banner8

banner6

Varank: 'Bursa yabancı yatırımcının hedefi olabilir'

Varank: “Bursa yabancı yatırımcının hedefi olabilir”

Sektörel Haberler 26.05.2020, 00:00 26.05.2020, 00:00
Varank: 'Bursa yabancı yatırımcının hedefi olabilir'

Türkiye’nin ilk OSB’si ile yatırımda çekim merkezi olan Bursa 2 bine yakın yabancı şirket yatırımıyla gözde olmaya devam ediyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Bursa yabancı yatırımcının hedefi olabilir dedi.Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında geçilen “yeni normal”de önlemlerin yaşam tarzı olarak belirlenmesi gerektiğini belirterek, “Hasarın boyutlarını minimuma indirmek ve bu dönemin sunduğu fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz. Bunun için de en başta sağlık diyerek üretim cephesinde kalıcı bir toparlanmayı gerçekleştirmeye odaklandık.” dedi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Müşterek Komiteler Toplantısı, Bakan Varank’ın da katılımıyla video konferans sistemiyle gerçekleştirildi. Toplantıya, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay da katıldı.

Varank, burada yaptığı konuşmada, Kovid-19 nedeniyle küresel ekonomide arz ve talep şoklarının yaşandığını anımsatarak, sürecin yeni bir dönemin başlangıcına işaret ettiğini söyledi.Türkiye’nin Kovid-19 ile mücadelede başarılı bir sınav verdiğini vurgulayan Varank, ekonomik sürdürülebilirlik dikkate alınarak uygulanan tedbirleri anlattı. Varank, salgın döneminde Türk sanayisinin üretim kabiliyeti ve değişikliklere hızla adapte olma becerisi olduğunun altını çizdi. Gelinen noktada, salgının seyrinin değişmesiyle normalleşme adımlarının atıldığına işaret eden Varank, hasarın boyutlarını minimuma indirmek ve üretim cephesinde kalıcı bir toparlanma gerçekleştirmeye odaklandıklarını söyledi. Varank, son iki haftada reel sektörden normalleşme yönünde pozitif sinyaller alındığını ifade ederek, organize sanayi bölgelerindeki (OSB) elektrik tüketiminin mayıs başından itibaren artmaya başladığı bilgisini verdi. Varank, Demirtaş, Bursa, İnegöl, Nilüfer, Kestel ve Hasanağa OSB’lerinde, mayısın ilk iki haftasında elektrik tüketiminin bir önceki ayın aynı dönemine göre ortalamada yüzde 32 arttığını bildirdi. Varank, TEKNOSAB OSB’nin altyapı çalışmalarında birinci ve ikinci kısmın yüzde 90’ının tamamlandığını ve temmuz-ağustos döneminde burada ilk yatırımların başlayacağını söyledi.

“Reel sektör çalışmaya istekli”

Ülke genelinde otomotiv ana fabrikalarının tümünün çalıştığını ve tekstilde tekrar üretime geçen firmaların bulunduğunu belirten Varank, sektör temsilcileri ve OSB yönetimlerinin çalışma isteğinin görüldüğünü dile getirdi.

Firmalara kurallara uyarak güvenli üretim belgelerini almaları çağrısında bulunan Bakan Varank, “Kurallara uyulması durumunda salgının üretime olan etkisi azalarak yok olacak. Pandemiye karşı dayanıklılığınız artacak ve dış talepte başlayan iyileşmeyle birlikte Kovid-19 sonrası dönemde rakiplerinizin önüne geçebileceksiniz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Yeni normal”e geçişte küresel tedarik zincirlerinin yeniden şekillendiğine işaret eden Varank, dünya ekonomisinde yeni üretim merkezlerinin oluşmaya başlayacağını ve bu noktada Türkiye’nin önünde önemli bir fırsat bulunduğunu, Bursa’nın da sahip olduğu avantajlarla pek çok yabancı yatırımcının hedefi haline de gelebileceğini anlattı.

Varank, Türkiye’nin yerli üretim üssü Bursa’nın sanayisine gelecek dönemde çok daha fazla iş düşeceğini belirterek, Bakanlık olarak her türlü desteği vereceklerini sözlerine ekledi.


Sayı: 1252 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu