banner8

banner6

banner11

Techxtile ödüllerine kadın damgası

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nin (UTİB) rekor başvuru alan girişimcilik programı Techxtile Start-Up Challenge’da ödüller sahiplerini buldu. 13 projenin yarıştığı finalde kadın girişimciler başarılı projeleriyle damga vurdu.

Tekstil-Hazır Giyim 21.12.2020, 20:15 21.12.2020, 20:15
Techxtile ödüllerine kadın damgası
Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nin (UTİB) rekor başvuru alan girişimcilik programı Techxtile Start-Up Challenge’da ödüller sahiplerini buldu. 13 projenin yarıştığı finalde kadın girişimciler başarılı projeleriyle damga vurdu.

İki gün süren etkinliğin ilk günü çeşitli oturumlara sahne oldu. İlk olarak Skype Kurucusu ve Girişim Yatırımcısı Jonas Kjellberg, “Girişimcilik ve Kazanan Bir Satış Kültürü Yaratmak” konulu sunumunda Skype’in kuruluş öyküsüyle birlikte hayatından kesitler anlattı. Ardından InStyle Genel Yayın Yönetmeni Bahar Kader’in yaptığı “Gelecek: Sürdürülebilirlik” başlıklı panelde Görsel Sanatçı Deniz Sağdıç, Sürdürülebilir Yaşam Bloggerı Gamze Biran Yenigün , H&M Avrupa Bölgesi Üretim Ofisleri Sürdürülebilirlik Müdürü Hülya Sevindik , Barrus Baş Tasarımcısı Neslişah Yılmaz deneyimlerini izleyicilerle paylaştılar. Daha Sonra Programın Moderatörü Fuat Sami ve Program Koordinatörü Ufuk Batum online ortamda girişimcileri jüri üyeleri ile buluşturdular.

İkinci gün ödül yağdı
Etkinliğin ikinci günü heyecanlı anlara sahne oldu. UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin’in ve UHKİB Başkan Yardımcısı Şenol Şankaya’nın açılış konuşmasıyla başlayan programda, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, TİM Başkanı İsmail Gülle ve T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay dijital ortamda katılımcılara seslendiler.
Proje ile bir girişimcilik ekosistemi kazandırmayı amaçladıklarını kaydeden UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, Bursa’nın tüm dinamikleri ile bir araya gelerek başlattıkları Techxtile Start-Up Challenge’de 10 aylık maratonun sonunda sadece dereceye girenlerin değil tüm katılımcıların kazandığını söyledi. Taşdelen, “Kadın girişimcileri teşvik etmek amacıyla bu yıl ilk kez özel bir ödül koyduk. Bunun da etkisiyle Başvuran 174 projenin 64 tanesi kadın girişimcilerimizden geldi. Bunun sevincini yaşarken, birinciliği de bir kadın girişimcimizin kazanması yine bizi çok mutlu eden bir başka gelişme oldu” dedi.

Şankaya: “Diğer sektörlere örnek olacağız”
Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Şenol Şankaya da yaptığı konuşmada “Şehrimizin önemli kurumlarının yanı sıra sanayicilerimiz, üniversitelerimiz, teknopark ve teknokentlerimiz ile yaptığımız işbirlikleriyle girişimciliği geliştirecek bir hub oluşturmayı hedefliyoruz. Techxtile Start Up Challenge’a katılan tüm girişimcilerimize mentörlük desteği vererek fikirlerini geliştirmelerine katkı sağladığımız bu etkinlik uzun soluklu ve yaşayan bir süreç. Biz bu çalışmamızın sonuçlarının diğer sektörlere de örnek olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

BTSO Başkanı Burkay: “Fikirler sermaye ile buluşuyor”
Pandeminin tüm dünyaya yayılmasının ezberleri bozan yeni bir dönemi de bizlere yaşattığını belirten BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Dünyada köklü değişimlere tanık oluyoruz. Bu değişim rüzgârı ülkemize de fırsatlar sunuyor. Özellikle bu programın önemi burada ortaya çıkıyor. Teknoloji ve dijitalleşmenin ışığında sadece bugünü değil bizlerin, artık geleceği de takip etmemiz gereken bir süreci önümüze getirdi. TechXtile Start-Up Challenge, Türkiye’nin cesur ve inovatif girişimcilerinin ufuk açan fikirlerini sermaye ile buluşturmasını sağlarken, klasik yatırımcı profilinin de start-up’lara yönlendirilmesine zemin oluşturuyor” dedi.

