banner34

banner6

Bakan Varank: Togg, otomotiv endüstrisindeki dönüşümü yakalayacak bir proje

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, doğuştan elektrikli Togg'un Gemlik'te bulunan tesislerinde işçilerle iftarda buluştu.

Ekonomi 07.04.2022, 13:08
Bakan Varank: Togg, otomotiv endüstrisindeki dönüşümü yakalayacak bir proje

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 27 Aralık 2019'da lansmanı yapılan, 18 Temmuz 2020'de fabrikasının inşasına başlanan Togg'da geri sayım sürüyor. Sanati ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2023'ün ilk çeyreğinde satışa sunulması planlanan Togg'un Gemlik'teki tesislerinde incelemelerde bulundu.

Varank, incelemelerin ardından işçilerle sıraya girerek, karavanadan yemek aldı. Varank, 520 fabrika ve inşaat işçisiyle iftar yaptı. Togg'un iftar menüsünde ezogelin çorba, orman kebabı, bulgur pilavı, salata ve güllaç vardı.

Ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Varank, işçilerle iftar yapmak için Gemlik'e geldiklerini belirterek, "Gemlik'e gelmişken hem şirketin yönetim kurulu hem milletvekillerimiz, belediye başkanımız, il başkanımız, valimizle birlikte Togg'un fabrikasını inceleme fırsatı bulduk. Fabrikadaki iş ve süreçler nasıl gidiyor onlara baktık hem de montajı tamamlanan robotlarla ilgili bilgi aldık." ifadelerini kullandı.

Varank, Türkiye’nin Otomobili Projesi'nin Türkiye'ye çağ atlatacak, otomotiv endüstrisindeki dönüşümü yakalayacak bir proje olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Endüstrideki dönüşümü yakalamak için Togg büyük gayret gösteriyor. Bir yandan fabrikanın inşaatı devam ederken bir yandan da montaj hatlarının bağlantıları yapılıyor. Sıkı bir takvimde çalışıyorlar. Hedefleri, bu sene 29 Ekim'de ilk seri üretim araçları, Türkiye'nin Otomobili’ni seri üretim bandından indirebilmek. Bütün faaliyetler planlandığı şekilde devam ediyor. Bu fabrikada emeği olan, alın teri döken her bir kardeşimiz bizim için değerli. Evlerine ekmek götürüyorlar ama aynı zamanda Türkiye'nin geleceğinde söz sahibi olacak bir projede de çalışmış oluyorlar."

Varank, fabrikanın inşaatında, üretim proseslerinde son teknolojilerin kullanıldığını belirterek, montaj hattında 208 robot kullanılacağını, Avrupa'nın en temiz boyahanesinin de Gemlik'te kurulduğunu bildirdi.

2030'A KADAR 5 FARKLI MODEL

Togg, Türkiye'nin fikri ve sınai mülkiyet haklarına sahip olduğu, küresel ölçekte rekabetçi bir otomobil markası yaratma hedefiyle ortaya çıktı.

2030'a kadar çeşitli segmentlerde 5 farklı modeli ile dünya yollarında olacak Togg, Gemlik'te 1,2 milyon metrekare alana kurulu tesiste üretilecek. Türkiye’nin Otomobili, ilk etapta yüzde 51 yerlilik oranına sahip olacak.

Seri üretim başlangıcının ardından otomobilin yasal mevzuata uygunluğunun tespiti için homologasyon testlerine başlanacak. Testlerin ardından Togg'un 2023'ün ilk çeyreğinde satışa çıkması planlanıyor.

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18