banner34

banner6

Sanayi üretiminde sert düşüş yaşandı

Sanayi üretim endeksi, Kahramanmaraş ve Hatay merkezli deprem felaketinin yaşandığı şubatta aylık bazda yüzde 6, yıllık bazda yüzde 8,2 azalış gösterdi.

Gündem 17.04.2023, 23:48
Sanayi üretiminde sert düşüş yaşandı

Türkiye İstatistik Ku­rumu (TÜİK), şubat ayına ilişkin sanayi üretim en­deksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, sanayi üre­tim endeksinin hesaplan­masında aylık sanayi üretim an­keti ve katma değer ver­gisi (KDV) beyannamelerinden elde edilen veriler kullanılıyor. Deprem felaketinden et­kilenen illerde mücbir sebep ilan edilmiş ve be­yannameler ertelenmiş, bu illerden derlenen an­ketlerden yüzde 67 ora­nında cevap alınabildi. Bu nedenle, şubat ayına ilişkin hesaplamalarda eksik gözlemler için e-fa­tura, e-arşiv fatura verileri gibi alternatif veri kay­nakları ve istatistiksel yöntemler kullanılarak tahmin yapıldı. Bu yön­temlerle tahmin edilen büyüklüğün toplam için­deki payı yüzde 1,94 ola­rak belirlendi.

Şubat ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üre­timi yıllık bazda yüzde 8,2 azalış gösterdi. Sanayinin alt sektörleri incelendi­ğinde, şubatta madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18,2, imalat sanayi sektörü en­deksi yüzde 8,2 ve elek­trik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4,5 geriledi.

Mevsim ve takvim etki­sinden arındırılmış sa­nayi üretimi, şubatta bir önceki aya göre yüzde 6 azaldı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, şubatta madencilik ve taş ocakçı­lığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 11,2 ve imalat sanayi sek­törü endeksi yüzde 6,6 azalırken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,4 arttı.

Arındırılmamış sa­nayi üretim endeksi de şubatta yıllık bazda yüzde 8,23 azalış gösterdi.

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18