banner34

banner50

banner6

Avrupa Merkez Bankası faiz artıracak

Dünya 20.02.2023, 23:46
Avrupa Merkez Bankası  faiz artıracak

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, çekirdek enflasyonun hala yüksek olması nedeniyle ECB’nin faiz oranlarını martta yükseltmeye devam etmeyi planladığını yineledi.

Lagarde, ECB’nin yıllık raporuna ilişkin Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunda konuştu.

Mevcut enflasyon oranı hakkında “Çok yüksek, buna hiç şüphe yok” diyen Lagarde, enflasyonun yüzde iki olan orta vadeli hedeften hala çok uzak olduğunu da vurguladı. Enerji fiyatları ve diğer girdi maliyetlerindeki önceki artışın tüketici fiyatlarına yansımaya devam ettiğini belirten Lagarde, enerji ve gıda fiyatlarını hariç tutan çekirdek enflasyonun yüzde 5,2 ile hala yüksek seviyede olduğunu söyledi.

Lagarde, “Temel enflasyon baskıları göz önüne alındığında, martta gerçekleştireceğimiz bir sonraki toplantımızda faiz oranlarını 50 baz puan daha artırmayı planlıyoruz ve ardından para politikası duruşumuzu değerlendireceğiz” dedi.

ECB, 2 Şubat’ta üç temel politika faizini 50 baz puan artırarak 2008’den bu yana en yüksek seviyesine çıkarmıştı. Banka, refinansman faizini yüzde 3’e, mevduat faizini yüzde 2,5’e ve marjinal fonlama faizini yüzde 3,25’e yükseltmişti.

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18