banner34

banner6

Litvanya iyi bir fırsat

Litvanya iyi bir fırsat

Söyleşi 05.04.2010, 21:00 05.04.2010, 21:00
Litvanya  iyi bir fırsat
Litvanya iyi bir fırsat

Bursalı sanayici ve işadamlarını ülkesinde yatırıma çağıran Litvanya Büyükelçisi Darius Pranckevicius, "Litvanya, Baltık ve Avrupa pazarının kapısı. Yatırımcı kuruluşlara hükümetimin sunduğu önemli imkan ve fırsatlar var dedi.

Lİtvanyanın Türkiye Büyükelçisi Darius Pranckeviciusdan Bursalı sanayici ve işadamlarına çağrı var. 20. yaşını kutlayan ülkesinin Bursada gerçekleştirilen Bağımsızlık Günü Resepsiyonuna katılan Büyükelçi Darius Pranckevicius, Cumalıkızık Köyünde İbrahim Ögenin sorularını yanıtladı. Ülkesinin her koşulda Türkiyenin Avrupa Birliği üyeliğine tam destek verdiğine vurgu yapan Büyükelçi Darius Pranckevicius, "Litvanya, yabancı yatırımcılar için önemli bir sıçrama tahtası. Litvanyaya yatırım yapan tüm kuruluşlar hem Baltık Bölgesine hem de Avrupa pazarına rahatlıkla ulaşabilir. Üstelik hükümetim yabancı yatırımcılara özel fırsat ve imkanlar sunuyor Litvanyaya gelmek boş bir yere gelmek demek değildir diye konuşuyor.
Sayın Büyükelçi öncelikle hoş geldiniz. Önce şunu merak ediyorum neden bugüne kadar Ankarada düzenlediğiniz Bağımsızlık Günü Resepsiyonunu Bursaya taşıdınız?
Evet, ilk defa Ankara dışında bir ilde kutlama gerçekleştirdik. Bursa önemli bir kent ve Fahri Konsolosumuz Sayın Berat Tunakan, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi için önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Bursayı biz Berat Tunakan bey sayesinde sevdik. Hem Cumhurbaşkanımız hem de Başbakanımız Bursayı seviyorlar. Berat Bey sayesinde ben de Bursayı çok sevdim. Bu kente 5. kez geliyorum. Sayın Tunakana kusursuz organizasyonu için teşekkür ediyorum.
Peki, Türkiye ile Litvanya arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkiler hangi noktada?
1995 yılından bugüne iki ülke arasındaki ticaret hacminde dengeli bir artış söz konusuydu. 1995 yılında yaklaşık 60 milyon dolar olan dış ticaret hacmimiz, 2008 yılı itibariyle 450 milyon doları buldu. Ancak ekonomik kriz nedeniyle geçen yıl ticaret hacmimizde yüzde 40 oranında düştü. Ama Litvanyada kriz bitmek üzere ve ülkemde yatırımcı kuruluşlar için çok iyi fırsatlar var. Tam yatırımın zamanı diyebiliriz. Bunun yanı sıra iki ülke arasındaki ticaret hacmini milyon dolarlarla değil, milyar dolarlarla ifade etmeliyiz. İki ülke arasındaki ekonomik ve kültürel ilişkileri en üst seviyeye çekmeliyiz.
Sayın Darius Pranckevicius fırsatlardan bahsediyorsunuz. İki ülkenin sektörel başlıklarla avantajlarını ve Litvanyanın sunduklarını anlatabilir misiniz?
Türkiyenin Litvanyaya ihracatı kıymetli taş ve metal mamulleri, kazan, makine ve cihazlar, motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler, sentetik ve suni devamsız lifler, sebze ve meyve, tekstil ve örme eşya, pamuk, örülmemiş giyim eşyası ve aksesuarları Litvanyanın Türkiyeye ihracatı ise elektronik cihazlar ve parçaları, demir ve çelik, organik kimyasallar, dokumaya elverişli bitkisel lifler, kağıt ipeği, hayvan yemi, tutkallar, enzimler, mineral yakıtlar ve yağlar gibi kalemlerden oluşturuyor. Litvanyadaki yatırım alanlarını ise ağaç İşleme, tekstil, inşaat sektörü, elektronik, makine ve enformasyon teknolojileri, tarım ve tarımsal endüstri işleme, kimyasallar ve eczacılık, taşımacılık altyapısı ve dağıtımı, sigortacılık dahil finansal hizmetler ve turizm sektörü
