banner34

banner50

banner6

SİNGAPUR

SİNGAPUR Hani hem ticaret hem ziyaret derler ya. .

Sektörel Haberler 05.11.2012, 22:00 05.11.2012, 22:00
SİNGAPUR
SİNGAPUR
Hani hem ticaret hem ziyaret derler ya..!benim bayram tatilimde tam böyle oldu.
10 yıldır tanıştığımız ve beni en az yirmi defa ziyaret eden Singapurlu müşterimize bayramdan iki gün önce gittim.
Gözümde büyüttüğüm uçak yolculuğu gidiş geliş olarak tam 21 saat 26 dakika sürdü.ekvatora 130 km mesafede olan bu ada ve şehir ülke görülmeğe değer.singapur bir ülkenin veya şehrin teknolojik olarak gelebileceği en son noktaya gelmiş.
Öyleki ;yaz ve kış sıcaklık ortalaması 30 derece. aşırı nem ve sürekli yağan yağmurlar nedeni ile hissedilir sıcaklığı ise dayanalılacak gibi değil.gece veya gündüz hiç fark etmiyor kelimenin tam anlamı ile zannedersinizki yanıyorsunuz.
Bu nedenle kilima son yüzyılın en büyük icadı diyebilirim.soğutma ve havalandırma sistemleri olmasaydı ne Dubai ne katar nede Singapur bu kadar gelişirdi diye düşünüyorum.
Singapur havalandırma sistemini öyle bir yaygınlaştırmış ve geliştirmişki, havaalanı transferleri dahil 6 ay bu ülkede hiç dışarıya çıkmadan steril bir ortamda yaşayabilirsiniz. Alışverişinizi,konaklamanızı,seyehatinizi kısacası bütün ihtiyaçlarınızı ve hayatınızı bahar havasında ve kapalı ortamda idame ettirebilirsiniz. . Sigara içmenin,sakız çinemenin yasak olduğunu söylemişlerdi biraz abartılı buldum evet sanal ortamlarda sigara yasak ama dışarılara koymuş oldukları kocaman küllüklerin yanında nikotin ihtiyacını giderenleri görebiliyorsunuz.
15 bin bahçıvan ordusunun çalışmış olduğu şehir gerçekten tam anlamı ile pırıl pırıl tertemiz bahçe şehir. otomobil ile gezerken gözünüzü rahatsız edecek hiçbir şey yok,klimalı ortamdan dışarıyı seyrederken müthiş keyf alıyorsunuz.
Dünyanın en büyük golf alanlarına sahip olan ve yoldan geçerken gördüğüm sanki ressam tarafından çizilmişcesine güzel ve düzenli.
Petrol rafinelileri,gemicilik ve elektronik aletler,ticaret ve bankacılık konusunda ileri düzeyde yol almışlar. güçlü bir ekonomiye sahip olan 5.5 milyon nüfüs ve 40 bin doların üzerinde kişibaşı geliri olan sempatik ülkeye vize yok.
Turizm de singapurun önemli gelir kalemlerinden bu nedenle dünyanın en büyük alışveriş mekanlarının olduğu caddeler ve sıcağa rağmen inanılmaz kalabalığı ve dünyanın her tarafından isan manzaralarını görebilirsiniz.
Bunun yanında hayvanat bahçeleri özel tasarlanmış ve gece gezebiliyorsunuz. 40 veya 50 katlı gökdelen büyüklüğünde ağaç şeklinde yapılmış dikey bahçeleri gürülmeye değer. en güzel tarafı gerek oteller,gerek alışveriş mekanlarında gerek ise sokaktaki halk gerçekten ama gerçekten sempatik,yardımsever,güleryüzlü ve candan.
Yazımın başında hem ziyaret,hem ticaret demiştik;ticaret kısmına gelince iş ortağım Mr, sim yu kim,dünyanın en büyük golf kulbün ün sosyal tesislerinde yıllık ciroları 350 ile 500 milyon cirosu olan iş arkadaşları ile beni tanıştırdı ve onlara dilimin döndüğü kadarı ile türkiyedeki yeni bölgesel teşvik olanaklarını anlattım merakla dinlediler ve sorular sordular.onlar ise Singapurlu iş adamlarının dünyanın her türlü malının,dünyanın her tarafına pazarlama konusunda ve bütün bu oluşumları finans etme konusunda çok tecrübelidirler mesajını verdiler.
Türkiyeye geleceklerine dair söz verdirerek ayrılmak üzere yola çıktığımda keşke daha önce gelseymişim diye hayıflandım.
Parlementer ve demokratik bir cumhuriyet rejimi ile yönetilen ülkede gördüklerimin yanında görmediklerim ise güvenlik elemanı,polis ve asker.
Saygılarımla

Sayı: 861 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18