banner34

banner6

banner45

Büyükorhan yatırımlar ve eko-turizmle canlanacak

Mart 2019 seçimlerinde Büyükorhan Belediye Başkanlığı görevine seçilen Ahmet Korkmaz, göreve geldiği günden bu yana ilçe için önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz aylarda Büyükorhan’ın teşvik kapsamına alınmasıyla hareketliliğin yaşandığı ilçede, eko-turizm yatırımları da hız kazandı.

Röportajlar 12.10.2020, 20:50 12.10.2020, 20:50
Büyükorhan yatırımlar ve eko-turizmle canlanacak
Mart 2019 seçimlerinde Büyükorhan Belediye Başkanlığı görevine seçilen Ahmet Korkmaz, göreve geldiği günden bu yana ilçe için önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz aylarda Büyükorhan’ın teşvik kapsamına alınmasıyla hareketliliğin yaşandığı ilçede, eko-turizm yatırımları da hız kazandı.

Büyükorhan Belediye Başkanı Ahmet Korkmaz, göreve geldiğinden bu yana geçen 18 aylık dönemi, pandemi sürecini, Büyükorhan’ın yatırım teşvikleri kapsamına alınmasını, ilçedeki eko-turizm yatırımlarını ve gençlere verdiği önemi EKOHABER’e anlattı. Gerek ekonomik sıkıntıların gerekse de koronavirüs salgının tüm dünyayı etkilediği zor bir dönemde belediye başkanlığı görevini yürüttüğüne dikkat çeken Ahmet Korkmaz, yine de önceki dönemden daha ileride bir Büyükorhan olduğunu vurguladı.

“Koronavirüsün en az görüldüğü ilçelerden biriyiz”

Büyükorhan’ın Türkiye’de pandemiden en az etkilenen ilçelerden biri olduğunun altını çizen Korkmaz, buradaki başarının sebebini ise kurumlar arasındaki koordineli ve özverili çalışmaya bağladı. Korkmaz, “Belediye olarak bu süreçte maddi ve manevi olarak vatandaşlarımızın yanında olduk. Belediye binamızda bulunan Vefa Destek Grubu’muz bu süreçte 7/24 hizmet vererek, Büyükorhanlıların hizmetinde oldu. İyi bir öngörüyle maske, dezenfektan ve kolonya tedarikini önceden yaptık ve bu konuda bir sıkıntı yaşamadık. Kısa bir sonra da üretime geçerek, bunları vatandaşlarımıza ücretsiz bir şekilde dağıttık” dedi.

“Teşvik kararı büyük heyecan yarattı”

Keles, Büyükorhan ve Harmancık’ın Cumhurbaşkanlığı kararıyla teşvik kapsamına alınmasının ilçede büyük bir heyecan uyandırdığını ifade eden Başkan Korkmaz, bu kararın alınmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Korkmaz, yasayla ilgili yönetmeliklerin hazırlanmasının ardından teşviklerin hangi konularda ve miktarlarda olacağının kesinleşeceğini, bununla birlikte yatırımcıların ilgisinin daha da artacağına inandığını dile getirdi. İlçeye gelecek yatırımların hem ilçenin kalkınması hem yörenin tanıtılması hem de göç sorunun çözülmesi anlamında büyük fayda sağlayacağına işaret eden Korkmaz, “Yönetmeliklerin çıkmasının ardından muhtarlarımız başta olmak üzere, yöre insanlarımızla birlikte çalıştay gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Bunun yanı sıra yatırımcılara da belediyemizin websitesi ve sosyal medya hesaplarından duyurularda bulunacağız. Yatırımcılara, ilçemizi ziyaret etmek isteyenlere her zaman kapımız açık. Biz her türlü görüşmeye, istişareye açığız” diye konuştu. İlçede bulunan termallere yatırımcıların halihazırda büyük ilgi gösterdiğine değinen Korkmaz, “Geçmiş dönemde Arap iş adamları ilçemizi ziyaret ederek bu bölgelerde incelemelerde bulundular. Bunun yanı sıra farklı ülkelerden ve yerli yatırımcıların da buraya ilgisi söz konusu. Teşvikten sonra buraya ilginin artacağına inanıyorum. Biz ilçemize gelen herkese, Büyükorhan’a değer katacak yatırıma göre yardımcı olmaya gayret gösteriyoruz” ifadelerini kullandı. Kırsaldan kente göçün sadece Dağ İlçeleri’nin değil, tüm dünyada kırsal bölgelerin ortak sorunu olduğunu vurgulayan Korkmaz, “Pandemiyle birlikte şehirlerden köylere doğru bir geçiş gördük. Belki de salgın sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada köye geri göçü yeniden başlatacak. Şehirlerdeki bazı imkanları köylerde de sağladığımızda nüfusa denge geleceğini düşünüyoruz. Teşvik yasasıyla iş sahalarının daha da genişleyeceğine inanıyorum. Bu noktada hem belediyemizin yatırımları hem de özel sektörün işe dahil olmasıyla göç tersine dönecektir” şeklinde konuştu.

