banner34

banner50

banner6

İnegöl’ün yeni üretim üssü için hedef 2027

İnegöl’de arsa arayışı süren Ekolojik Sanayi Sitesi projesinde 500 iş yerinin yanı sıra dijital teşhir, atık depolama merkezi gibi bölümler bulunacak, ortak alanlar rüzgar enerjisiyle aydınlatılacak.

Gündem 11.04.2022, 23:34 11.04.2022, 17:02
İnegöl’ün yeni üretim üssü için hedef 2027

Türkiye’nin mobilya üretim merkezlerinden Bursa’nın İnegöl ilçesinde projelendirilen “Ekolojik Sanayi Sitesi” için arsa arayışı sürüyor. Mobilya sektörü ve yan sanayisinde on binlerce kişilik istihdamla büyük bir üretim merkezi olan İnegöl’de atölye ve fabrikalar çoğunlukla Ağaç İşleri Küçük Sanayi Sitesi’nde ve Organize Sanayi Bölgelerinde bulunuyor. Sektörün ihtiyacına cevap verebilecek geniş ölçekli bir üretim üssü için 2015’te çalışma başlatan İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası (İNMOB), “Ekolojik Sanayi Sitesi”nin projesini hazırladı. 1 milyon metrekare alana sahip projede, ortak çalışma saatleri ve ortak servis saatleri uygulanacak, dijital teşhir, özel yemek sanayisi, spor, atık depolama merkezi gibi birçok bölüm olacak. İrili ufaklı 500 iş yerinin yer alacağı sanayi sitesinde, rüzgar güllerinden elde edilecek enerjiyle ortak alanların aydınlatılması planlanıyor. İnegöl Belediyesince arsa tahsisi konusunda yürütülen çalışmanın bu yıl sonuçlandırılması, projenin ise 2027’ye kadar tamamlanması hedefleniyor.

“Büyük alana ihtiyacımız var”
İNMOB Başkanı Özcan Ayhan, Ekolojik Sanayi Sitesi Projesi’ne, ilçedeki iş yerlerinin doluluğu ve kiraların artış hızını gözeterek yeni bir üretim merkezine ihtiyaç olduğu düşüncesinden hareketle başladıklarını söyledi. Dönemin ilçe idarecileriyle başvuru yaptıklarını belirten Ayhan, şöyle devam etti: “6-7 yıldan beri yer arayışındayız. Bizim büyük bir alana ihtiyacımız var. İnegöl’de birinci sınıf tarım arazileri olduğu için ovalara yeni sanayi alanları oluşturmak artık imkansız. Yeni bölgelerde, belediyemizin de istekli olması ile yer arayışındayız. 3-4 nokta üzerine odaklanılıyor. İnegöl’e biraz mesafeli olacak ama buna alışacağız. Evden bisikletle iş yerine gelme dönemleri artık bitti. Yeni sanayi sitemizin alanı kent merkezine 8-10 kilometre, 15 kilometre mesafelerde olacak.” Ayhan, bu projede 500 ile 2 bin 500 metrekare arasında değişen büyüklüklerde iş yerleri inşa edileceğini dile getirdi.

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18