banner34

banner6

Makine sektörünün Polonya çıkarması

Bursa makine sektörünün önde gelen firmaları, Doğu Avrupa’nın önemli makine ve üretim teknolojileri fuarında boy gösterdi. Polonya’da düzenlenen Metal İşleme Makinaları ve Ekipmanları Fuarı STOM – Tool’a katılan 9 Bursa firması, yenilikçi ürünlerini ziyaretçilerin beğenisine sundu.

Gündem 11.04.2022, 23:36 12.04.2022, 13:13
Makine sektörünün Polonya çıkarması

Doğu Avrupa’nın en büyük sektörel organizasyonlarından olan STOM – Tool Fuarı 5 – 7 Nisan tarihleri arasında düzenlendi. 2008 yılından itibaren Polonya’nın Kielce şehrinde her yıl düzenlenen fuara bu yıl da sektörün önde gelen firmaları katılım gösterirken, Türkiye’den 16, Bursa’dan ise 9 firma yer aldı. Fuara katılan Akernak Makine, Akyapak Makina, Baykal Makina, Beka – Mak Makina, Ermaksan, İleri Teknik Makina, Karmak Makina ve Şahinler Metal Makina, hem yenilikçi ürünlerini hem de Bursa makine sektörünün geldiği noktayı dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilere sergileme fırsatı yakaladı. Bursalı makineciler fuar boyunca birçok ikili iş görüşmesi de gerçekleştirerek, geleceğe yönelik yeni işbirliklerinin kapılarını araladılar. Doğu Avrupa’nın en büyük sektörel organizasyonlarından olan ve Polonya’da 2008 yılından itibaren, pandemi dönemi hariç, her yıl düzenlenen STOM – Tools fuarına metal işleme makineleri ve ekipmanları, CNC teknolojileri, lazer kesim ve işleme makineleri, pres kıvırma ve büküm makineleri, CAD/CAM/CAE yazılımları, metal saç işleri, kalıp işleme ve robot sistemleri üreten makine sektörünün dünyada önde gelen firmaları katılım sağlıyor. 
Yenilikçilik ödülü Beka-Mak’a
STOM – Tools Fuarı kapsamında düzenlenen etkinlikte katılımcı firmalara çeşitli kategorilerde ödüller de dağıtıldı. Beka – Mak STOM Tools fuar komitesi tarafından En Yenilikçi Makine dalında birincilik ödülüne layık görüldü. Ödülü firma adına Beka – Mak Yönetim Kurulu Başkanı Engin Çetiner aldı.

Fuarda Bursalı firmalar büyük ilgi gördü

Akyapak Makina

Metal bükme, delme, kesme makineleri ve kaynak çözümler ile 6 kıtada 112 ülkeye ihracat yapan firma, otomotiv, denizcilik, havacılık ve savunma sanayisindeki müşterilerine uygulama çözümleri sunuyor.

Anerka

20 yıla dayanan sektör tecrübeleriyle, 2016 yılında Anerka Makina’yı kuran Atakan Nerminer ve Ramazan Kaba sac bükme makineler, motorlu, hidrolik ve manuel NC ya da CNC control üretimi yaparak, ürünlerinin yüzde 70’ini ihraç ediyor.

Baykal Makina

Dünya pazarında Türk makine sektörünü temsil eden önce bir kuruluş olarak, 1950 Hakkı Baykal tarafından kurulan firma, “Sac İşleme Makineleri” sektörüne güçlü Ar-Ge’si ile yön veriyor. Baykal Makine, 3 ayrı fabrikada toplam 60 bin metrekare alanda üretim yapıyor.

Beka – Mak Makina

Türkiye’de testere makinası sektörünü global pazara açan lider olan firma, dünyada 60 distribütör tarafından 78’e yakın ülkede temsil edilmektedir.

Bendmak Makine

Metal bükme makinelerinde kaliteli üretimleri ile kısa sürede adını duyuran BENDMAK, 2008 yılında Bursa ‘da kuruldu. Firma 30 bin metrekarelik üretim tesisinde silindir, profil ve boru bükme makineleri üretiyor.

Durmazlar Makina

Türkiye’de sektörün lider firmalarından Durmazlar Makina, sac işleme makinaları imalatında küresel üretici konumunda. Firma 80 distribütörü ile 120 ülkeye ihracat yaparken, üretilen makinelerin yüzde 80’i gelişmiş sanayi ülkelerinde alıcılarıyla buluşuyor.

Ermaksan Makina

50 yılı aşkın tecrübesi, güçlü Ar-Ge’si ile kaliteli ve yüksek teknolojiye sahip makineler imal eden, öncü sanayi kuruluşlarından olan firma, fiber lazer teknolojileri, 3D yazıcı makinesi ve endüstri 4.0 uygulamalarıyla sektöre yön veriyor.

İleri Teknik Makina

1984 yılında Bursa’da kurulan İleri Teknik, daire testere makineleri konusunda alanında öncü firmalardan. CE normlarına uygun CN makineler üreten firma üretiminin yüzde 70’ini ihraç ediyor.

Karmak Makina

Nilüfer OSB’deki tesisinde hidrolik yatay pres, malafasız boru bükme, hidrolik profil kıvırma, mekanik profil kıvırma ve demir bükme makinaları imal eden firma, CE sertifikalı ürünlerini yurtiçi ve yurtdışındaki kullanıcıların hizmetine sunmakta.

Şahinler Metal Makina

1953 yılında Bursa’da kurulan Şahinler Metal Makine alanında öncü firmalardan. 70 yıla yaklaşan tecrübesiyle sac işleme makinelerinde dünyanın tercih ettiği markalar arasında olan Şahinler Makina, Balkan Mahallesi’ndeki tesisinde üretime devam ediyor.

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18