banner8

banner6

3D'den geleceğin mimarlarına tüyolar

Bursa Teknik Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencileri tarafında kurulan Agora Öğrenci Topluluğu’nun bilgi paylaşımı amacıyla düzenlediği webinar dizisinin konuğu 3D Maket Genel Müdürü Nedim Yılmaz oldu. Geleceğin mimarlarına maket yapımı hakkında bilgiler veren Nedim Yılmaz, 3D Maket’in Bursa’daki atölyesini sanal ortamda gezdirdi.

Şirketler 11.01.2021, 20:13 11.01.2021, 20:13
3D'den geleceğin mimarlarına tüyolar
Bursa Teknik Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencileri tarafında kurulan Agora Öğrenci Topluluğu’nun bilgi paylaşımı amacıyla düzenlediği webinar dizisinin konuğu 3D Maket Genel Müdürü Nedim Yılmaz oldu.
Geleceğin mimarlarına maket yapımı hakkında bilgiler veren Nedim Yılmaz, 3D Maket’in Bursa’daki atölyesini sanal ortamda gezdirdi. Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Öğretim Görevlisi Özlem İkizler’in de katıldığı ve Agora Öğrenci Topluluğu başkanı Hülya Bengisu Ayten’in moderatörlüğünde gerçekleşen webinarda konuşan Nedim Yılmaz tecrübelerini ve maket yapımında dikkat edilmesi gereken noktalar ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Kendisinin de makine mühendisi olduğunu belirten ve maket yapımı ile ilgili çalışmalarına öğrencilik döneminde başladığını ifade eden Nedim Yılmaz, “3D Maket’i mezun olduktan hemen sonra 2010 yılında kurdum. Kuruluşumuzdan bu yana geçen sürede üretimimizi 12 kat arttırdık. 2010’da ilk iki ayda bir maket yaparken, şuanda ayda 6 veya 7 maket yapabiliyoruz. 2020 yılında yurt dışına da ihracat yapmaya başladık” dedi.

“Maketçilik, kendini anlatma ihtiyacından doğdu”
Maketçiliğin insanların kendini anlatma ihtiyacından ortaya çıktığını söyleyen Nedim Yılmaz, “Bizim icra ettiğimiz meslek dünyanın en eski meslekleri arasına giriyor. Tarihin diğer dönemlerinde çeşitli medeniyetlerde seçkin aileler eğitim amaçlı çocuklarına böyle modeller yapıyorlardı. Sarayların, kalelerin yapılış aşamalarından önce modellerle sunum yapılırdı. Yeni maketçiliğin eski versiyonları olarak adlandırılabilir” şeklinde konuştu.

“Uzun süreli başarının sırrı dürüstlükten geçiyor”
Sürdürülebilir başarının dürüst olmaktan geçtiğini söyleyen Nedim Yılmaz, “Uzun süreli başarı sağlamanın yegâne temeli alınan işin zamanında teslim edilmesidir. Bir diğer önemli nokta ise yaptığınız işi sevmelisiniz” diye konuştu.

Yorumlar (0)
17
hafif yağmur