Peki neden yatırım için Litvanya? Birincisi Litvanya Baltık bölgesindeki en büyük ve en hızlı büyüyen pazar. İkincisi İskandinavya, Almanya, Orta Avrupa ve Baltık ülkelerine yakınız. Yine Avrupa Birliği üyesi olmayan Rusya, Ukrayna ve Belarus pazarına da çok rahat ulaşabiliyoruz. Bunların yanı sıra kültürel tolerans, çalışkan ve nitelikli işgücü, ulaşım altyapısı, cazip işletme ve yaşam maliyetleri, düşük enflasyon oranı ile AB pazarına uyum Litvanyanın diğer avantajları
Serbest bölgeler ve endüstriyel parklar ile düşük vergi oranları da yatırımcılar için oldukça önemli bir başka avantaj başlığını oluşturuyor.
Biraz bu vergi avantajlarından bahsedebilir misiniz. Yine Türkiyede üretim maliyetlerinin önemli bir bölümünü elektrik, doğalgaz ve akaryakıt oluşturuyor. Bu kalemlerde Litvanya ucuz bir ülke mi?
Şu an için Litvanyada faaliyet gösteren önemli Türk firmaları var. Türk iş dünyası avantajlar konusunda bu firmalardan da bilgi alabilirler ama hükümetim yabancı yatırımcılar için Litvanya Investi faaliyete geçirdi. Litvanya Investe başvuran firmalara öncelikle hangi sektörlerde yatırım yapabilecekleri anlatılıyor. Bir nevi danışmanlık hizmeti veriliyor. Bu kurum üzerinden Türk işadamlarına birçok imkan sunulabiliyor. Örneğin yabancı yatırımcılar için bir paket söz konusu. Bu paket kapsamında çok ciddi oranlarda vergi indirimi ve bölgesel teşvikler söz konusu. Hatta bazı bölgelerde hükümetin işlerini alabiliyorlar
Enerji maliyetlerine gelince Evet işadamları hesaplarını çok ince yapıyorlar. Çünkü dünyada inanılmaz bir rekabet söz konusu ve her işadamı maliyet hesabı yapmak zorunda. Ama burada öncelikle önemli olan bir başka husus nitelikli iş gücü. Biz her iki konuda da iyiyiz. Litvanya; düşük maliyet ve kaliteli üretim için iyi bir fırsat. Örneğin Litvanyada elektriğin kwhsi 0.12 Avro Cent Gece tüketimin bedeli ise 0.10 Avro Cent Mazot ve doğalgaz ise oldukça uygun. Burada şunu söylemem yanlış olmaz. Litvanyaya yatırım yapmak boş bir yere yatırım yapmak değildir Türk işadamları Litvanyada çok mutlu olacak. Bursalı işadamlarını bu avantajlardan yararlanmaya davet ediyorum...
Sayın Büyükelçi Pranckevicius, Litvanya AB üyesi bir ülke. Yanılmıyorsam 2013 yılında Litvanya, ABnin Dönem Başkanlığını yürütecek. Türkiyenin AB üyeliği konusunda neler düşünüyorsunuz?
Türkiye her zaman tarihi ve siyasi olarak Avrupanın bir parçası olmuştur. Büyük Litvanya Düklüğü ve Osmanlı İmparatorluğu 15. yüzyılda komşu idiler. Vilniusdaki Saint Petras ve Povilas Kilisesinde ortak geçmişimizi yansıtan Türk davulları bulunuyor. Kahve içme, lale dikimi, kurutulmuş meyve tüketme alışkanlığı ve çeşit çeşit baharatlar gibi Osmanlı dünyasına has özelliklerin etkisi, Avrupanın günlük yaşamında hala mevcut.
Bunun yanı sıra Litvanya için Türkiyenin özel bir yeri var. Soğuk Savaş süresince Türkiye, Sovyet Komünizmini sınırlamak için yardımcı oldu. Türkiye, Litvanyadaki Sovyet işgalini hiçbir zaman tanımadı. Türkiye, Litvanyanın NATOya uyumu için aktif olarak ülkeme destek verdi. Şimdi sıra Litvanyada Litvanya da Türkiyenin AB üyeliğine tam destek veriyor.

Sayı: 726 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18