banner8

banner11

Yumurta üreticileri için bir 'kapı kapanırken diğerleri açılıyor

Yumurta üreticileri için bir "kapı kapanırken diğerleri açılıyor

Sektörel Haberler 06.04.2020, 21:00 06.04.2020, 21:00
Yumurta üreticileri için bir 'kapı kapanırken diğerleri açılıyor
Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının etkisiyle bazı ihracat kapılarının kapanması üzerine sektör olarak farklı pazar araştırmaları yaptıklarını belirterek, "Suudi Arabistan ve İsrail mal talebinde bulunuyor. Şu anda resmi prosedür aşamasındayız. Avrupa'dan da talep bekliyoruz dedi.
Afyon, Covid-19 salgınına karşı dünyada alınan tedbirlerin sektöre yansımalarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Covid-19'un Türkiye'de görülmesiyle insanların stok yapmak için fazla mal aldığına işaret eden Afyon, şimdi ise talebin daha stabil seyrettiğini söyledi. Afyon, sektörün talebe yetişecek malı reyonda bulundurma gücü olduğuna dikkati çekerek, sınır kapılarındaki Covid-19 önlemleri nedeniyle ihraç edilemeyen ürünlerin de etkisiyle fiyatlarda düşüş gerçekleştiğini bildirdi. Üreticinin elinde malın çok olması nedeniyle marketlere zararına yumurta verecek noktaya geldiklerini ifade eden Afyon, şöyle konuştu: "Biz istiyoruz ki herkes haklı karını alsın ama üretici de zarar etmesin. Marketler, üretici maliyetini gözeterek alım yapsın. Marketler satarken yüzde 25 kar koyuyor ürüne, bu dönemde geçiş sürecinde makul kar alsınlar. Marketler biraz fedakarlık yaparsa hem vatandaş yumurtayı hesaplı yer hem de üretici batmaz. Marketler ayrıca yumurtayı hızlıca nakde çevirirken, bize ödemeler vadeyle yapılıyor. Finans kaynağı olarak görülmek istemiyoruz.
Bu süreçte hükümetten bazı talepleri olduğunu vurgulayan Afyon, su değerlendirmede bulundu:
"Hükümetin belirlediği mücbir sebepten etkilenen sektörler listesi var. Bu listede yumurtacılık sektörü yer almıyor. Çok farklı sektörler yer alıyor ancak biz neden yer almıyoruz? İleride bu listeye eklenen sektörlere yeni haklar tanınırsa biz de bunlardan mahrum kalmamalıyız. Ayrıca yumurtanın da süt ve buğday gibi taban fiyatının olmasını istiyoruz. Üreticinin zarar etmeyeceği bir taban fiyat belirlenmeli ve marketler üretici maliyet fiyatını gözeterek buna riayet etmeli. Yem desteği talep ediyoruz. Çok zor durumda olan yumurta üreticilerine özel faizsiz kredi desteği istiyoruz. Dubai pazarına girmek için yumurtacılara özel ihracat desteği bekliyoruz. Aksi halde o pazardaki fiyatlarla rekabet edemiyoruz. İran üzerinden Doğu ve Körfez ülkelerine göndermek istedikleri yumurtalar için kapanan sınır kapılarını kullanamadıklarını anımsatan Afyon, bu ülkeye yapılacak ihracat için gündeme gelen tren yolunun ise yumurtaların tekerlekli ve soğutmalı tır kasalarında taşınması nedeniyle uygun olmadığını anlattı.Başka pazarlar için de çalışma yürüttüklerini belirten Afyon, "Akdeniz İhracatçı Birlikleri bünyesinde kurduğumuz Dubai Gıda Deposu üzerinden de çevre ülkeler ve Afrika ülkelerine açılmayı planlıyoruz dedi.

Sayı: 1245 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
10
açık
banner12