banner8

banner6

KalDer kalite ödülleri açıklandı

Mükemmellik kültürü ve yaklaşımının ülkemizde ve kentimizde yaygınlaşmasını, kalite çalışmalarının teşvik edilmesini sağlamak, iş mükemmelliğine ulaşma çabasında olan kurum ve kuruluşları ödüllendirmek ve onurlandırmak amacıyla 1998 yılından bu yana KalDer Bursa ve BUSİAD iş birliğinde EFQM Modeli’ne göre yürütülen Bursa Mükemmellik Ödülü’nde 2019 yılı süreci tamamlandı. 2019 Bursa Mükemmellik Ödül süreci Eylül ayında düzenlenen basın toplantısı ve ardından gerçekleşen paylaşım toplantısı ile başlamıştı.

Kaliteye Yolculuk 30.11.2020, 20:23 30.11.2020, 20:23
KalDer kalite ödülleri açıklandı
Mükemmellik kültürü ve yaklaşımının ülkemizde ve kentimizde yaygınlaşmasını, kalite çalışmalarının teşvik edilmesini sağlamak, iş mükemmelliğine ulaşma çabasında olan kurum ve kuruluşları ödüllendirmek ve onurlandırmak amacıyla 1998 yılından bu yana KalDer Bursa ve BUSİAD iş birliğinde EFQM Modeli’ne göre yürütülen Bursa Mükemmellik Ödülü’nde 2019 yılı süreci tamamlandı.

2019 Bursa Mükemmellik Ödül süreci Eylül ayında düzenlenen basın toplantısı ve ardından gerçekleşen paylaşım toplantısı ile başlamıştı. Sürecin başlamasıyla başvurular alınarak kuruluşların EFQM Modeli eğitimleri gerçekleşmişti. Bursa Mükemmellik Ödülü çalışmaları yaşanan pandemi nedeniyle mart ayında ertelendi. Yeni normal süreciyle birlikte ödül çalışmaları eylül ayında kaldığı yerden sürdürüldü. Bu kapsamda; eğitimlerini tamamlayan kurumların hazırlamış olduğu başvuru dokümanları, EFQM modeli ve değerlendirme hakkında eğitim almış deneyimli değerlendiriciler tarafından masa başında değerlendirildi. Eylül ve ekim ayında kurumlara saha ziyareti yapıldı. Saha ziyareti sonrası, değerlendiricilerin yaptığı son uzlaşım toplantı sonuçları Bursa Mükemmellik Ödülü Yürütme Kurulu’nda değerlendirilerek nihai kararı vermek üzere Bursa Mükemmellik Ödül Jürisi onayına sunuldu ve ödül alacak kurumların belirlenmesi ile 2019 Bursa Mükemmellik Ödül süreci tamamlandı.

Ödüller Kurumların
Ev Sahipliğinde Takdim Edildi
Geçtiğimiz yıllarda tören ile sahneden verilen ödüller, bu yıl kurumların ev sahipliğinde takdim edildi. Ödüllerin takdiminde Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saim Kılavuz, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Fethi Yıldız, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Demir, Osmangazi Belediyesi Başkan Vekili Beytullah Seferler, İl Milli Eğitim Vekili Ekrem Koz, BUSİAD Başkanı Ergun Hadi Türkay, BEBKA Genel Sekreteri Muhammed Zeki Durak, KalDer Bursa Başkanı Emin Direkçi, KalDer Bursa Geçmiş Dönem Başkanı Erdal Elbay, BMÖYK Başkanı Sadettin Çiçek ve Ankara’daki program yoğunluğundan online katılan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal yer aldı.
Üç kurumda ayrı ayrı düzenlenen törenlerde; Limak Enerji Genel Müdürü Ali Erman Aytac’ı, TÜBİTAK BUTAL Müdürü Sedat Aktaş’ı, Uluslararası Murad Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mehmet Türkmen’i tebrik ederek, başarı dileklerini ilettiler.

Kurumlar ödüllerini aldıktan sonra heyecanlarını paylaştılar

Ali Erman Aytac

Limak Enerji Uludağ Elektrik Genel Müdürü

“EFQM Mükemmellik Modeli ile tanışmamız, 3 yıl öncesine dayanıyor. Bu modeli uygulamaya karar verdikten sonra Türkiye Kalite Derneği’ne üye olduk ve KalDer öncülüğünde yürütülen Ulusal Kalite Hareketi İyi Niyet Bildirgesi’ni imzaladık. Modeli kurumumuzda yönetim felsefesi olarak benimsedikten sonra yönetim yapısı, insan kaynakları, iş stratejileri ve iş birliklerini geliştirmek, paydaşlarımızın beklentilerini karşılayacak yüksek düzeyde performans sergilemek ve örnek bir şirket olmak hedefiyle çalışmalarımızı sürdürmeye devam ettik. Bu süreçte geçtiğimiz yıllarda başarımızı Jüri Teşvik Ödülü ve 4 Yıldız Yetkinlik Belgesi ile tescillemiştik. ‘Bursa Mükemmellik Başarı Ödülü’ ile yine bu alanda ödül alan ilk elektrik tedarik şirketi olduk ve mükemmel şirketler listesine adımızı tekrar yazdırdık. Elektrik tedarik şirketleri arasında bu ödülü alan ilk şirket olmak da bizler için ayrı bir gurur. Hem ödül sürecimizde hem de Mükemmellik Modelinin benimsenip yaygınlaştırılması konusunda çalışma arkadaşlarımızın emeği büyük. Ödüller bir bütün olarak ulaşıldığında değerli, bizler de bu sevincini bir aile olarak, hep birlikte yaşıyoruz. Ödüller bizim için bir sonuç değil, hep daha iyiye ilerlememiz gerektiğinin de tetikleyicisi aslında. Bu süreçten sonra da EFQM Mükemmellik Modelini uygulayarak iş ve kurumsal yönetim süreçlerimizi geliştirmeye, müşterilerimize sunduğumuz hizmetlerin etkinliğini ve çeşitliliğini her geçen gün artırmaya devam edeceğiz.”

