banner34

banner50

banner6

KalDer Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Emin Direkçi:

KalDer Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Emin Direkçi:

Söyleşi 19.11.2012, 22:00 19.11.2012, 22:00
KalDer Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Emin Direkçi:
KalDer Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Emin Direkçi:

Kalite bilinci ile
vizyon yarattık

Direkçi, KalDer Bursa Şubesinin bir sanayi ve katmadeğer kenti olan Bursada kalite bilincini arttırarak, kaliteyi bir vizyon süreci haline getirdiklerini söyledi.
Türkiyedeki en önemli yapılanmalardan biri olan ve Bursa ayağında kurumsal çalışmalarına göreve baş koymuş yönetim kurulu, gönüllüleri, üyeleri, uzmanlık grupları ve kendi küçük ama çalışmaları büyük ekibi ile tam gaz devam eden KalDer Bursa Şubesi ile biraraya geldik bu hafta. Başta Başkan Emin Direkçi olmak üzerek Genel Sekreter Aykan Kurkur ve Yöneticileri ile yeni dönemi ve yeni hedefleri konuştuk.Tüm süreçlere yayılan kalite vizyonunu Bursaya yayma konusunda iletken rol edinen ekiple gerçekleştirdiğimiz keyifli röportajı sütunlarımızdan sizlerle paylaşıyoruz.
YÖNETİM KURULUMUZ ÇOK YÖNLÜDÜR
"İlk başkan olduğum dönem bir mali genel kurul ile gerçekleşti. Seçimli bir genel kurul değildi bu. Önceki başkanımız temposu sebebiyle bayrağı devretmek istedi ve ben devraldım. Ardından da seçimli genel kurul ile 2 yıl süreyle başladım. Genel kurulda yönetim kurulunun bir kısmı muhafaza ediyor kendini ama başka bir kısmı sürecin içine geliyor. Arkadaşlarımızın sürecine ve kıdemine göre değişiyor bu durum. Biz en son seçimle geldiğimiz dönemde çok güçlü, Bursayı kucaklayan bir yönetim kurulu yapısıyla geldik. Şu anda Bursa için 330 üyemiz var. Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı şu anda yönetim kurulu Üyesi. Coşkunöz Holdingden, Faik Çelik Holdingden, Orhan Holdingden, Sütaştan, Borusan Grubundan, Yeşim Tekstilden, Ermetal Grubundan, Çimtaştan yönetim kurulu üyelerimiz var. Bahsettiğim bu gruplar farklı sektörlerden geliyor. Bu bizim için önemli. Bizim başka STKlardan farklı olan bir tarafımız da tüm yönetim kurulu toplantılarımızı biz asil ve yedek, denetim kurulu ayırt etmeden gerçekleştiriyoruz.
ÖNEMLİ KRİTERLER İLE ÖNEMLİ BİR VİZYONUN PEŞİNDEN KOŞUYORUZ
Bizim dönemimizde KalDerin vizyonu, misyonu ve ortaya koyduğu hedeflere dayalı ilkleri devam ediyor. Hem sürdürülerek hem etki alanı artarak devam ediyor. Bizim iki temel ekonomik girdimiz var. Kar amacı gütmeyen bir derneğiz. Bunlardan biri üyelik aidatlarımız, diğeri de eğitimlerden grubumuza düşen paydır. Biz tüm etkinliklerimizi sponsorlar ve gönüllüler marifetiyle gerçekleştiriyoruz. Bu bizi güçlü ve farklı kılıyor. Bu bakımdan baktığımızda üye sayımız çok çok az. Ama kurumlar bizi tercih ederken, biz kurumları tercih ederken kriterlerimizi ortaya koymaya çalışıyoruz. Bu noktada tüm süreçleri değerlendiriyoruz. Biz de kendi kapasitemizi değerlendiriyoruz. Şu anda Genel Sekreterimiz başkanlığında 4 kişilik bir kadromuz var bizim. Sonuçta mutfağımız çok geniş değil ama gönüllülerimiz ve rol modellerimizin katkısı çok büyük bize. Biz neticede şu anda devam edemediğimiz, ötelediğimiz hiçbir etkinliğimiz yok. Başladığımız her işi devam ettiriyoruz. Bu sene Nisan ayında 3 bin 500 kişinin katılımıyla 10uncusunu gerçekleştirdiğimiz bir Kalite ve Başarı Sempozyumumuz var. Çok marka bir etkinlik haline geldi Türkiyede. Senede bir BTSO ile gerçekleştirdiğimiz bir etkinliğimiz var. Uzmanlık Gruplarımızın etkinlikleri var.
Uludağ Üniversitesi ile birlikte kalite personeli yetiştirme programı başlattık. Bu etkinliklerin hepsi varlığını sürdürerek katılımını arttırıyor. Biz kaliteyi arttırırken sürdürülebilir olmasının altını çiziyoruz.
BİR DAHA ADAYIM DEMEK İÇİN ERKEN
