banner34

banner50

banner6

- İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNDE YENİ DÖNEM BAŞLADI

- İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNDE YENİ DÖNEM BAŞLADI

Şirketler 07.01.2013, 22:00 07.01.2013, 22:00
- İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNDE YENİ DÖNEM BAŞLADI
- İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNDE YENİ DÖNEM BAŞLADI

-YASA İLE 1 İŞÇİ ÇALIŞTIRAN İŞ YERLERİ DE KAPSAM ALTINDA

BURSA- 1 Ocak 2013 tarihi ile ülkemizin İş sağlığı ve güvenliğinde attığı yasal adım olan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası aşamalı olarak yürürlüğe giriyor. Yasa uyarınca işletmelerin iş sağlığı uzmanları ile anlaşarak risk denetimlerini yaptırmalarının gerekli olduğunun altını çizen Marmara İSG Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi İş Güvenliği Uzmanı Hülya Varlık, yeni yılla birlikte 50 ve üzeri işçi çalıştıran işyerlerinde idari para cezalarının 26 başlıkta toplandığını belirterek bu cezaların toplam tutarının 262 bin TLyi geçtiğine dikkat çekti.

30 Haziran 2012de Resmi Gazetede yayımlanan yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 1 Ocak 2013 tarihi ile yürürlüğe girdiğini belirten Marmara İSG Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi İş Güvenliği Uzmanı Hülya Varlık, "Düne kadar iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hep ikincil mevzuatlarla yönetiliyordu. İş sağlığı ve güvenliğinde ülkemizde neredeyse milat olarak kabul edeceğimiz 1 Ocak 2013 tarihi ile 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, aşamalı olarak bağımsız bir yasaya bürünüyor dedi. Yasanın kamu ve özel sektöre bakılmaksızın tüm işyerlerini kapsadığını söyleyen Hülya Varlık, "Kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin iş verenleri ile iş veren vekillerine, çırak ve stajyerlerde dahil olmak üzere tüm çalışanların faaliyet konularına bakılmaksızın aşama halinde uygulanacakdiye konuştu.

YASA İLK OLARAK 50 VE ÜZERİ İŞÇİ ÇALIŞTIRAN İŞLETMELERİ KAPSAYACAK
Yasa tehlikeli ve işçi sayısı değerlendirilerek yasanın üç aşamada yürürlüğe gireceğini ifade eden İş Güvenliği Uzmanı Hülya Varlık, "Buna göre yasa iş yerlerinin tehlikeli sınıfına göre 1 Ocak 2013, 1 Temmuz 2013 ve 1 Temmuz 2014 olmak üzere üç aşamada yürürlükte olacak şeklinde konuştu. ilk aşamada iş yerlerinin tehlikeli sınıfına göre 50 ve üzeri işçi çalıştıran işyerlerinde yasanın Resmi Gazetedeki yayımından 6 ay sonra 1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe girdiğini belirten Hülya Varlık, "Yeni yılla 50 ve üzeri işçi çalıştıran iş yerlerinde yürürlüğe girmesinden sonra yasanın yayımından bir yıl sonra 1 Temmuz 2013te ise 50den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerini kapsayacak. Kamu kurumları ile 50den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde de yayım tarihinden 2 yıl sonra yani 1 Temmuz 2014te yürürlüğe girecek diye söyledi.

RİSK DEĞERLENDİRMESİ YAPMAYANLARA 3 BİN TL İDARİ PARA CEZASI
Yasada ilk aşamada yer alan 50 ve üzeri işçi çalıştıran iş yerlerinin idari para cezalarının 262 bin lirayı geçtiğini ifade eden Hülya Varlık, "Yasa uyarınca işletmeler ilk olarak risk değerlendirmesi yapmaları gerekiyor. Bunu yapmayan işletmeler, ilk etapta 3 bin lira idari para cezası kesilecek. Risk değerlendirmesi yapılamayan her ay için ise 4 bin 500 lira para cezası kesilecek dedi.

İŞVERENLER İSG HİZMETLERİNİ ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMLERİNDEN DE ALABİLECEK
İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası ile her işyeri iş sağlığı güvenliğinde profesyonel kişileri istihdam etmesi öngörüldüğünün altını çizen Varlık, uygun olması halinde işverenlerin bu hizmetleri ortak sağlık güvenlik birimlerinden de alabileceği vurguladı. İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı istihdam etmemeleri halinde işverenlere her iki personel için 5er bin lira para cezası kesileceğini hatırlatan Hülya Varlık, "Yasada diğer sağlık personelinin istihdam edilmemesinde ise aykırılığın devam ettiği her ay için 2 bin 500 lira idari para cezası uygulanacak. İş yerlerinde zorunluluk haline gelen ve kanunun önemli düzenlemelerinden biri olan işyeri sağlık ve güvenlik biriminin kurulmaması halinde de işverene bin 500 liralık para cezası kesilecek diye belirtti. Varlık, ayrıca iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin koordinasyonunu yasa uyarınca işyerlerinde kurulması zorunlu olan İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu tarafından sağlanacağını ifade ederek koordinasyon hizmetinin asıl işveren ile alt iş verenin birlikte örgütlendiği durumlarda bu kurul tarafından verileceğine de dikkat çekti.

AYDA EN AZ 1 SAAT TVLERDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YAYINI YAPILACAK
Yasayla TRT dahil bütün ulusal, bölgesel ve yerel yayın yapan özel radyo ve televizyonlara da ayda en az 1 saat sosyal güvenlik konusunda yayın yapma zorunluluğu getirildiğini hatırlatan Hülya Varlık, sözlerini şu cümleyle tamamladı: "Buna göre ayda en az 1 saat iş sağlığı ve güvenliği, çalışma hayatında kayıt dışılığın önlenmesi, sosyal güvenlik, işçi ve iş veren ilişkileri konularında uyarıcı ve eğitici nitelikte yayınlar yapılacak.

Sayı: 870 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18