Sedat Aktaş
TÜBİTAK BUTAL Müdürü
“Sistemli, müşteri memnuniyeti odaklı felsefe ile tüm süreçlerinde daha kaliteli hizmet sunma anlayışını benimseyen TÜBİTAK BUTAL olarak; 2019 Yılı Bursa Mükemmellik Başarı Ödülü almanın mutluluğunu ve gururunu yaşamaktayız. Bursa Mükemmellik ödül süreci ile mükemmelliğe yolculuktaki durumumuzu görerek, ilerlememizin sistematik olarak ölçülmesi ve somut verilere dayanan bir gözden geçirme işleminin önemi ile faydalarını daha iyi anlamamız sağlanmış; bu yolculukta ne kadar yol kat ettiğimiz ne durumda olduğumuzu öğrenme fırsatı elde edilmiştir. Ayrıca bu süreç, çalışanlarımız için bir motivasyon ve teşvik kaynağı da olmuştur.”

Mehmet Türkmen Uluslararası
Murad Hüdavendigar
Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü
“Kültür ve medeniyetinin gücüne inanan bir gençlik yetiştirme yolunda UMHAİHL olarak büyümeyi ve gelişmeyi düzenli ve sistematik bir şekilde yönetmek amacıyla kurumsal gelişim, yenileşim ve değişimi Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Vizyon Belgesi MEB 2023 vizyon belgesi, stratejik planımız, vizyon ve misyonumuz, kurum kültürümüz çerçevesinde çok dilli, çok kültürlü ve farklı müfredatların uygulandığı birden fazla proje/programı EFQM modeli desteğiyle birbiriyle entegre hale getiriyoruz ve değişim, gelişim, iyileşmeyi ve sürdürülebilirliği daha kaliteli yönetiyoruz. 2019 Bursa Mükemmellik Başarı Ödülünü alarak yolculuğumuza devam ediyoruz. Teşekkürler.”

EFQM Modeli Hakkında
EFQM Modeli ilk uygulanmaya başladığı 1991 yılından beri Avrupa genelinde ve dışında yer alan kuruluşların iyileştirme ve yenileşim kültürü geliştirmeleri için rehber olmuştur. Dünya çapında tanınan, bir yönetim çerçevesi oluşturan EFQM Modeli, kuruluşları, değişimi yönetme ve performanslarını iyileştirme konusunda desteklemektedir. Sürekli güncellenen Model, gerek yararlılığını korumak, gerekse uzun vadeli, sürdürülebilir bir gelecek arzu eden tüm kuruluşların yönetim gündemini sürdürmek amacıyla yıllar içerisinde birçok iyileştirme döngüsünden geçmiştir. KalDer üyesi kuruluşlar EFQM’i bir yönetim modeli olarak benimsemektedir. Bursa Mükemmellik Ödülü, EFQM uygulayan kuruluşlara verilmektedir.

Bursa Mükemmellik Ödülü
2020 – 2021 Takvimi Açıklandı
Bursa Mükemmellik Ödülü Yürütme Kurulu, yeni dönem çalışmalarını da hemen başlattı. 2020-2021 dönemi için ödül takvimini açıkladı. Süreçte yer almak isteyen kurumlar başvurularını KalDer Bursa Şubesi’ne yapacaklar.

Kuruluşların Başvurusunun Son Günü 11 Aralık 2020 Cuma
Bursa Mükemmellik Ödülü Paylaşım Toplantısı 05 Ocak 2021 Salı
Başvuran Firmaların Eğitimi 08 Ocak 2021 Cuma
Başvuru Dokümanlarının Teslimi 19 Şubat 2021 Perşembe
Değerlendiricilerin Eğitimi 20 Şubat 2021 Cuma
Bireysel Değerlendirmelerin Başlaması 22 Şubat 2021 Pazartesi
Ara Değerlendirme Toplantısı 11 Mart 2021 Perşembe
Uzlaşım Toplantıları 03 Nisan 2021 Cumartesi
Değerlendirici Saha Ziy. Eğit ve Plan. 15 Nisan 2021 Perşembe
Saha Ziyaretleri 26 Nisan - 30 Nisan 2021
Saha Ziyaretleri 03 Mayıs 2021 Pazartesi
BMÖYK Değerlendirme Sonucu 04 Mayıs 2021 Salı
BMÖ Jürisi Değerlendirme Sonucu 11 Mayıs 2021 Salı
Ödül Alan Kuruluşların Duyurulması-Ödül Töreni 27 Mayıs 2021 Perşembe
Geri Bildirim Raporlarının Gönderilmesi 25 Mayıs 2021 Salı
Kurumlar ile Geri Bildirim Değerlendirme Toplantısı 01 - 04 Haziran 2021
2020 BMÖ Değerlendirme Toplantısı 18 Haziran 2021 Cuma

Yorumlar (0)
16
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?