banner34

banner50

banner6

KIRAYTEKS yatırım yapıyor

KIRAYTEKS yatırım yapıyor

Şirketler 08.03.2010, 22:00 08.03.2010, 22:00
KIRAYTEKS yatırım yapıyor
KIRAYTEKS yatırım yapıyor

Otomotiv, uçak ve gemi sektörüne özel ve teknik yönü ağırlıklı döşemelik kumaş üreten Kırayteks, 2010da kapasiteyi arttırıcı 1,5 milyon Euroluk yatırım yapacak.

Kırayteks Genel Müdürü Emir Kırayoğlu, 2009 yılını değerlendirdiği söyleşide, 2010 yılı hedeflerini ve sektöre dair fikirlerini açıkladı. "Kırayteks, jakarlı yatak yüzü kumaşı üretimini gerçekleştiriyor. Yatak endüstrisi için sunduğumuz kumaşların çeşitliliği ve uluslararası kabul edilmiş yatak yüzü kumaşı standartlarına olan bağlılığımız bizi bölgemizdeki üst kalitedeki üreticilerin arasına yerleştirilmiştir. Sürekli iyileştirme politikası izleyen Kırayteksin yeni teknoloji ve modern üretim tesislerine yaptığı yatırımlar ile en iyi kalite ürünleri üreterek müşteri memnuniyetini garanti altına almaktadır. 4 milyon metrekarenin üzerinde olan üretim kapasitemiz ile aynı anda iç pazara ürün sunarken Avrupa, Amerika, Rusya, Ortadoğu ve Avustralyaya ihracatlarımız devam etmektedir. Dokuma üretim hattımız atkı ve çözgü hazırlama, dokuma, boyama, kaplama, terbiye ve kalite kontrol kısımlarımızdan oluşmaktadır.
Geniş bir yelpazede sunduğumuz jakarlı ve düz dokuma kumaşlarımız çeşitli yapı ve kompozisyonlarda üretilmektedir. Kumaşlarımız polyester, polipropilen, polyamid, viskoz, pamuk, bambu, organik pamuk, tencel, modal ve trevira cs gibi yüksek kalitede doğal veya sentetik ipliklerden dokunmaktadır.
TÜM SEKTÖRLER İÇİN TEDARİKÇİYİZ
"Türkiye yatak yüzü üretiminde en eski yatak yüzü üreticisiyiz. 40tan fazla ülkeye ihracatımız var. Bundan 8 yıl önce de teknik tekstil departmanını kurduk. 8 yıldır da bu alana ağırlık verdik. Bir kısmı stor perde olmak üzere değişik ürünlerimiz de mevcut. Otomotiv sektörü, uçak sektörü, gemi sektörüne özel ve teknik yönü ağırlıklı olan döşemelik kumaşlar üretiyoruz. Son yıllarda stor üretiminde gelişme sağladık. Düz kumaşlardan çıkıp pazara yön verecek desenler ve tasarımlar yapıyoruz. Kalite üzerinde yoğunlaşıyoruz. Ar-Ge departmanımıza yönelik yatırımlarımızı arttırdık. Boyahane tesislerimizi büyüttük.
1,5 MİLYON EUROLUK YATIRIM YAPACAĞIZ
"Otomotiv sektörüne daha çok boya ve apre kısmında üretim yapıyoruz. Piyasayada bu anlamda yanmazlık olsun, teknik özellikli kumaşlar, döşemelik yapılmışsa arkasına kaplamalar, antibakteriyel ve nano kaplamalar, fason olarak sanayideki birçok firmaya destek veriyoruz. Yatırımın sonu yok. Yatırım yapmak zorundasınız, özellikle makine parkını yenilemek zorundasınız. Son 3-4 yıldır makine yatırımı ve 2009 sonunda boyahanede kapasite artışına gidildi. 2010da yeni yatırım planımız var. 1,5 milyon euro civarında bir yatırımımız olacak. Yeni ürün çeşitliliğine gidilmeyecek. Kapasiteyi ve verimliliği artırıcı yatırımlar olacak.
"Yenilikçi değilsen tekstilde ilerleme şansın yok. Tekstilin fazla bir kapasitesi var çünkü.
Bursada tezgah durmaz. Arz fazlası var. Bence ev tekstilinde faaliyetler hızlanacak. Başarılı ve sektörün önder firmaları için hızlı bir süreç başlıyor özellikle dış pazarda. Bize bağlı olmayan unsurlar da var. Avrupanın ekonomisi, oranın alım gücü çok önemli. Dünya ekonomisi düzenli olduğu sürece Türkiyenin ev tekstilinde hızlanma olacağını düşünüyorum.Biz üretimimizin yüzde 50sini dış pazara, yüzde 50sini iç piyasaya yönlendiriyoruz. İç pazardaki yapılanma çok iç açıcı değil. Özellikle vadeler ve ödemeler sıkıntılı.

Sayı: 722 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18