Bir dahaki genel kurulumuz 2014 yılında. Henüz 1,5 sene var. Tekrar aday olup olmadığıma cevap vermek için çok erken. Ama bizde aslında amaç ister başkan olun, ister üye olun, ister yönetim kurulunda olun bu kuruma destek olup sahip çıkıyor olmak. Ben hayatımın her döneminde bu sürecin içinde katkı göstereceğim. Ama bunu yaparken biz bu işi gönüllü yapıyoruz. KalDer alma yeri değil verme yeridir. Bunu yapabildiğim ölçüde çalışmaya devam edeceğim. Ben bu konuda hevesli ve istekliyim. İki yıl uzun bir süre ama hedeflediğiniz ve yapılması gerekenler anlamında çok çok uzun bir süre değil. Burada önemli olan değer ve zaman yaratabiliyor olmak. Bugün itibariyle ben bu gönüllü yaptığım işi çok seviyorum ve bana değer kattığına inanıyorum. Gelen dönem ile ilgili durumu zaman gösterecek
ASIL AMACIMIZ MÜKEMMELLİK MODELİNİ YAYGINLAŞTIRMAK
Biz mevcut tüm etkinliklerimizi devam ettiriyoruz. Bir modeli tanıtmaya çalışıyoruz Bursaya. Ben Bursa başkanlığı şapkamın dışında KalDer Türkiye Yönetiminde de yönetim kurulunda yer alıyorum. Yani ülke ölçeğinde de varım. Türkiyede de gelişmeye çalışıyoruz. Yapmaya çalıştığımız EFQM Mükemmellik Modelinin tariflediği, beklediğini kurumların içselleştirip uygulamasını sağlıyoruz. Ve kentimizde, ülkemizde ve Avrupadaki ödül süreçlerine katılması anlamında üye kurumlarımızı destekliyoruz. Mükemmellik modeli sektör ne olursa olsun her kuruma aynı soruları soruyor. Aynı tarzda soruyor. Ama her kurum ve sektör kendi kurum kültürüne göre bunlara cevap veriyor. Biz bu mükemmellik modelini olabildiğince çok kurumda yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Bizim asıl amacımız da bu aslında. Bunu yaparken de kurumların ve halkımızın yaşam kalitesini iyileştirmeye çalışıyoruz. Bu noktada kurumlardan başlıyoruz işe. Bunun yanı sıra tüzüğümüzün de içinde olan kalite konularında paylaşımlarımız oluyor. Sempozyumlar, eğitimler, mükemmellikte sürekliliği arama, öğrenci yetiştirme, uzman grubu çalışmalarımız, eğitimlerimiz durmaksızın devam ediyor.
ÖNEMLİ KURULUŞLAR İLE KOL KOLAYIZ
ÜSİGEMin içerisinde şu anda KalDer temsilci. BEBKAnın üyelerinden biri KalDer, Valiliğimizin AB çalışmalarındaki takıma davetliyiz. Emniyet Müdürlüğümüz ile yaptığımız çalışmalar gelişimine devam ediyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Çevre ve Orman Müdürlüğü ve diğer STKlarla önemli çalışmalar içerisindeyiz. BUSİAD ve BTSO ile birçok etkinlikte kol kola işbirliklerimiz var. Belediyeler ile de ona keza faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu kurumlara biz KalDer olarak davet ediliyoruz. Bu da bizi onurlandırıyor.
BURSA İÇİN DEĞER YARATIYORUZ
Davet edilmemizin nedeni çalıştığımız kurumların dünya çapında çok önemli başarılara imza atıyor olmamız, tüm etkinliklerimizin sürdürülebilir olması, değer yaratan çalışmalar üretiyor olmamız, siyasi ve maddi amaçları olmamamız nedeniyle biz herkese kucak açar konumdayız. Bu konumumuz gereği Bursa da bize sahip çıkıyor. Bu noktada tabi ki KalDerin şube çalışanlarının ve Uzmanlık Gruplarının, Yönetim Kurulunun çok büyük emekleri var.
KOBİLERİ ÖNEMSİYORUZ
Amacımız birçok kuruma dokunabiliyor olmak. Farklı kurumlarla ortaklıklar kurarak bir bilinçlendirmeye gitmek, modelimizi anlatabiliyor olmak. KOBİlere çok zahmetli geliyor olabilir modeli benimsemek. Ama biz o noktada özellikle ekonomimizin bel kemiği olan KOBİlerimize ulaşabilmek de bizim için çok önemli.

"Mükemmellik Modelini biz de uyguluyoruz
KalDer Bursa Şubesi Genel Sekreteri Aykan Kurkur mükemmellik modelini KalDer Bursa Şubesi olarak kendi içlerinde de uyguladıklarını söyleyerek şu açıklamaları yaptı: "Biz de mükemmellik modelini kendi içimizde elbette uyguluyoruz. Biz her yıl kendi içimizde model bazlı bir değerlendirme süreci geçiriyoruz. Değerlendirici ekipler gelip bizlere saha ziyareti gerçekleştiriyorlar.
KalDerin EFQM Modeline göre gelişime ve iyileştirmeye açık yönlerini ortaya koyuyorlar. Buradan bizim işleyiş süreçlerimiz ile ilgili değerlendirmeleri göreceğiz. Biz bunu insanlara anlatırken kendimizin yapmaması elbette mümkün değil. Tabi küçük bir kurumuz ama biz bu süreçlerin hepsini önce kendi içimizde geçiriyor ve değerlendiriyoruz.

Sayı: 863 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18