banner34

banner6

TÜGİAD Bursa Şubesi Başkanı Baran Çelik

TÜGİAD Bursa Şubesi Başkanı Baran Çelik

Söyleşi 26.11.2012, 22:00 26.11.2012, 22:00
TÜGİAD Bursa Şubesi Başkanı Baran Çelik
TÜGİAD Bursa Şubesi Başkanı Baran Çelik
"TÜGİAD bizim yuvamız

Geçtiğimiz Mart ayında yapılan genel kurulla Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Bursa Şubesi Başkanı olan Baran Çelik, "yuva olarak nitelendirdiği derneğin başarısına başarı eklemek için mesaisinin önemli bir bölümünü bu işe ayırıyor.

Baran Çelik, Beyçelik Gestamp A.Ş.nın Ceosu. Genç yaşta üstlendiği tüm sorumlulukların üstesinden gelmeyi başararak, şirketini her geçen gün daha iyi bir noktaya taşıyan Baran Çelik, uzun yıllar önce üye olarak giriş yaptığı TÜGİAD Bursa Şubesinin başkanı oldu. 2002 yılında üye olduğu derneğin 2006 yılından bu yana yönetim kurulunda çeşitli görevlerde bulunan Baran Çelik, geçtiğimiz dönem ise başkan vekili olarak yoğun tempo harcadı. Verdiği emeğin karşılığını tüm üyelerin takdir etmesiyle başkanlık koltuğuna oturarak alan Çelik, bundan sonraki süreçte çıtayı daha da yukarılara çıkarmayı hedefliyor. TÜGİAD Bursa Şubesi Başkanı Baran Çelik ile Beyçelik Gestamp A.Ş. fabrikasında bir araya geldik. Yoğun iş temposu arasında sorularımızı yanıtlayan Çelik, sözlerine TÜGİADın kendisi için bir "yuva olduğunu belirterek başladı. 2002 yılında Faruk Aslanobanın yönlendirmesiyle giriş yaptığı TÜGİAD Ailesi içerisinde yer almaktan dolayı gururlu olduğunu ifade eden Baran Çelik ile yaptığımız söyleşiyi keyifle okumanızı dileriz
YAŞ ORTALAMASI 34
"2006da Murat Coşkunkanın Bursa Şubesi yönetiminde yer aldım, 2008-2010da ise Murat Beyin genel başkanlık döneminde Bursayı temsilen merkez yönetim kurulunda görev yaptım. 2010-2012 döneminde de Ali Tatverenin başkan yardımcısıydım. 2012 Mart ayında yaptığımız genel kurulda TÜGİADın Bursa Şube Başkanı olarak seçildim ve 1 Martta yönetime geçtik. Genel kurul bizim için yeni bir dönemin başlangıcı oldu ve yeni arkadaşların katılımıyla daha genç bir yönetim kurulu oluşturduk. Şu an yaş ortalamamız 34. Yönetim kurulumuz 7+7 14 kişiden oluşmakta. Göreve geldiğimizden beri etkin olarak çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. Yönetim kurulu seçimlerinden bir hafta sonra Bursada tüm üyelerimizin katılımı ile Dış Ticaretten Sorumlu Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayanı ağırladık. Kendisinden Türkiye ve dünyadaki ekonomik gelişmeler konusunda bilgiler aldık. Davetimizi geri çevirmeyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de aynı gün konuğumuz oldu. Bunun akabinde ikinci organizasyonumuz, TÜGİADın ekonomi danışmanı olan Prof. Dr. Kerem Alkinin de katıldığı bir toplantı oldu. Kerem Alkinin toplantısında Türkiye ekonomisi üzerine yoğunlaştık. Keza toplantılarımızda üyelerimizle Türkiye ve dünya ekonomisi üzerindeki gelişmeleri paylaşmayı amaçlamaktayız. Bunun yanında başkanlığa seçildikten sonra yönetim kurulu üyelerimizle birlikte Valilik, Belediye Başkanları, Vergi Dairesi Başkanlığı ve Emniyet Müdürlüğü gibi protokol ziyaretlerini gerçekleştirdik. Akabinde medya ziyaretlerimizi tamamladık.
MERKEZE BURSADAN 2 YÖNETİM KURULU ÜYESİ
2012 yılı Mayıs ayında TÜGİAD Genel Merkezinin seçimine katıldık. Seçimler üç adaylı geçti ve Ali Yücelenin başkanlığında yeni bir yönetim kurulu oluştu. Bu yönetim kuruluna da Bursadan iki arkadaşımızı verdik. Ferahi Arpaç ve Ersin Yazıcı. Bunun yanında TÜGİADın önemli kurullarından biri olan Sicil Disiplin Kurulunda da iki arkadaşımız görev alıyor. Anıl Şohoğlu ve Batu Taner.
Genel seçimin arkasından Bursadaki toplantılarımıza devam ettik. Örneğin Ethem Sancakı bir sabah kahvaltısında üyelerimizle buluşturduk. Sancak toplantıda, kendi girişimcilik hikâyesini anlattı. Özellikle genç girişimci üyelerimiz için son derece faydalı oldu ve çok memnun ayrıldık. Yine üyelerimizin katıldığı sohbet toplantılarından birini ise Ramazan ayında gerçekleştirdik. Bursa Büyükşehir Belediyesinin aş evi projesinde 2 bin kişilik organizasyonun destekçisi olduk ve tüm üyelerimizin katılımıyla iftarımızı açtık. Eylül ayının ilk haftasında ise Genel Başkanımız Ali Yücelen ile Prof. Dr. Özgür Demirtaşı ağırladık. Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Demirtaş, 15 yıl Amerikada kalarak edindiği akademik kariyerin ardından Türkiyenin en genç profesör unvanını almış biri. Genel Başkanımız ve değerli hocamızın katılımıyla çok verimli bir toplantı gerçekleştirdik.
