banner8

banner6

Bursa Çimento'dan yeni yatırımlar

Şirketler 01.02.2021, 20:01 01.02.2021, 20:01
Bursa Çimento'dan yeni yatırımlar


GÖKSEL BAŞARAN

2019 yılı verilerine göre Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise 9. büyük üreticisi konumunda olan çimento sektörünün Bursa’daki en köklü temsilcisi Bursa Çimento, Genel Müdürü Osman Nemli, “Teknolojik alt yapının yıpranması nedeniyle, yüksek üretim ve bakım-onarım maliyeti gerektiren mevcut üretim hattının modernize edilmesiyle herkesin gurur duyacağı bir tesis ortaya çıkacak” dedi. Ekonomik değerin yanı sıra gerek çevre, gerek sosyal projelerimizle her anlamda kentimizin değerini yükseltmeye çalışıyoruz diyen Nemli, pandemide aldıkları aksiyonlar ve yaptıkları çalışmalarla Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi’ni Türkiye’de ilk alan firma olarak Bursa’nın gururu olduklarını ifade etti. Geçtiğimiz yılı değerlendiren Nemli, 2021’de de pozisyonlarını koruma hedefinde olduklarını söyledi. Nemli, “2020 herkes için olduğu kadar bizler için de zor geçti. Mart ayında başlayan coronavirüs pandemisinin etkilerini herkes kadar biz de hissettik fakat haziran - temmuz ayından sonra hükümetin aldığı tedbirler doğrultusunda ve faizde yapılan indirimlerle bir rahatlama oldu. Kredi faizlerindeki bu düşüşler önce konut stokunun tükenmesine ve önemli ölçüde azalmasına yardımcı oldu; devamında da yeni inşaatların başlamasına destek verdi.
Bu da hacimsel olarak bizi belli bir yere taşısa da karlılıkta maalesef standartlarımızın çok altına gitmemize sebep oldu. 2021 yılından beklentimiz ise bunun bu şekilde devam etmesi. Ama tabi pandemiden dolayı bir belirsizlik de var. Bu belirsizliklerin önümüzü nasıl şekillendireceğini maalesef görmekte çok zorlanıyoruz. Kapasitemizi de ihracatla değerlendirerek 2021 yılında da pozisyonumuzu korumayı hedefliyoruz” diye konuştu.
“Yatırımlarda hep öncü olduk”
Bursa Çimento’nun yeni yatırımlarından da bahseden Nemli, “Bursa Çimento hep yatırımlarda öncü bir kuruluş olmuş, kapasiteye yatırım yapmamakla beraber verimlilik ve enerji alanında devamlı yatırımlar yapmış bir kurum. Bu yıl itibariyle aldığımız karar doğrultusunda büyük bir modernizasyon yatırımına başlıyoruz. Bu modernizasyon yatırımı sadece maliyete dönük değil, yaptığımız çalışmanın neredeyse yarısı tamamen çevre yatırımlarına odaklı. Kapalı stok alanlarının artırılması yeni teknolojilerle daha az emisyon yapılması, diğer yarısı maliyet düşürmeye dönük yatırımlar. 2 yıl içerisinde biteceğini planladığımız bir proje. Bittiğinde Bursa halkı için görseli de çok daha güzel olan ve herkesin gurur duyacağı tesis ortaya çıkaracağımızı düşünüyoruz. Teknoloji olarak da çok iddialıyız, çok lider teknolojinin tek bir fabrikada birleştiği nadir tesislerden birisi olacağız” ifadeleriyle sözlerini noktaladı.

Yorumlar (0)
16
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?