banner34

banner6

E-MAK Ar-Gede elini güçlendirdi

E-MAK Ar-Gede

Şirketler 26.11.2012, 22:00 26.11.2012, 22:00
E-MAK Ar-Gede  elini güçlendirdi
E-MAK Ar-Gede
elini güçlendirdi
Asfalt üretim tesisleri ve ekipmanları üretimiyle Türkiyenin teknoloji ve mühendislik gücünü dünyaya kanıtlayan E-MAK bünyesinde BEBKA destekli Ar-Ge laboratuarı düzenlenen bir törenle hizmete girdi.
E-MAK bünyesinde, Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından desteklenen Ar-Ge ve Yenilikçi Mali Destek Programı sayesinde oluşturulan Ar-Ge laboratuarında yapılan çalışmalarla, E-MAKın uluslararası pazarlardaki rekabet gücünü daha da artırması hedefleniyor,
Açılışta Simge Group Yönetim Kurulu Başkanı Nezir Gencer, BEBKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Sait Cülfik, Orhangazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Reşat Özcan da hazır bulundu. Törende konuşan Mehmet Sait Cülfik, kalkınma Ajansı olarak Bölge Planında ortaya konan strateji ve öncelikler çerçevesinde bölgedeki sektörel ve tematik sorunlara çözümler sunacak proje ve faaliyetleri desteklediklerini bildirdi. BEBKAnın 2011 yılı teklif çağrısı programı kapsamında E-MAKın Ar-Ge Laboratuar projesinin desteklendiğini anlatan Cülfik, Türkiyede sanayinin ileri gitmesi, uluslar arası rekabet gücünün artması için çalıştıklarını bildirdi.
SANAYİCİ YALNIZ DEĞİL
Daha sonra söz alan Nezir Gencer ise BEBKAnın desteğinin manevi önemine dikkat çekerek "Bu işbirliği bize sanayici olarak yalnız olmadığımızı hissettiriyor diye konuştu. Ülkelerin teknoloji ve bilgi zenginliklerinin önemini vurgulayan Gencer "Eğer bilgiye sahipseniz bunu elinizden kimse alamaz. Kopyalansa bile değeri azalmaz. Dünya üzerindeki hükümranlık bilgi ile sürüyor dedi. BEBKA desteğinin zamanlamasının çok yerinde olduğunu belirten Gencer, Ar-Ge Laboratuarının sadece firmanın değil, Türkiyenin bir değeri olduğunu bildirdi.
Laboratuarda görevlendirilecek olan teknik ve sorumlu personelinde BEBKA destek programı kapsamında Ultrasonik Muayene, Manyetik Parçacık Muayene ve Sıvı Penetrant Muayene konularında uygulamalı eğitim almasının sağlandığını belirten Mustafa Memiş destek kapsamında ise ultrasonik test cihazından Baca gazı analizör ünitesine çeşitli 20 cihaz alındığını bildirdi. Proje Koordinatörü Mustafa Memiş, "Bu laboratuarda, üretim hatalarını en aza indiren ve kaliteyi daha da yükselten çalışmaların yanı sıra yeni ürünlere yönelik de programlar uygulamaya alınacaktır. Bu laboratuar sayesinde asfalt plenti imalatında kullanılan gazaltı kaynak prosesi daha iyi denetlenmesi ve daha etkin olması sağlanacaktır. Ayrıca Ar-Ge laboratuarında parça yüzey kontrolleri, hammaddelerin kimyasal ve mekanik analizleri de gerçekleşebilecektir dedi.
E-MAK DÜNYA DEVLERİYLE YARIŞIYOR
Simge Group bünyesinde 1992 yılında faaliyete geçen E-MAK, geldiği nokta itibariyle Almanya gibi makine imalat sanayinin öncüsü olan ülkelere bile ihracat yapacak düzeye erişti. Almanyada düzenlenen dünyanın en büyük inşaat ve maden makineleri Fuarı olan BAUMAya 2003 yılından buyana katılan E-MAK, sökülen asfaltın yeniden kullanılmasını sağlayan Ratech sistemi sayesinde 2008 yılında Avrupa Asfalt ödülüne layık görüldü. E-MAKta yürütülen Ar-Ge çalışmaları üniversiteler, TÜBİTAK ve çeşitli kamu kuruluşları tarafından bilimsel ve teknik bazda destekleniyor. E-MAKın son olarak 4 yılda bir düzenlenen 5. Uluslararası Avrupa Asfalt ve Avrupa BITUM Kongresine sunum yapma hakkı kazanan 8 firma arasında yer almayı başardı.
E-MAK, asfalt üretim tesisleri ve ekipmanları üretimi ile Türkiyenin teknoloji ve mühendislik gücünü dünyaya kanıtladı.

Sayı: 864 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18