banner8

banner6

Teknolojik ve 'Emniyetli' geri dönüşüm

SEMİH AYDIN 25 yıla yakın tecrübesiyle geri dönüşüm sektöründe faaliyet gösteren Emniyetli Geri Dönüşüm, sunduğu kaliteli ve nitelikli hizmetleriyle İzmir, İstanbul ve İzmit’te de faaliyetlerini sürdürüyor. Sektördeki son teknolojileri kullanan firma, gerçekleştirdiği geri dönüşümle ülke ekonomisine de önemli katkı sağlıyor.

Şirketler 26.10.2020, 20:44 26.10.2020, 20:44
Teknolojik ve 'Emniyetli' geri dönüşüm
SEMİH AYDIN

25 yıla yakın tecrübesiyle geri dönüşüm sektöründe faaliyet gösteren Emniyetli Geri Dönüşüm, sunduğu kaliteli ve nitelikli hizmetleriyle İzmir, İstanbul ve İzmit’te de faaliyetlerini sürdürüyor. Sektördeki son teknolojileri kullanan firma, gerçekleştirdiği geri dönüşümle ülke ekonomisine de önemli katkı sağlıyor.

1998 yılında kurulan ve şu anda Osmangazi’nin Demirtaş Mahallesi’nde 3 bin 500 metrekare büyüklüğündeki fabrikasında faaliyetlerini sürdüren Emniyetli Geri Dönüşüm, Kayapa OSB’deki 8 bin 500 metrekare alana sahip tesisinde nitelikli plastik granül üretimi de yapıyor. Firmanın tüm Ege Bölgesi’ne hizmet veren İzmir Şubesi ve İstanbul ile İzmit Bölgesi’ne hizmet veren İstanbul Tuzla’da da bir adet deposu bulunmakta.

Emniyetli Geri Dönüşüm Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Dursun, yıllık geri dönüşüm kapasitelerinin, plastik geri dönüşümden plastik hammadde üretim 22.100.000 kg, tehlikesiz ve inert plastik ambalaj atıkları ayrıştırma ve presleme de 3.612.000 kg, tehlikeli atık  9.500.000 kg, Ömrünü Tamamlamış Araçların (ÖTA) imha ve geri kazanım 15.000 adet olduğunu söyledi. Dursun, “Firmamız, entegre atık geri kazanım, hurda metal ÖTA işleme, atık akü geçici depolama, atık ara depolama, tehlikeli atık taşımacılığı, çevre danışmanlığı ile plastik ve polimer üretimi konusunda faaliyetlerini sürdürmektedir” dedi. Türkiye’de günlük kişi başına toplanan ortalama atık miktarının 1,17 kg seviyelerinde olduğunu ifade eden Dursun, “Katı Atıkların Kontrolü Yönetmeliği ile özel sektörün piyasaya sürdüğü atıkların geri dönüşümüne dair zorunluluklar getirilmiştir. Bugün Türkiye’de yılda 25 milyon ton evsel atık, 1,2 milyon ton endüstriyel atık, 100 bin ton tıbbi atık ve 530 bin ton e-atık ortaya çıkmaktadır” diye konuştu.

“Geri dönüşüm ülke ekonomisine de katkı sağlıyor”

Plastik geri dönüşümünün ülke ekonomisine de önemli kazanımlar sağladığına işaret eden Durun, “Plastik geri dönüşüm sektörü, 2019 yılında 436 bin ton hurda ithal etmiş ve bu ithalatın karşılığı 116 milyon dolar olmuştur. Söz konusu hurdanın önemli bir bölümü, yurtiçinde plastik hammaddeye ve sonrasında mamule dönüştürülerek ihraç edilmiş ve yaklaşık 770 milyon dolar ihracat geliri elde edilmiştir. Diğer bir ifade ile kabaca 1 birimlik döviz çıkışı karşılığında 7 birimlik döviz girişi sağlamaktadır. Bu bağlamda sadece bu ithalattan kaynaklı üretim sayesinde ülkemiz 654 milyon dolar cari fazla vermiştir. Üstelik yurtiçinde dönüştürdüğü hurdayı da dahil ettiğimizde yaklaşık 1 milyar dolarlık plastik hammadde ithalatının önüne geçilmiştir” şeklinde konuştu.

“Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyoruz”

Firma olarak sektörde yaşanan teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiklerinin altını çizen Dursun, “Her sektörde olduğu gibi geri dönüşüm sektöründe de teknolojik gelişmeler mevcuttur. Atık yönetimi noktasında da teknoloji desteğine ihtiyacımız olduğu bir gerçek. Özellikle Yapay Zeka, atık yönetiminde aktif bir şekilde kullanılabilecek teknolojiler arasında yer almaktadır. Atıkları türlerine göre ayrıştırabilen Yapay Zeka, bunu yaparken aynı atık sınıfı içerisindeki farklı maddeleri de ayrıştırabiliyor. Üstelik tüm bunları yaparken bir insana göre daha da hızlı. Özetle artıkyapay zeka ile birlikte, atık maddeler, çeşitlerine göre sıralanıp ayrıştırılıyor ve geri dönüşüme yönlendiriliyor. Çoklu görev konusunda uzman olan robotlar, durmaksızın tonlarca çöpü yorulmadan bir günde sıralayabiliyor. Bu tür kapsamlı sistemler, çok çeşitli endüstrilerde uygulama için muazzam bir potansiyel sergiliyor” dedi. Dursun sözlerini şöyle sürdürdü; “Şirketimiz de bu kapsamda Ukrayna’da yerleşik SMF Prodecologia firması ile yapmış olduğu anlaşma kapsamında firmanın Türkiye’deki tek yetkili tedarikçisi olmuş ve geri dönüşümden elde edilen plastiklerin birbirinden ayrıştırılmasını sağlayan seperatörlerin ülkemizde kullanılmasına katkı sağlamaya başlamıştır.”

Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?