banner34

banner6

Aktaş bu yıl çok iddialı

Aktaş bu yıl çok iddialı

Şirketler 08.03.2010, 22:00 08.03.2010, 22:00
Aktaş bu yıl çok iddialı
Şahap Aktaş, yatırımlarının aralıksız devam ettiğini belirtirken, Türkiye'de yaşanan sıkıntılı dönemde sanayici ve çalışanların kendi işine, siyasi otoritenin ise kendi işine baktığını söyledi

Aktaş Group'un 2009 yılının değerlendirildiği, 2010 yılına ilişkin hedeflerinin ele alındığı “Aktaş Group Paylaşım Toplantısı” gerçekleştirildi. Aktaş Group Yönetim Kurulu Başkanı Şahap Aktaş, yatırımlarının aralıksız devam ettiğini belirtirken, Türkiye'de yaşanan sıkıntılı dönemde sanayici ve çalışanların kendi işine baktığını siyasi otoritenin ise kendi işine baktığını söyledi. Almira Otel'de gerçekleştirilen Aktaş Group Paylaşım Toplantısı'na, Şahap Aktaş, Aktaş Group'a bağlı firmaların üst düzey yöneticileri ve Bursa başta olmak üzere Adıyaman ile Bulgaristan ve Almanya'daki fabrikaların çalışanları katıldı. Hava süspansiyon körüğü üretiminde Türkiye'nin öncü firması hale geldiklerini ifade eden Aktaş Group Yönetim Kurulu Başkanı Şahap Aktaş, yurtiçi ve yurtdışındaki üretim ve satış kapasitesiyle önemli bir pazar payına sahip olduklarının altını çizdi.
ABD'de hedef 120 milyon dolar ciro
Aktaş sözlerini şöyle sürdürdü:?ABD'deki yatırımımız şu anda 2 milyon dolarlık bir yatırım. Orda bir montaj hattı kuracağız. Küçük bir yatırım bu bizim için ama orda yapacağımız bu yatırımla 120 milyon dolarlık bir ciro hedefliyoruz Amerika ve Kanada pazarında. Bu yatırımımızı gelişmelere bağlı olarak büyütmek ve gelişmesini sağlamak açısından gözlemlemiş olacağız bu işi. Bizim ürünlerimiz hacim kaplayan ürünler. Orada böyle bir montajlama yaparsak, yarı hacimlerle lojistiği düşürüp o pazarlarda hem rekabet edebilir hem de o pazarlarda daha hızlı hareket edebiliyor olabileceğiz.
Brezilya'da tercih edilen olduk
Bizim Brezilya yatırımımız aşağı yukarı 5 milyon dolarlık bir yatırım. 2010 hedeflerimizi koyduk. Brezilya ekonomisi, Türkiye ekonomisine çok benziyor. Çok hızlı bir şekilde yükseliyor piyasa. Oradaki otomotiv sektörü gerek ticari, gerek binek araçlarda çok hızlı gelişim gösteriyor. Piyasaya yıllardır hakim olan belli şirketler olduğu için bizim yeni bir oyuncu olmamız onlar için de fırsat oldu. Önümüzdeki yıl 20 milyon'un üzerinde bir ciro bekliyoruz Brezilya'dan. Biz bu noktadan Amerika, Kanada ve Meksika'ya hizmet üretmeyi hedefliyoruz.
Rusya bizim için önemli bir pazar. Rusya, Ukrayna ve Türki Cumhuriyetler bizim için önemli pazarlar. Bizim bu noktalarda önemli bir marka bilinirliğimiz var. hatta Rusya'da lider firmayız şu anda. Rusya'da pazarın yüzde 55-60'ını hedefliyoruz. 8,5 milyon dolarlık bir ciro hedefimiz var. 2011'de orada küçük bir yatırım yapacağız.
Sanayici ve çalışan işine bakıyor
Otomotiv sektörünün 2010 yılında siyasi istikrarsızlık olmazsa daha iyi bir konuma geleceğini söyleyen Aktaş Group Yönetim Kurulu Başkanı Şahap Aktaş, “Hükümet istihdamın korunması ve arttırılması için hurda indirimini ele alarak vergi iyileştirilmeleri yapmalıdır. Türkiye'de daha önceden bu tür çalkantılı dönemler yaşandığında her kesim olumsuz etkilenirdi. Şimdi ise sanayici ve çalışan kendi işine bakıyor, siyasi otorite kendi işine bakıyor. Artık Türkiye'de bazı taşlar yerine oturmuş durumda, kulaklar hükümetin yaptıklarında olsa bile herkes kendi işini yapmaya devam ediyor” şeklinde konuştu.

Sayı: 722 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18