banner34

banner6

DOĞALGAZ EN EKONOMİK YAKIT OLMA ÖZELLİĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

DOĞALGAZ EN EKONOMİK YAKIT OLMA ÖZELLİĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Şirketler 12.11.2012, 22:00 12.11.2012, 22:00
DOĞALGAZ EN EKONOMİK YAKIT OLMA ÖZELLİĞİNİ SÜRDÜRÜYOR
DOĞALGAZ EN EKONOMİK YAKIT OLMA ÖZELLİĞİNİ SÜRDÜRÜYOR
Müşteri odaklı yaklaşımlarıyla Türkiye enerji sektörüne katma değer sağlayan EWE AGnin en büyük Türkiye yatırımı olan Bursagazın Genel Müdürü Ahmet Hakan Tola tarafından yapılan açıklamaya göre doğalgaz en ekonomik yakıt olma özelliğini sürdürmeye devam ediyor. Doğalgaz kullanılan 100 metrekarelik bir dairede, ısınma, pişirme ve sıcak su ihtiyacı kömürden yüzde 52, elektrikten ise yüzde 72 daha az ödeyerek karşılanabiliyor.
Bursagaz Genel Müdürü Ahmet Hakan Tola; 100 metrekarelik alana sahip bir konutta; ısınma ihtiyacının karşılanmasında 2 ton kömür, mutfak ve sıcak su ihtiyacının karşılanmasında ayda 2 tüp kullanıldığında yıllık 3 bin 208 TL, ısınma ihtiyacının karşılanmasında 10 bin 688 kwh elektrik, sıcak su ve pişirme ihtiyacının karşılanmasında ayda 2 tüp kullanılması durumunda ise bu rakamın 5 bin 576 TLye çıktığını söyledi.
Tola, ısınma, sıcak su ve pişirme için gerekli olan enerjinin 1.558 metreküp doğalgazla elde edildiğini ve ödenen miktarın sadece 1.155 TLye düştüğünün altını çizdi. Tola, ısınma, pişirme ve sıcak su ihtiyacında doğalgaz kullanmayı tercih edenlerin kömür ve tüp kullananlara göre yüzde 52, elektrik ve tüp kullananlara göre yüzde 72 daha az ödediklerini söyleyerek Bursa halkına bilgilendirmede bulundu.
Enerjinin verimli kullanılması için vatandaşlara önerilerde de bulunan Tola, doğalgazdan maksimum verim sağlamak için; peteklerin ön ve üstlerinin kapatılmamasını, bina izolasyonunun yaptırılmasını, kullanılmayan alanlarda radyatörlerin kapatılmasını, soğuk hava girişine sebep olabilen pencere ekipmanlarının değiştirilmesini, radyatörlerin arkasına ısı levhaları koyulmasını, kombiyi soğuk günlerde 20 °C de kullanmak gerektiğini (1°C iç sıcaklık artışında yüzde 5 civarında enerji sarfiyatı oluşmaktadır), ısıtıcı cihazların bakımlarının düzenli olarak yaptırılıp filtrelerinin düzenli temizlemesini, elektrikler kesildiğinde ise çalışır durumda olan kombinin kapalı konuma getirilmesini önerdi.

Sayı: 862 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18