banner8

banner6

Gelecek, yeni nesil otomasyonda…

Gelecek

Şirketler 16.06.2020, 03:00 16.06.2020, 03:00
Gelecek, yeni nesil otomasyonda…

2013 yılında kurulan Enmes Group, yeni nesil otomasyon hizmetleriyle Türkiye ve Bursa’nın önemli firmalarına hizmet veriyor. Yanlış otomasyonun firmaları zarar ettirdiğini dile getiren Enmes Group Genel Müdürü Semih Sönmez, “Doğru otomasyon firmalara maddiyat, hız ve kaliteli üretim noktasında önemli kazanımlar sağlıyor” dedi.Kuruluşundan bu yana sunduğu yeni nesil otomasyon hizmetleriyle Türkiye ve Bursa’nın önemli firmalarına hizmet veren Enmes Group Genel Müdürü Semih Sönmez, 2013 yılında 4 kişiyle başlayan maceralarının, şu anda 50 kişinin üzerinde bir ekiple devam ettiğini söyledi.

NİLTİM’deki ilk yerlerinde firmaların; otomasyon, revize işleri ve pano toplama işlerinini yürüttüklerini belirten Sönmez, “NİLTİM’de başlayan ticari yolculuğumuzun başından itibaren kendimize her geçen sene büyümeye yönelik hedefler koyduk. İlk etapta bulunduğumuz binaya yanımızdaki ek binayı da ekleyerek şirket merkezimizi genişlettik. 2015 yılında Electro Market şirketini kurarak ekibimizi ve iş hacmimizi büyüttük. Aradan geçen yıllar içerisinde yazılımcı ve mühendis kadromuzu da genişlettik. Ekibimizin içerisine Ar-Ge departmanını da dahil ederek aslında farklı iş kollarına da girmiş olduk. Bu durum da insanların ve piyasanın dikkatini çekti. Şu an İstanbul, İzmir, Adana, Gaziantep, Denizli ilçeleri ağırlıklı olarak toplamda 70’e yakın ilimizde hizmet veriyoruz” dedi.

“Doğru otomasyon firmalara önemli kazanımlar sağlıyor”

Yanlış otomasyonun firmaları zarar ettirdiğini dile getiren Sönmez, “Firmalar ucuza otomasyon yaptırıp, tasarruf etmek isterken aslında ciddi anlamda zarar ediyor. Ucuz işçiliğin sonu hüsran oluyor. Bu noktada doğru otomasyonun firmalara maddiyat, hız ve kaliteli üretim noktasında önemli kazanımlar sağladığını düşünüyorum” diye konuştu. Enmes Group olarak sundukları otomasyon hizmetlerinden de bahseden Semih Sönmez, “Bir makinede belirli aksaklıklar ya da noksanlar olduğu zaman, bizden talep edilmesi durumunda, o makinenin elektrik sistemini komple söküyoruz. Bizden ne tip bir makine isteniyorsa, elektrik şemasını, yazılımını ona göre düzenleyip, devreye alma kısmını üstleniyoruz. Kısacası var olan makinenin mekaniğini kullanarak, son model bir sisteme çeviriyoruz” dedi.

“Tekstil sektörüne

inovatif çözümler”

Enmes Group’un tekstil sektöründe oldukça tecrübeli olduğunu vurgulayan Sönmez, “Tekstile sektörüne sunduğumuz özel avantajlar var. Konuyu iyi bildiğimiz ve hakim olduğumuz için müşteri bizden bir talepte bulunurken, biz onlara daha farklı önerilerle gidiyoruz. Böylece referans, referansı doğuruyor. Firma olarak, tekstil sektörüne inovatif çözümler sunduğumuzu söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’de Endüstri

4.0 yanlış anlaşılıyor”

Türkiye’de Endüstri 4.0 kavramının yanlış anlaşıldığına da dikkat çeken Sönmez, “Endüstri 4.0 tam kapsamlı bir şekilde el değmeden üretim demek. Burada insanı aradan biraz daha çıkarıp, nesnelerin internetiyle direkt fabrikalarla, makinalarla iletişimi kurarak hata payını en aza indirebilirsiniz. Bu noktada biz Endüstri 4.0 sistemlerini A’dan Z’ye kurabilecek ekibe ve kapasiteye sahibiz. İlk olarak bunu Yeşim Tekstil’de uyguladık. Firmaya üretimin başından, en son çıkan kumaşın maliyet değerini bile görebilecek bir sistem kurduk. Bunun yanı sıra, talep eden firmalara bu konuda danışmanlık hizmeti de sunuyoruz” dedi.

Enmes Kablo

Gruplama

Enmes Kablo Gruplama markası hakkında da bilgilendirmelerde bulunan Sönmez, “Kablo gruplama çok fazla bilinen bir sektör değil ama inanın bana hayatımızın her alanında var. Kablo gruplama hizmetimizi, insanlar genelde kablo üretimi olarak anlıyor. Ancak biz kablo üretmiyoruz. Önce var olan kabloların terminallerini yerleştiriyor, ardından da metrajlamasını yapıyoruz. Bu işlemleri takiben firmaların bizden talep ettikleri proje doğrultusunda gruplama proseslerini gerçekleştiriyor ve test işlemlerinin ardından müşterilerimize teslim ediyoruz” dedi.

“Kablo gruplama, otomotiv için hayati öneme sahip”

Kablo gruplamanın beyaz eşyadan, otomotive kadar her türlü sektörde kullanıldığını, özellikle de makine ve otomotiv sektörünü yakından ilgilendiren bir konu olduğunu vurgulayan Sönmez, “Enmes Group olarak içinde bulunduğumuz her sektörde en iyi hizmeti vermeye odaklanıyoruz. Enmes Kablo Gruplama Şirketimizde de bu vizyonla hareket ediyoruz. ISO 9001 Sertifikasına sahip olan üretim tesisimizde iş güvenliği, müşteri memnuniyeti ve kaliteyi ön planda tutan bir anlayışla hizmet veriyoruz. Özellikle otomotiv, beyaz eşya, elektrik-elektronik, vs. gibi sektörlerde hayati öneme sahip olan kabloların gruplama işlemlerini titizlikle yürütüyoruz. Kablo ağlarının üretiminden, teknik destek ve öneri süreçlerine kadar her türlü hizmeti en yüksek güvenlik standartlarına uygun şekilde veriyoruz” ifadelerini kullandı.

“Öncelikli hedefimiz

e-ticaret”

Enmes Group’un gelecek hedeflerinden de bahseden Sönmez, öncelikli hedeflerinin e-ticaret olduğunu söyledi. Sönmez, “Pandemi döneminde her firma e-ticaret yoluyla satışlarını artırmayı ister hale geldi. Biz de bu alanda olabileceğimizi düşündük. Şu an altyapımızı kuruyoruz. E-ticaret ve uzaktan online görüşmeler yoluyla işlerimizi artırmayı hedefliyoruz” dedi.


Sayı: 1255 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
11
parçalı az bulutlu