banner8

banner13

banner6

Yatırımlar üzerindeki riskler ortadan kalktı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Konseyi Üyesi Rüstem Çetinkaya, yılın son iki ayında ihracatta yıllık bazda artışlar beklediğini, ithalat tarafında görülen artışın da ekonomik toparlanmaya işaret ettiğini belirtti. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın açıkladığı 2019 yılı Ekim ayı dış ticaret verilerine göre ihracat Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 7,3 artarak 16.

Sektörel Haberler 11.11.2019, 22:00 11.11.2019, 22:00
Yatırımlar üzerindeki riskler ortadan kalktı
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Konseyi Üyesi Rüstem Çetinkaya, yılın son iki ayında ihracatta yıllık bazda artışlar beklediğini, ithalat tarafında görülen artışın da ekonomik toparlanmaya işaret ettiğini belirtti.


Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın açıkladığı 2019 yılı Ekim ayı dış ticaret verilerine göre ihracat Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 7,3 artarak 16.3 milyar dolara ulaşırken, ithalat ise yüzde 7,2 artışla 18.2 milyar dolar oldu. Ekim ayında dış ticaret açığı 1 milyar 843 milyon dolar olurken, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 89.9 olarak gerçekleşti. İhracat yıllık bazda ise geçen yılın Ekim ayına göre yüzde 1,5 azalırken ithalat yüzde 10,8 yükseldi.
EKONOMİK TOPARLANMA İÇİN ÖNEMLİ SİNYAL
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Konseyi Üyesi Rüstem Çetinkaya, Ekim ayında ithalatta yaşanan çift haneli yükselişin aslında ekonomik toparlanma için önemli sinyallerden biri olduğunu söyledi. Türkiye'nin büyüme modelinin ithalata yüksek oranda bağımlı olduğuna işaret eden Çetinkaya, "Son çeyrek pozitif büyüme beklentilerini destekleyici ilk veriyi de ticaret rakamlarıyla almış olduk. Net ihracatın büyümeye olan katkısı da ilk yarıda 9,7 puan oldu. Azalarak da olsa yıl sonuna kadar bu etki devam edecek dedi. Ekim ayında Brexit ile ilgili yaşanan önemli gelişmelere de dikkat çeken Çetinkaya, şunları söyledi: "Brexit bir kez daha ertelendi. Ancak iki taraf arasında anlaşma ihtimallerinin artmış olması bölgenin döviz kurlarını pozitif etkiledi. Sterlin de Euro da Dolara karşı değer kazandı. Bizim ihracatımızda Euro'nun payı oldukça yüksek. İngiltere de en çok ihracat yaptığımız ikinci ülke konumunda. Maliyetler tarafında ise Doların ve Türk Lirası'nın ağırlığı var. Dolayısıyla Sterlin ve Euro'nun Dolar karşısındaki değer kazancı bizim dış ticaretimiz açısından da, şirketlerimizin kâr marjları açısından da oldukça pozitif bir durum.

YILIN KALANI İHRACATÇI İÇİN OLUMLU GEÇECEK
Ekim ayında bir başka önemli gelişmenin Barış Pınarı Harekatı ile ilgili olduğunu belirten Çetinkaya, hem harekatın başarıyla sona ermiş olması hem de ABD ve Rusya ile Suriye konusunda mutabık kalınmış olmasının önümüzdeki dönem için yatırımlar üzerindeki riskleri ortadan kaldırdığını vurguladı.

Sayı: 1224 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?