banner8

banner6

Sağlıkta ithal bağımlılığını azaltacak iş birliği

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) ile Ermaksan firması arasında, TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı kapsamında gerçekleştirilen iş birliğiyle sağlık sektöründe kullanılan malzeme ve ürünlerin yerli üretimi konusunda bilimsel çalışmalar yürütülecek. İş birliği protokolünün imza töreni, BUÜ Rektörü Prof.

Şirketler 28.12.2020, 20:15 28.12.2020, 20:15
Sağlıkta ithal bağımlılığını azaltacak iş birliği
Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) ile Ermaksan firması arasında, TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı kapsamında gerçekleştirilen iş birliğiyle sağlık sektöründe kullanılan malzeme ve ürünlerin yerli üretimi konusunda bilimsel çalışmalar yürütülecek.
İş birliği protokolünün imza töreni, BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Ermaksan Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Ahmet Özkayan ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirildi. Kılavuz, toplantıda yaptığı konuşmada, TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı’nda mesafe kat ettiklerini ve farklı alanlarda önemli protokoller imzaladıklarını belirtti.
Dünyada ses getirecek proje” Ermaksan ile yapılan iş birliği protokolünün önemine değinen Kılavuz, “Sağlık alanında tıp, diş hekimliği ve sağlık bilimleri fakültelerini ilgilendiren özel bir çalışma olacak. Türkiye genelinde ve hatta dünyada ses getirecek bir proje olacağına inanıyoruz. Projelerin sonunda ortaya çıkacak veriler, patentler ve elde edilecek ürünlerle hem dışarıdan gelecek pek çok malzemenin Türkiye’de üretilmesi, hem de yurt dışına pazarlanması sağlanmış olacak “ dedi.
Ermaksan Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Ahmet Özkayan da yatırımlarının mutlak surette akademik desteğe ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, “Artık sanayi şirketleri, tek başına, salt üretim yaparak bir yere gelemiyor. Bunun içine bilimi de katmak gerekiyor. Akademisyenlerin projelerimize değer katması gerekiyor. Bu anlamda üniversitemiz ile imzaladığımız protokolü çok önemsiyoruz.
Protokol sayesinde lazer sistemleri, 3D sistemleri, mikrobiyoloji alanı başta olmak üzere birçok alanda özel bir işbirliği sağlamış olacağız.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
11
parçalı az bulutlu