banner34

banner50

banner6

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci: Yüzde 148 gibi ihracatın ithalatı karşılama oranı noktasında bir rekor kırdık

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, "Yüzde 148 gibi ihracatın ithalatı karşılama oranı noktasında bir rekor kırdık yani ülke olarak bunu başardık. Bu ülkenin üreticileri bunu gerçekleştirdi, akıl teri döktüler, alın terinin yanına." dedi.

Ekonomi 30.04.2022, 19:48
Tarım ve Orman Bakanı Kirişci: Yüzde 148 gibi ihracatın ithalatı karşılama oranı noktasında bir rekor kırdık

Bakan Kirişçi, Kahramanmaraş'taki temasları kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör'ü makamında ziyaret ederek kentteki çalışmalarla ilgili bilgi aldı, şeref defterini imzaladı.

Kirişci, başarılı olmak için hep birlikte çalışmanın önemine dikkati çekerek, şunları dile getirdi:

"Cumhuriyet'imizin ikinci 100 yılında inşallah 'Tarım Vizyonu' diye önümüzdeki günlerde Sayın Cumhurbaşkanı'mız aracılığıyla tüm kamuoyuna iletmiş olacağız. Bizim kadim kültürümüzde iyiyi daha iyi yapmak var, daha güzele bu aziz milleti kavuşturmak, buluşturmak var. Bizim medeniyetimizin de bize öğretisidir, biz Allah'ın izniyle millet olarak daha fazla üretmeye, daha fazla dünyada söz sahibi olmaya devam edeceğiz. Birkaç yıl öncesi, daha çok değil, İHA'dan, SİHA'dan ne kadar canımızın yakıldığını, bir ülkenin bize bunları vermemek için ne tür atraksiyonlarda bulunduğunu çok iyi hatırlıyoruz ama güzel bir deyimimiz var. 'Kötü komşu hacet sahibi yapar' derler, biz gençlerimize güvendik, genç beyinlerimize güvendik, akıl terini döken bir nesli işbaşına getirdik. Bu gençlerimiz sayesinde bu İHA ve SİHA'larımız sadece kendi ülkemizin savunmalarında değil, diğer ülkelerin de savunmalarında çok önemli katkılar sağlıyor."

Kirişci, Bakanlığının üreticilere destek olmaya çalıştığını vurgulayarak, "Bazen bazı çevrelerin söylemlerine ve eylemlerine biz de alet oluyoruz. Bu, hakikaten bu ülke üreticisine büyük bir haksızlık olur. Daha dün dış ticaret istatistiklerimiz açıklandı ve bizim ihracatımız ocak-mart 2022 döneminde yüzde 27 artışla 7,2 milyar liraya yükseldi. Bu, bir çeyrek dönem. İthalatımız ise aynı oranda artmadı, yüzde 15 oranında arttı dış ticaretimiz yani ithalatımız ile ihracatımızı topladığımızda 11,5 - 12 milyar dolar gibi bir mertebeye ulaştı." diye konuştu.

"Şimdi yüzde 148 gibi ihracatın ithalatı karşılama oranı noktasında bir rekor kırdık yani ülke olarak bunu başardık. Bu ülkenin üreticileri bunu gerçekleştirdi. Akıl teri döktüler, alın terinin yanına." diyen Kirişci, kıymetli olanın bu ülke üreticilerinin bu ürünleri sadece kendi ülkelerindeki 85 milyon vatandaşa değil, aynı zamanda yurt dışında ihtiyaç duyanlara da sunmaları olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18