banner34

banner6

BURSAGAZ ISO 50001 SERTİFİKASYONU İLE ENERJİSİNİ ETKİN YÖNETTİĞİNİ KANITLADI

BURSAGAZ ISO 50001 SERTİFİKASYONU İLE ENERJİSİNİ ETKİN YÖNETTİĞİNİ KANITLADI

Şirketler 07.01.2013, 22:00 07.01.2013, 22:00
BURSAGAZ ISO 50001 SERTİFİKASYONU İLE ENERJİSİNİ ETKİN YÖNETTİĞİNİ KANITLADI
BURSAGAZ ISO 50001 SERTİFİKASYONU İLE ENERJİSİNİ ETKİN YÖNETTİĞİNİ KANITLADI

Sektöründe ilkleri gerçekleştirmeye odaklanmış bir şirket olan Bursagaz; ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi sertifikasını alarak, enerji dağıtımı yapan bir şirket olmanın yanı sıra enerji kullanıcısı olarak da verimliliğe verdiği önemi ispatladı.

Bursagaz sahip olduğu sertifikalara bir yenisini daha ekleyerek enerji yönetimi alanında ISO 50001 belgesinin sahibi oldu. ISO 9001, ISO 14001, ISO 27001, ISO 10002 ve OHSAS 18001 belgelerinin sahibi olan Bursagaz, belgelendirme sürecinde bir sistemi daha etkin bir şekilde kurarak devreye almanın heyecanını yaşıyor. 2004 yılından bugüne enerji verimliliğine ilişkin pek çok iyileştirme projesini devreye alan Bursagaz, bugün enerji dağıtımı yapan bir şirket olarak; enerji kullanımında verimliliğin önemine vurgu yaparak bu alanda da öncülüğünü kanıtladı. Doğalgaz dağıtım sektöründeki ilk ISO 50001 belgesinin sahibi olan Bursagaz; enerji verimliliğini alanında önemli projeler ortaya koydu.

Bursagaz Genel Müdürü Ahmet Hakan Tola; sektöründe ISO 50001 belgesini alan ilk şirket olmanın önemine vurgu yaparken; enerji yönetim sisteminin mevcut uygulamaların sistematikleştirilmesi adına önemli bir adım olduğunu, somut hedeflerle ilerlemenin şirket değerine katkısının son derece olumlu olduğunu ifade etti. Tola, enerji yönetim sisteminin, enerji kullanım alanlarının önceliklendirilmesini sağladığını; böylece iyileştirme yapılacak yatırım önceliklerinin daha etkin bir şekilde belirlenebildiğini ifade ederek bu uygulamaların özellikle enerji üreten ve dağıtan şirketler tarafından benimsenmesinin önemini vurguladı. Şirketin enerji kullanım alanlarının daha verimli hale getirilmesini sağlayan uygulamada, hem proses hem de hizmet bazlı enerji tüketiminin yönetiminin açık hedefler üzerinden yürütüldüğünü belirten Tola, enerji tüketiminin optimize edilmesinin şirket giderleri üzerine olumlu etkisinden bahsederken, bu davranış tarzının aynı zaman bir sosyal sorumluluk bilincini de beraberinde getirdiğini vurguladı.

Bursagaz Teknik Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Özden; Bursagaz Enerji Yönetim Sistemi Yönetim Temsilcisi olarak, bu sistemin sürekliliğini sağlamanın önemli bir sorumluluk olduğunu ifade etti. Özden, enerji verimliliği uygulamaları kapsamında, Şehir Giriş İstasyonlarında kullanılan ısıtıcı kazanlarında yapılan revizyonlarla ve hizmet binalarında kullanılan cihaz ve donanımların yüksek verimlilikte seçildiğini ifade etti. Ayrıca enerji tüketiminde tasarruf amacıyla, İşletme Acil ekip araçlarını doğalgazlı araçlar ile yenilediklerini, dolayısıyla hem tüketim anlamında bir verimlilik sağladıklarını hem de doğaya salınan karbon miktarında azalma elde ettiklerini açıkladı. Özden, enerji yönetim sürecinin bitmeyen bir performans yönetim anlayışına sahip olduğunu ifade etti. Proje kapsamında kurulan Enerji Yönetim Takımı, şirket içi iyileştirmelerini planlarken aynı zamanda şirket çalışanlarının hem iş yaşantılarında hem de sosyal yaşantılarında örnek birer enerji tüketicisi olarak konumlanmasını sağlayacak bilinçlendirme çalışmalarını da hayata geçirdi.

Sayı: 870 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18