TİM Başkanı Gülle sinerjinin önemine dikkat çekti
Techxtile Start-Up Challenge’nin birlikte yaratılan sinerji olduğuna değinen TİM Başkanı İsmail Gülle ise “Başta bakanlıklarımız olmak üzere bunun altında birçok kurum var. Bir dayanışma var. Bir amaç özelinde bir araya gelip tüm konuların hepsinin koordinasyonu son derece anlamlı. Biz davaya inanmış, bu ülkenin geleceğine inanmış ve bu ülkenin insanına bir şeyler verebilmek adına tüm mesaisini harcayan insanlar olarak bu girişimci kardeşlerimizin projelerinin değer bulduğunu, sermaye ile birleştiğini, ülkemize fayda getirecek işlere vesile olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Ekonomi Bakan Yardımcısı Turagay: “Ar-Ge ve inovasyona yatırım yapmalıyız”
Projenin en büyük destekçisi Ekonomi Bakanlığı adına konuşan Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, bu tür organizasyonların ekosistem açısından çok önemli olduğunu belirterek, teknoloji ve Ar-Ge’ye yatırım yapma bilincinin geliştirilmesi için çalıştıklarını söyledi. Turagay, “Türkiye’de Ar-Ge Yatırımlarının GSYH’ye oranının 2019 yüzde 1.06 oldu. 2023 hedefimiz ise yüzde 3. Başarılı olmamız için Ar-Ge’ye teknolojiye ve inovasyona kesinlikle yatırım yapmamız lazım” diye konuştu.

Bireysel Kategoride ödül alan projeler

Birincilik Ödülü:
Duygu Yılmaz - Zeytin Çekirdeği Atığı Prinadan Elde Edilen Doğayı Koruyan Biyopolimer ile Sürdürülebilir Tekstil Ürünleri ve Bitkisel Deri Üretimi: Zeytin çekirdeği atığından deri üretildi. Vegan deri rakiplerinden çok daha uygun maliyetli ve çok daha fazla dolgu malzemesine sahip.

İkincilik Ödülü:
Cansu Yanık ve Ceren Danış - Wearebasics
Ana odak noktası tekstil atıklarının geri dönüştürülmesi olan kapalı döngü sistemine sahip bir girişim.
Üçüncülük Ödülü:
Modafabrik – Sait Yılmaz
Mobil versiyonunda Çek-koy özelliği de olan site kişiselleştirilebilen ürünler sunup, satışını yapıyor ve Türkiye’de bu alandaki en büyük çatı olmayı planlıyor.
Üçüncülük Ödülü:
Smarttex360 – Selçuk Şireci
Tekstilde dijitalleşme ve sanal gerçeklik teknolojilerinin kullanımı ile numune üretiminden yüzde 80 kâr gereksiz zaman kaybı ve maliyeti en aza indirmeyi planlıyor.

Kurumsal Kategoride ödül alan projeler

Birincilik Ödülü:
Polyteks Ar-Ge Merkezi
Biyobozunur Yıkanabilir Antiviral
Maske Projesi
İkincilik Ödülü:
Berteks Tekstil Ar-Ge Merkezi
Evtekstilinde Koku Absorblayıcı Hava T
emizleyici Teknik Tekstil Kumaşları Projesi
Üçüncülük Ödülü:
Yeşim Tekstil – Ar-Ge Merkezi
Ysmguard Projesi
Kadın Girişimci Özel Ödülü:
Cansu Yanık ve Ceren Danış - Wearebasics
Ana odak noktası tekstil atıklarının geri dönüştürülmesi olan kapalı döngü sistemine sahip bir girişim.
7. Tekstil İnovasyon Ligi Ödülü:
Bursalı Tekstil San. Ve Tic. A.Ş

Yorumlar (0)
18
açık
banner12