banner34

banner50

banner6

Karsan, Hyundai kamyonet üretecek

Karsan

Şirketler 19.04.2010, 21:00 19.04.2010, 21:00
Karsan, Hyundai kamyonet üretecek
Karsan, Hyundai
kamyonet üretecek

Karsan, Hyundai Motor Company ile el sıkıştığı anlaşma doğrultusunda Hyundai Truck Yeni HD Serisi kamyonetlerinin üretimine ve satışına başladı.

Türk otomotiv sektörünün köklü kuruluşlarından Karsan; dünya devi Hyundai Motor Company ile arasındaki münhasır üretim ve distribütörlük anlaşması kapsamında Yeni HD Serisi (HD35/HD75) araçların üretimine başladı. Anlaşma uyarınca CKD (Completely Knocked Down) üretimi yapan Karsan, mühendislik faaliyetlerini daha yoğun kullanarak araçların yerlilik oranını da kademeli olarak artıracak. Yaklaşık 2 milyon dolarlık yatırım ile yenilenen Karsanın Bursadaki ikinci üretim tesisi OSB fabrikasında, önümüzdeki dönemde yılda 5 bin adede varan Hyundai Truck üretimi hedefleniyor. Ürettiği araçları ilk kez çevre ülkelere ihraç etmeyi planlayan Karsan, bu doğrultusunda yurtdışı pazarlama teşkilatını da geliştirecek.
Ağustos 2007 tarihinden itibaren sadece Türkiye pazarı için Hyundai Truck HD35 ve HD75 modellerini üreten ve 2009 yılı başından itibaren de bu araçların pazarlama, satış ve satış sonrası hizmet faaliyetlerini sürdürmekte olan Karsan; Eylül 2009da imzalanan MoU (Memorandum of Understanding) kapsamında Türkiye ve ihraç ülkeleri için Hyundainin ticari araç ürün yelpazesindeki diğer ürünlerin üretimini, dağıtımını ve satışını da hedefliyor. Karsan ayrıca Hyundainin ürün yelpazesinde bulunmayan, ancak pazarın ihtiyacı olan ürünleri de geliştirmeye yönelik Hyundai ile işbirliği içerisinde olacak.
Karsanın Bursa OSB fabrikasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Karsan CEOsu Murat Selek; Karsan ve Hyundai ekiplerinin uyumlu işbirliğine değinerek Euro 4 normlarındaki Yeni HD Serisi araçların üretimine planlanan şekilde ve hedeflenen kalite seviyesinde başlandığını söyledi. Selek sözlerine şöyle devam etti; "2007 yılında pazara sürdüğümüz HD Serisini pazarlama faaliyetlerimiz ve güçlü bayi teşkilatımız sayesinde kısa bir sürede pazarın önemli oyuncularından biri haline getirdik. Şimdi yeni HD Serisi modellerimizle müşterilerimizin memnuniyetini ve başarımızı sürdüreceğiz. Bundan sonra ise Hyundai ile birlikte, endüstriyel alandaki üretim başarımızı ürün geliştirmeye, ticari alanda da iç pazardaki varlığımızı ihraç pazarlarına taşımayı hedefliyoruz.

Sayı: 728 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18