banner6

BUSİAD 2023’teki risklere dikkat çekti

BUSİAD Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, seçim sürecinin 2023’ü öngörülebilir kılmadığına vurgu yaparak, yüksek asgari ücret ile EYT’de yaşanacak işçi kayıplarının iş insanlarını zor duruma düşürdüğünü söyledi.

Haberler 27.12.2022, 00:14
BUSİAD 2023’teki risklere dikkat çekti

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) Yüksek Danışma Kurulu aralık toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantının ardından BUSİAD Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay imzasıyla yayınlanan bildiride önümüzdeki yıl iş dünyasını bekleyen risklere yer verildi.

Bildiride dünya ekonomisinin pandemiyle birlikte ekonomik bir tsunami etkisine girdiği vurgulanarak, “Önce geri çekilen talep, pandemi koşulları hafifleyince bu kez dev dalgalar halinde geri dönmüştür. Arz ve tedarik zincirinde yaşanan kırılma, bu talebi karşılayamamış ve arz yönlü enflasyon dünya ve Türkiye’de farklı yakıcılıkta da olsa yaşanmaya başlamıştır. Şimdi de bu enflasyonun dizginlenme çalışması bu kez bir durgunluk yaratmak üzeredir. Gelinen noktada enflasyon zirveyi görmüş ve geri çekilme başlamıştır. Ancak, dünyayı ve Türkiye’yi bekleyen başka bir sorun görülmektedir; bu tsunami öncesi olan enflasyon rakamlarına uzun yıllar dönememek. Enflasyon, ülkemizde yüzde 85’ler zirvesinden, yıl içerisinde yüzde 45’lere düşecek gibi görünmektedir” denildi.

Türkiye’yi dünyadan negatif ayrıştıran etkenin ise önümüzdeki 6 ay içinde gerçekleştirilecek seçimler olduğuna vurgu yapılan bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Seçim süreci, istikrar açısından 2023’ü, çok da öngörülebilir kılmamaktadır. Buna bir de yüksek asgari ücret ile EYT’nin getireceği deneyimli çalışanını kaybetme riski de eklenince, iş insanı, sisli denizde buzdağına çarpmamak için gemisinin dümenindeki kaptan durumuna düşmüştür ve işi çok zordur.

Türkiye’nin, seçim atmosferini çok da uzun bir sürece yaymadan hızla sonuçlandırması ve dünya ile uyumlu, kurumların, kendi alanlarına yönelik temel işlevlerini yerine getirebildiği, bilimsel birikimleri ve tarihsel deneyimleri dikkate alan, tutarlı ekonomi politikaları çerçevesinde, istikrarlı, öngörülebilir ve güven vaat eden bir ülke olarak, hak ettiği yeri almasını temenni ediyoruz.”

Yorumlar (0)
12
kapalı
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18
banner51