banner34

banner6

Otomotivcilerden Fransa çıkarması

Türkiye otomotiv sektörünün ihracattaki tek koordinatör kuruluşu olan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), sektörün dünyada yaşanan dönüşümün güçlü bir parçası olması vizyonuyla gerçekleştirdiği yurt dışı heyet gezilerine Fransa ile devam etti. 

Otomotiv 28.03.2022, 17:21
Otomotivcilerden Fransa çıkarması

OİB tarafından düzenlenen Fransa-Renault OEM Sektörel Ticaret Heyeti, yılda 6 milyar Euro Ar-Ge harcaması yapan ve dünya otomotiv sektörü devlerinden olan Fransız otomotiv endüstrisi ile dış ticaret ilişkilerini geliştirmek amacıyla Paris’te bir dizi temaslarda bulundu. Fransız-Renault Sektörel Ticaret Heyeti’nde, kompozit malzemelerden elektronik malzemelere kadar birçok ürün grubunda faaliyet gösteren 14 Türk otomotiv firmasını temsilen 15 yetkili yer aldı. Ziyaret sayesinde Türk otomotiv sektörünün en büyük ikinci ihracat pazarı Fransa’da ikili iş görüşmeleri gerçekleştiren OİB heyeti, elektrikli araçlar başta olmak üzere geleceğin araç modellerini inceleme ve bilgi alma fırsatı da yakaladı. 
 
Önemli temaslarda bulunuldu
OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik’in önderliğindeki heyet, üç gün süren ziyaret boyunca önemli temaslarda bulundu. İlk gün Türkiye Cumhuriyeti Paris Büyükelçiliği’ni ziyaret eden heyet, Büyükelçi Ali Onaner ile bir araya gelerek bilgi aldı. Heyet, ikinci gün Renault Teknoloji Merkezi’nde satın alma yetkilileri ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirme fırsatı elde etti. OİB önderliğinde heyet, aynı zamanda Dizayn Merkezi’nde elektrikli araçlar başta olmak üzere geleceğin modelleri hakkında yerinde bilgi alma şansı da buldu. Heyet, aynı zamanda Fransa Otomobil Platformu (PFA) ve Fransa Otomobil Üreticileri Komitesi (CCFA) yetkilileri ile bir araya gelerek dünya ekonomisi ve sektörde yaşanan güncel gelişmeler hakkında istişarelerde de bulundu. 
Çelik: “Fransa ikinci büyük ihracat pazarımız”
OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik “Geçen yıl pandemi nedeniyle yaşanan önemli sorunlara rağmen 2020 yılına kıyasla yüzde 14 artışla 3,4 milyar dolar ihracat kaydettiğimiz Fransa, toplam sektör ihracatımızdan aldığı yüzde 11,5 pay ile Almanya’nın ardından ikinci büyük pazarımız durumunda. Ülke çapındaki 4 bin sektör firmasında 400 bin kişiye istihdam sağlayan Fransız otomotiv endüstrisi, aynı zamanda en çok patent sahibi olan sektör durumunda bulunuyor. Bu anlamda dünya otomotiv endüstrisinin önde gelen oyunculardan olan Fransa otomotiv sektörü yetkilileri ve Renault yetkilileri ile bir araya gelerek temaslarda bulunmamız büyük önem taşıyor. Heyet ziyaretimiz, Türk otomotiv sektörünün önemli bir dış ticaret partneri olan Fransız otomotiv sektörü ile mevcut ilişkileri daha ileri bir noktaya taşımak adına çok verimli oldu” diye konuştu.

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18