banner8

banner13

banner6

Sanayi ve eğitim elele

Sanayi ve eğitim elele

Sektörel Haberler 04.11.2019, 22:00 04.11.2019, 22:00
Sanayi ve eğitim elele
Milli Eğitim Bakanlığı'nın Güçlü Yarınlar için 2023 Eğitim Vizyonu projesi kapsamında sanayi ile eğitimi ortak harekete geçirmek amacıyla imzalanan işbirliği protokolü, Uludağ OSB ile MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü arasındaki toplantılar sonrasında resmen hayata geçirildi.

Protokole göre mesleki ve teknik eğitimin niteliği ve etkinliği artırılacak. Uludağ OSB bölgesindeki İlay Tekstil, Özgümüş Tekstil ve HMK Tekstil firmaları, Ali Osman Sönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Hüseyin Özdilek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi için tüm imkanlarını seferber edecekler. Öğrencilere verilecek burs ve uygulamalı eğitim çalışmalarının yanısıra öğretmenlerin de yeni teknolojilere uyum sağlaması amacıyla eğitimler düzenlenecek.
Bursa'nın duayen sanayicilerinden Özgümüş Tekstil firması sahibi Mete Tetik, Ali Osman Sönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde yaptığı konuşmada sanayi ve eğitim işbirliğinin okullarda olamayacağını vurgulayarak ‘Bilfiil yaşayarak sanayide olması gerekli. Mutlaka denemek lazım. Gerekirse yüzlerce kez deneyeceğiz ve göreceğiz. İhraç ettiğiniz bir üründe ne kadar akıl varsa, ürün o denli kazanç getirir' şeklinde konuştu. Tetik öğrencilerle bugüne kadar sanayide yaşadığı tecrübeleri de paylaştı. Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger de sanayi ve eğitimin bundan böyle hiç olmadığı kadar içiçe olacağının altını çizerek ‘Akıl edebilme yeteneği çok önemli. Uludağ OSB firmaları tüm imkanlarını eğitim için kullanacak. İnsan verdikleriyle mutlu olmayı öğrenebilmeli. Tekstil alanında önemli ve değerli bir protokol imzaladık. Neticesinden hiç şüphe duymuyorum. İşadamlarımıza ve Uludağ OSB'ye çok teşekkür ediyorum' dedi.Açıklamaların ardından sanayi- eğitim işbirliği projesinin paydaşları, Ali Osman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ndeki laboratuvarları gezerek okul yetkililerinden bilgi aldı.

Sayı: 1223 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?