banner8

banner13

banner6

Çocuklar ERTEV'le üretecek

Ermetal Teknolojik Eğitimler Vakfı (ERTEV), Gürsu’daki ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin sosyal, psikolojik ve bireysel kapasitelerini artıracak, ‘Üreten Çocuklar’ projesini hayata geçirdi. ERTEV’in İl Göç İdaresi Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Gürsu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Gürsu Belediyesi ve Kızılay Toplum Merkezi işbirliğinde yürüttüğü projeyle 7-13 yaş aralığındaki Türk ve Suriyeli çocukların okula gitme motivasyonlarının artırmayı amaçlanıyor.

Şirketler 06.10.2020, 06:44 06.10.2020, 06:44
Çocuklar ERTEV'le üretecek
Ermetal Teknolojik Eğitimler Vakfı

(ERTEV), Gürsu’daki ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin sosyal, psikolojik ve bireysel kapasitelerini artıracak, ‘Üreten Çocuklar’ projesini hayata geçirdi.

ERTEV’in İl Göç İdaresi Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Gürsu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Gürsu Belediyesi ve Kızılay Toplum Merkezi işbirliğinde yürüttüğü projeyle 7-13 yaş aralığındaki Türk ve Suriyeli çocukların okula gitme motivasyonlarının artırmayı amaçlanıyor.

Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları Birimi (ECHO) ve Federal Alman Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) tarafından ortak finanse edilen, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) tarafından uygulanmakta olan LIFT Fonu (Türkiye Yerel İnisiyatif Fonu) tarafından sunulan hibeyle, “Üreten Çocuklar – STEAM Yaklaşımıyla Çocuklar Okullaşıyor” projesini geliştiren ERTEV, çocukların hayatına dokunuyor.

ERTEV bu projeyle birlikte, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında Gürsu’daki ilkokul ve ortaokul seviyesinde eğitim alan çocukların, sosyal, psikolojik ve bireysel kapasitelerinin gelişmesine destek olarak, çocukların kendini bilmesi ve tanımasını sağlayacak.

Dezavantajlı çocuklar okula ısınacak

Proje kapsamında özellikle, çeşitli sosyal sebeplerle başarısızlık hissine kapılan veya kapılma riski bulunan, yaşadığı sıkıntılar sebebiyle öz yeteneklerinin farkına varmayan ve eğitiminin engellenmesi riskiyle karşı karşıya kalan 7 – 13 yaş arasındaki Türk ve Suriyeli çocukların STEAM yaklaşımıyla okula gitme motivasyonlarının artırılması amaçlanıyor. ERTEV bunun için Gürsu’da bir çocuk eğitim merkezi kurup, donatarak, STEAM yaklaşımı ve Maker bakış açısıyla, robotik kodlama, 3 boyutlu tasarım, origami/kirigami, ahşap tasarım alanlarında eğitimler vererek, rol model seminerleri ve kariyer görüşmeleri gibi faaliyetlerle çocukların bilinçlendirilmesini sağlayacak. Bunun yanı sıra aile farkındalık seminerleri, aile-çocuk etkinlikleri ve dönem sonu sergileri ile ailelerin farkındalığı artırılacak. Mart 2020 tarihine kadar 271 öğrenciye STEAM eğitimi, 155 öğrenciye psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmeti veren ERTEV, 2020 – 2021 eğitim-öğretim döneminden itibaren faaliyetlerini, yapımı tamamlanan ‘Çocuk Eğitim Merkezi’nde sürdürmeyi planlıyor.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?