banner34

banner50

banner6

Kadelen Fransa pazarına göz dikti

Kadelen Fransa pazarına göz dikti

Şirketler 19.11.2012, 22:00 19.11.2012, 22:00
Kadelen Fransa pazarına göz dikti
Kadelen Fransa pazarına göz dikti
Bursada üretim yapan Kardelen Kestane Şekeri firması, Pariste 2 yıllık periyotlar ile yapılan ve dünyanın en önemli gıda fuarı olan "Salon International de L'Alimentation – SIAL (SIAL Uluslararası Gıda Fuarı)na katılarak Türkiyeyi temsi etti. Fuara üçüncü kez katılan Kardelen firması yine Türkiyeyi fuarda temsil eden tek Türk Kestane Şekeri firması oldu.
Fransanın başkenti Pariste Ekim ayının son haftasında düzenlenen ve dünyanın en büyük gıda fuarı olan SIAL Fuarında Bursayı ve Türkiyeyi temsil etmenin gururunu yaşadıklarını söyleyen firmanın genel müdürü Mümin Akgün Türkiyeye döndükten sonra fuara ilişkin değerlendirme yaptı.
Yazılı bir açıklama yapan Mümin Akgün bu yılki fuara dünya genelinden 4 bin dolayına firmanın katıldığını ve 50 dolayında da Türk firmasının Türkiyeyi gıda alanında temsil ettiğini vurguladı. Akgün, "Standımızda 23 ürün sergiledik. Fuara 183 ülkeden 200 bin dolayında ziyaretçi katıldı. Fuar süresince firmamız ve ülkemizdeki kestane şekerinin geleceğine ilişkin oldukça yararlı görüşmeler yaptık dedi.

-TÜRKİYENİN ÖNÜ AÇIK
Fuara ilişin izlenimlerini de aktaran Mümin Akgün, İtalyanın elinde bulunan şekerlemeye uygun kestane piyasasının Portekiz ve İspanya tarafından zorlandığını gözlemlediklerini aktardı. Kestane şekeri sektörünün Batı Avrupa ülkelerinde daha çok geliştiğini aktaran Mümin Akgün, "Ancak tüm bunlara rağmen Türkiyenin de kestane şekeri ve şekerlemeye uygun kestane piyasasında da önümüz açık. Pazarda daha etkili olmak için sektöre daha fazla yatırım yapmak ve uluslararası pazarlamaya önem vermek gerekiyor. Kardelen Kestane şekeri olarak sürekli yeni yatırımlar yaparak ve Paris SIAL Fuarına her defasında katılarak bu konudaki sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz diye konuştu.

-TÜRK USULÜ KESTANE ŞEKERİ DAHA İYİ
Dünya Kestane Şekeri piyasasının Fransız firmalarının elinde bulunduğunu belirten Mümin Akgün Fransızların Marrons Glacés ismini verdikleri ürünün kestane lezzetinden uzak olduğunu ve çok fazla şeker içerdiğini söyledi. Tüm dünyada çok şekerli ürünlere olan ilginin azaldığını bu nedenle Türk usulü kestane şekerinin geleceğinin dünya pazarlarında önünün daha açık olduğunu da aktaran Akgün, "Türkiyede ürettiğimiz klasik kestane şekerimizi biraz daha geliştirilerek Fransanın pazarına girme yönünde çok yararlı görüşmeler yaptık. Sadece Avrupa firmaları ile değil, Kuzey Amerika, Orta Doğu ve Uzak Doğu firmaları ve Afrika ülkeleri ile de görüşmeler yaptık. Bu yılki fuar ekonomik krizin had safhada yaşandığı 2010 fuarına göre daha verimli ve etkili geçti diye konuştu.
Batı Avrupalı kestane şekeri üreticilerini Türk kestanesini çok yakından takip ettiklerini ve Türkiyenin de kestane piyasasında önemli ve etkin bir rol üstleneceğini yönündeki görüşlerini kendilerine aktardıklarını söyleyen Mümin Akgün, Sektörün her açıdan desteklemesi ile Türkiyenin yakın bir gelecekte pazarda etkin bir konuma çıkacağını vurguladı.
Mümin Akgün açıklamasında Aydın Ticaret Odasının Adnan Menderes Üniversitesinde Ekim ayında düzenlediği Kestane Panelinin kestane bitkisi ve kestane pazarı ile ilgili çok faydalı bilgilerin paylaşılmasına neden olduğunu, yine kestanenin başkenti Bursada geçen hafta düzenlenen, Yıldırım Belediyesi 2. Kestane ve Kestane Mamulleri Şöleninin sektöre önemli faydalar getirdiğini sözlerine ekledi.

Sayı: 863 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18