banner8

banner13

banner6

Dr. Aytuğ Onur'dan yerli üretim vurgusu

Dr. Aytuğ Onur’dan yerli üretim vurgusu

Söyleşi 02.06.2020, 00:00 02.06.2020, 00:00
Dr. Aytuğ Onur'dan yerli üretim vurgusu

Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi (NOSAB) ve Nilüfer Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (NİLSİAD) tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Değerler Buluşuyor, Tecrübe Konuşuyor’ seminerlerinin onuncu konuğu Seçkin Onur A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Aytuğ Onur oldu.NOSAB ve NİLSİAD Bursa’nın önemli iş insanlarını ağırlamayı sürdürüyor. Bursa gıda sektörünün köklü firmalarından Seçkin Onur A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Üyesi, BALKANTÜRK Eğitim Vakfı (BEV) Başkanı ve Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (BALKANTÜRKSİAD) Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Dr. Aytuğ Onur, iş hayatındaki tecrübeleri aktardı.

Elif Sezgin moderatörlüğünde tecrübelerini paylaşan Dr. Aytuğ Onur, iş hayatına çocuk yaşlarda, dedesinin bakkalında çalışarak başladığını söyledi.

1950’li yıllarda 25 metrekarelik bir dükkândan, 40 bin metrekareyi aşan çalışma alanına geçtiklerini söyleyen Dr. Onur, “Şu anda 400 çalışanımızla birçok firmanın 20 ilde dağıtımını yapıyor, hem de BİZDEN markamızla üretim yapıyoruz. Hazır tüketim sektöründe, Türkiye’nin en başarılı 10 firmasından birisiyiz. Bu noktaya zamanında ilklere imza attığımız için geldik” diye konuştu.“Çocuklarıma

yedirmeyeceğim

hiçbir şeyi

üretmem”

BİZDEN markasıyla da 1997 yılından itibaren üretim alanında da faaliyet gösterdiklerini ifade eden Dr. Onur, “İşimize farklılık katmak istiyorduk ve üretim alanına da girdik. Mütevazi hedeflerle başladığımız bu iş, belirli bir büyüklüğe ulaştı. Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi’nde 17 bin metrekarelik bir tesisimiz var. Burada, çocuklarıma yedirmeyeceğim hiçbir şeyi üretmem mottosuyla, tüketicilerimiz için en iyisini üretmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Aile şirketleri ve üçüncü nesli işe katmak hakkında bilgilerini paylaşan Dr. Onur, aile şirketlerini uçak yolculuğuna benzettiğini söyledi. Dr. Onur, “Uzun uçuşların hepsinde türbülans olur, bu bütün aile şirketlerinde de mevcuttur. Bundan çıkabilmek, ancak aile şirketlerindeki bireylerin kendi keyfiyetlerinden sıyrılmasıyla mümkün olur. Bu noktada kuralların olması, adaletin tesis edilmesi ve işlerin bütünün hayrına yönelik yapılıyor olması lazım. Fakat farklı ailelerin, başka dinamikleri, kuralları olabilir ve buna yönelik bir yol haritası çizebilirler” dedi.“Dışarıya olan bağımlılığımızı azaltmalı, yerli üretime değer vermeliyiz”

Dünyayı etkisi altına Covid-19 pandemisinin gıda sektörüne etkileri hakkında değerlendirmelerde bulunan Dr. Onur, “Koronavirüs tüm dünyayı olduğu gibi gıda sektörünü de etkiledi. Burada elbette insan sağlığı her şeyin önünde ve alınan önlemlere harfiyen uymalıyız. Salgından gıda sektörü nispeten daha az etkilendi ancak, ev dışı tüketim alanı azaldığı için bir daralma yaşandı. Biz bu süreçte Türkiye’nin gıda noktasında kendi kendine yeterliliğini de test etmiş olduk. Kendimize daha fazla yetebilmek için, daha çok üretmek zorundayız. Bu hem gıda hem de diğer imalat sektörleri için geçerli. Dışarıya olan bağımlılığımızı azaltmalı, yerli üretime değer vermeliyiz” diye konuştu.

Pandemi sürecinin başından itibaren BTSO olarak iş dünyasının sıkıntılarını ve taleplerini hem hükümete hem TOBB’a aktardıklarını vurgulayan Dr. Onur, “Sağlıkta yaşanan başarının iş dünyasında da yaşanması için elimizden geleni yapıyoruz. 1 Hazirandan itibaren, normalleşmeyle birlikte, iş dünyasının da canlanması lazım. Müteşebbis ruhumuzu kaybetmeden, girişimcilerimizi korumamız gerekiyor. Bu yüzden parasal genişlemeden kaçınmadan, verilen desteklerin artırılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“BEV ile

gençlere emek

harcıyoruz”

Ülkenin geleceği olarak gençleri gördüğünü ve gençlere emek harcanması gerektiğinin altını çizen Dr. Onur, “Bu emeği BEV olarak veriyoruz. Bu değerli vakfın başkanlığını yapmaktan onur duyuyorum. BEV olarak burs verdiğimiz öğrenci sayısını artırmak istiyoruz. Çocuklarımızla, sektörün duayenlerini buluşturmak ve onların hayatlarına dokunmak istiyoruz. Burada BUİKAD ile yürüttüğümüz mentörlük programını önemsiyor ve daha da geliştirmeyi arzuluyoruz” şeklinde konuştu.Dr. Onur’dan

gençlere

tavsiyeler

Gençlere önemli tavsiyelerde de bulunan Seçkin Onur A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Aytuğ Onur, “Başarısızlıktan yılmamamız lazım. Girişimciliğin temeli bu. İş insanla, insan için yapılır, bu yüzden yaptığınız işte hem çalışanınıza hem de müşterilerinize dokunun. Yaptığınız işe odaklanın ve olumlu niyetle bakın. Bunları yaptığınız halde, yaptığınız her işte başarılı olacağını düşünüyorum” dedi.

Yayına bağlanan sanayicilerin sorularını da yanıtlayan Dr. Aytuğ Onur’a, NOSAB ve NİLSİAD tarafından adına dikilen fidanın sertifikası takdim edildi


Sayı: 1253 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?