banner34

banner6

banner45

Makine ihracatı 7 ayda 16,1 milyar dolar

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) tarafından paylaşılan makine imalat sanayi konsolide verilerine göre, yılın 7 ayı sonunda Türkiye’nin serbest bölgeler dâhil toplam makine ihracatı yüzde 11,1 artarak 16,1 milyar dolar oldu.

Sektörel Haberler 21.08.2023, 21:59
Makine ihracatı 7 ayda 16,1 milyar dolar

Makine imalat sanayi konsolide verilerine göre, yılın 7 ayı so­nunda Türkiye’nin serbest bölgeler dâhil toplam makine ihracatı 16,1 milyar dolara ulaştı. Miktar bazında ihracatın yüzde 5,8 gerilediği bu dö­nemde değer bazında artış yüzde 11,1 oldu. Rusya’ya ih­racatın yüzde 157 artarak 1,5 milyar dolara yaklaştığı bu dönemde, Almanya’ya ihra­cat artışı yüzde 11,6, ABD’ye ihracat artışı yüzde 15,2 oldu. Yüzde 19 artışla 2 milyar do­lara ulaşan Temmuz ihracatı ardından, son 12 aylık ma­kina ihracatı yüzde 15,8 arta­rak 27,5 milyar dolara yükseldi. Hazi­ran sonu itibariyle yıllık makine ithalatı ise yüzde 20,6 artışla 42,3 mil­yar dolar oldu.

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu dünyadaki gelişme­leri şöyle yorumladı:

“Uzun yıllardır yakın işbirliği içinde çalıştığımız Alman Makine ve Ekipman İmalatçıları Birliği’nin (VDMA) rapor­ları küresel sektörün teknolojik lideri Almanya’da tehlike çanlarının çaldığını, Temmuz ayı siparişlerindeki gerilemenin yüzde 15’e ulaştığını söylüyor.

Bunun anlamı şirketlerin öl­çek ve cirolarının küçülecek ol­ması, yetişmiş nitelikli perso­nelde istihdam kaybı riskinin ortaya çıkmasıdır. Benzer geliş­meler rakibimiz diğer AB ülkele­rinde de görülmekle birlikte, en­düstriyel ve ticari alanda en yüksek entegrasyon seviyesine ulaştı­ğımız Almanya’daki her sorun hem bize sirayet edebilecek riskler hem de yaratabileceği fırsatlar bakımından sektörümüzü çok yakından ilgilendiriyor.”

Yorumlar (0)
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18