 

Görecik Yaylası eko-turizme açılıyor

Konuşmasında Büyükorhan Belediyesi’nin eko-turizm yatırımlarına da değinen Başkan Korkmaz, “Büyükşehir Belediyemizin katkılarıyla, Görecik Yaylası’nda hazırladığımız onaylanmış bir projemiz var. Yılbaşına kadar altyapısını tamamlayıp, 2021’de ihaleye çıkmayı düşünüyoruz. 130 dönümlük alana sahip olan yaylamızda ahşap, bungalov evler, karavan ve çadır kamp alanları ile spor sahaları, bisiklet yolları yapacağız. Bunun dışında içinde macera parkı ve yörenin tarihi ve kültürünü yansıtacak olan ilçe müzesiyle birlikte, burası Büyükorhan’a seviye atlatacaktır” dedi.

 

Büyükorhan gençlerini önemsiyor

Belediye Başkanı olarak gençlere her zaman büyük önem verdiğinin altını çizen Başkan Korkmaz, “Göreve geldiğimde ilk yılbaşımı gençlerle birlikte kutladım. İlçemizde Büyükorhan Gençlik Derneği var. Onlarla da sürekli iletişim halindeyiz. Gençlerimizin Büyükorhan’da kalması için önemli projelerimiz var. Önümüzdeki günlerde üç tane spor tesisinin ihalesini gerçekleştireceğiz. Bir halı saha, iki tane de basketbol sahası. 2021’de nasip olursa ilçemize bir yüzme havuzu kazandıracağız. Gençlerimizin yapabileceği iktisadi faaliyetlerin yanı sıra, spor faaliyetleri ve sosyal donatı alanlarıyla gençleri ilçede bir arada tutmak, şehre ihtiyaç duymadan yöremizde de hayatlarını idame ettirebilecekleri bir ortam oluşturmaya gayret ediyoruz” diye konuştu.

Büyükorhan Belediye Başkanı Ahmet Korkmaz sözlerini şöyle noktaladı; “Görev süremizin sonunda neyi ne kadar yapabildiğimizin takdirini halkımız verecek. Bu memleketin çocuğu olarak bir tek hedefim var;  görev süremin bittiğinde gönül rahatlığıyla gezebileceğim bir ilçe bırakmak istiyorum. Biz mazeret üreten kişiler değiliz, çözüm üretiyoruz. Eğer insanlar bizim kapımızı çalıyorsa, çözümü bizde buldukları veyahut çözümü bulmayı umdukları içindir. Bizim o insanlara mazeret sunamayız. Böyle bir belediyecilik mantığıyla hareket ediyoruz. İşiniz ne olursa olsun, bu sanat, siyaset, işçilik, çiftçilik olabilir, gönülden yaparsanız başarılı olursunuz.”

Yorumlar (0)
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18