Mayısta en fazla satılan otomobil markaları belli oldu Mayısta en fazla satılan otomobil markaları belli oldu

BM, Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentiler 2023 raporunu açıkladı.

Rapora göre, dünya ekonomisi 2022’de Covid-19 salgınının devam eden etkileri ve Rusya-Ukrayna Sava­şı’nın tetiklediği enerji ve gıda krizi gibi bir dizi şokla karşı karşıya kaldı.

Rapora göre, BM’nin 2022’de yüzde 3 olan kü­resel ekonomik büyüme tahmini, 2023 için yüzde 1,9 olarak belirlendi. Bu oran, son yılların en düşük büyüme tahmini olarak kayıtlara geçti.

Rapora göre, mevcut küresel ekonomik yavaş­lama, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülke­leri etkiliyor ve birçoğu 2023’te resesyon riskiyle karşı karşıya. ABD, Av­rupa Birliği (AB) ve diğer gelişmiş ekonomilerde büyüme ivmesi zayıfla­yarak dünya ekonomisi­nin geri kalanını olumsuz etkiliyor.

ABD’de 2022’de yüzde 1,8 olması tahmin edilen büyümenin 2023’te yal­nızca yüzde 0,4 olacağı öngörülüyor. AB’nin 2022’de yüzde 3,3 olan büyüme tahmini de 2023 için yüzde 0,2’ye çe­kildi.

Türkiye’de enflasyon düşecek

Raporda, Rusya-Uk­rayna Savaşı’yla başta tahıl ürünleri olmak üzere gıda tedarikinde yaşanan sıkıntıların Tür­kiye ve BM’nin girişi­miyle Karadeniz limanlarından tahıl sev­kiyatlarının yeniden başlamasıyla hafiflediği vurgulandı.