim görülüyor. Firmalar, gelecek altı aylık süre içinde performanslarında görece bir iyileşme beklentisi içinde. İmalat sanayi firmalarında daha güçlü olmak üzere, son üç aylık üretim hacminin bir önceki çeyreğe göre ortalama olarak önemli ölçüde artış yönünde değişmesini bekleyen firmalar, gelecek üç ay için benzer eğilimin süreceği düşüncesinde.

İhracatta zayıflama beklentisi

İhracat performansında gözlenen ivme kaybı, ankete katılan ihracatçı firmalar tarafından da yansıtıldı. İhracat yapan firmaların son üç aylık ihracat siparişlerine ilişkin görünümlerinin bir önceki çeyreğe göre ortalama olarak zayıfladığı görülmekte.

Ankete katılan firmaların faiz riskinin bir önceki çeyreğe göre azaldığı imalat sanayi firmaları için ise söz konusu eğilimin daha güçlü olduğu görülmekte.

Döviz kurunda yaşanan istikrarın etkisiyle, kur değişimlerinin satış fiyatlarını etkileme hızı bir önceki çeyreğe göre azalmıştı.

Anket sonuçlarını değerlendiren BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Buğra Küçükkayalar, İktisadi Yönelim Anketi’nin BUSİAD üyesi firmaların gelecekten umutlu olduğuna işaret ettiğini söyledi. Küçükkayalar, seçim yılına girilmesine ve pazarımız olan Avrupa Birliği ülkelerinde durgunluk hissedilmesine rağmen BUSİAD üyesi firmaların geleceğe dönük ümitli olmalarının çok önemli olduğunu belirtti. Küçükkayalar, Türkiye’ye yönelik her zaman umutlu olduklarını ve bunun bizzat sahada da karşılık bulmasının sevindirici olduğunu ifade ederek seçim sonrası Türkiye’nin ekonomik olarak sıçrama dönemine girmesini beklediklerini de belirtti. Küçükkayalar ankete yanıt veren BUSİAD üyesi şirketlere de teşekkür etti.

Yorumlar (0)
12
kapalı
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18
banner51