EN AKTİF BURSA
TÜGİAD, genel merkezi İstanbulda olan, 3 şubeli bir dernek. Derneğin en aktif şubelerinden biri biziz. Bursada 180i aşkın üyemiz var. Halihazırda sicil disiplinden geçmeyi bekleyen üye adaylarımız var. Dolayısıyla net bir sayı vermiyorum ama 180i geçtiğimizi rahatlıkla söyleyebilirim. Biz ilk yönetime geldiğimizde bu sayı 160ın altında idi. Son sekiz ayda 20den fazla üye kazandırdık. Üyelerimizin profilini Bursanın önde gelen şirketlerinin ikinci nesilleri veya kendi girişimcilik hikâyesini oluşturan birinci nesiller oluşturmakta. Hemen hemen tüm sektörlerden konusunun lideri firmaların bir temsilcisini içimizde bulunduruyoruz. Bu konuda genç sivil toplum kuruluşları içinde en önde geliyoruz. TÜGİAD Türkiye genelinde 850 üyeye sahip. 850 üyenin 180inden fazlasının Bursa şubesinde olduğu düşünülürse gücümüz ve aktifliğimiz daha iyi anlaşılacaktır.
KENDİ DERNEK BİNAMIZI OLUŞTURACAĞIZ
Şube merkezimizi ofis durumundan çıkarıp en azından kendi içimizdeki toplantıların yapılabileceği hacme sahip müstakil bir alana taşımak istiyoruz. Tüm üyelerimizi rahatlıkla ağırlayabileceğimiz bir yer planlıyoruz. En az 500 metrekarelik alanı kapsamasını istediğimiz bu yer için hazırlıklarımız sürüyor, 3-4 ay içerisinde de faaliyete geçireceğiz. Bu yeni yerimizde halihazırdaki fiziksel koşulları 4-5 kat büyütmeyi hedefliyoruz. Yeni üyelerle büyüyoruz, bu dönemdeki hedefimiz 200 üyeye ulaşmak. Bizim bir dönemimiz 2 yıl sürüyor, önümüzde daha 16 aylık bir süreç var ve bu dönemde de 200 üyeye çok rahat ulaşacağımızı düşünüyoruz.
GİRİŞİMCİLİĞİ ÖZENDİRECEĞİZ
Bizim en önemli konumuz üyelerimiz. TÜGİAD Bursa Şubesi olarak sürekli girişimciliği özendirici faaliyetler planlamaktayız. Bunu da üyelerimize fayda getirecek seviyede yapmamız gerekiyor. Bu çerçevedeki faaliyetlerimiz kapsamında bulunan Girişimcilik Proje Yarışmamız, Uludağ Üniversitesinde kredili ders olarak görülen bir proje. Uludağ Üniversitesinde Sosyal Bilimler Enstitüsü Başkanı Lale Karabıyık hocamız bizim bu konudaki danışmanlığımızı yapıyor. İşletme bölümünün son sınıf öğrencilerini hedef alan bu projemizde 7şer kişilik gruplar oluşturuyoruz. Her grubun başında da TÜGİADdan bir kişi görev alıyor ve öğrencilere girişimcilik hikâyelerini anlatıp birikimlerini aktarıyor. Projenin özetinde dersin öğrencileri 7şer kişilik gruplar halinde bir girişimcilik projesi oluşturuyorlar. Bu projeyi TÜGİAD üyelerinin koçluğunda hazırlayan öğrenciler, en az 6 ay koçları olan üyelerimizle dirsek temasında bulunuyorlar. Her yıl ortalama 7 tane grup oluşuyor ve her birine dernek üyemizi koç olarak atıyoruz. Oluşturulan projenin sunumu, ders döneminin bitiminde yine bizim oluşturduğumuz bir juri eşliğinde tüm üyelerimize yapılıyor. Jüri projeler içerisinden birinciyi seçiyor ve TÜGİAD olarak proje çalışanlarını çeşitli şekillerde ödüllendiriyoruz. Bu yıl 5.sini yapıyoruz. Öğrenciler, pratiği edinmiş koçlarla çalışmaktan dolayı çok büyük kazanımlar elde ettiklerini söylüyorlar. Buradan mezun olan öğrencilerin ilerideki hayatlarında daha başarılı olduklarını görüyoruz. Bu yıl biraz daha anlamlandırmak adına projeleri KOSGEBin verdiği girişimcilik Teşviğinden faydalandırmayı planlıyoruz. TÜGİAD Bursa Şube Yönetimi olarak buradan çıkacak birinci projeyi KOSGEBin teşviğinden faydalandırmak için gerekli görüşmeleri yaptık. Projelerin sunumu TÜGİADın ardından KOSGEBe de yapılacak. Projeleri ortak kuruluş olarak destekleyeceğiz ve inşallah bu projelerin KOSGEBden teşvik almalarını sağlayacağız.

Sayı: 864 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18