banner8

banner13

banner6

13.07.2021, 00:00

Yatırım teşvik uygulamalarında yeni dönem

29.06.2021 tarihi itibariyle Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda yeni değişiklikler yayınlanmış olup, yatırımcılar için önem arz eden uygulamalar getirilmiştir.
 Yatırım teşvik uygulamaları devletin alacağından feragat etmesi yoluyla yatırımcıyı desteklemesi demektir. Bu bağlamda devlet, yatırım malı alımlarında Katma Değer Vergisi’ni tahsil etmezken ithal edilecek yatırım mallarında yatırımcıyı gümrük vergisinden muaf tutmaktadır. Dolaylı vergilerde muafiyet ve istisna hakkı tanıdığı yatırımcıyı aynı zamanda gelir üzerinden tahsil ettiği Gelir veya Kurumlar Vergisi’nden de indirim hakkı tanımaktadır. Yeni kararname kapsamında özellikle Gümrük Vergisi Muafiyetlerinde değişikliğe gidilmiş olup, bazı ithal yatırım mallarında gümrük vergisi muafiyetini kaldırmıştır.
Teşvik belgesi kapsamındaki yatırım malı makine ve teçhizatın ithali, otomobil ve hafif ticari araç yatırımlarında yatırım dönemi içinde kalmak kaydıyla demonte haldeki aksam ve parçaların ithali İthalat Rejimi gereğince gümrük vergisinden muaftır. Yine gemi ve 50 metre kare yat inşa yatırımlarında tekne kabuğu ithali de gümrük vergisi muafiyeti kapsamındadır.


Kararnamede belirtilen bazı makine ve teçhizatlar gümrük vergisi muafiyetinden çıkarılmıştır. 174 maddelik makine ve teçhizat listesinde yer alan bazı makinaları sizlerle paylamak isterim. Jeneratörler, hava kompresörleri, klima cihazları, ısıl işlem fırınları, paketleme ve ambalajlama makinaları, elevatör ve konveyörler, sütçülükte kullanılan makinalar, tekstil sanayi için yıkama makinaları, CNC lazer kesim makinaları, plazma tezgahlar, CNC işleme merkezleri, torna, freze, taşlama makinaları, presler… Bu makinaların ithalatında gümrük vergisini ödemek suretiyle sabit yatırım tutarına ilave edip diğer destek unsurlarından yatırımcılar faydalanabilirler. Ayrıca bu makinaların kullanılmış veya yenileştirilmiş olarak yatırım teşvik belgesi kapsamında ithali de artık mümkün değildir.
Yine yeni kararname kapsamında finansal kiralama ile yapılacak yatırımların alt limiti beş yüz bin Türk Lirası’ndan yedi yüz elli bin Türk Lirasına çıkarılmış olup, genel ve bölgesel teşvik alt sınırlarında da yeni düzenlemeye gidilmiştir.


Yeni kararname ile yerli makine taleplerinde şüphesiz artış olacaktır. Ancak talebe bağlı fiyat artışlarının olabileceği beklentisi de yatırımcıyı tedirgin etmektedir.       

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?