banner8

banner13

banner6

Sanayi üretimi güçlü seyrini sürdürüyor

Sanayi üretim endeksi, şubatta aylık bazda yüzde 0,1, yıllık bazda yüzde 8,8 artış gösterdi.

Özel Haberler 19.04.2021, 23:45 28.07.2021, 16:07
Sanayi üretimi güçlü seyrini sürdürüyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, şubatta takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,8 yükseldi. Arındırılmamış sanayi üretim endeksinde de yıllık bazda yüzde 5,71 artış oldu. Bu rakamlarla sanayi üretim endeksi yükselişini yedinci aya taşımış oldu.
Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, şubatta madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,9 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 9,3 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 0,8 azaldı.

Bakan Varank verilerden mutlu
Şubat ayı sanayi üretim endeksi hakkında açıklamalarda bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, global tedarik zincirinde aksaklıklara rağmen sanayi üretiminde artış eğiliminin sürdüğüne dikkat çekerek, “Sanayi üretimi şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,8, bir önceki aya göre yüzde 0,1 arttı. Aynı ayda, yıllık sanayi üretimini en çok artıran G-20 ülkelerinden birisi olduk” ifadesini kullandı.
 

Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?